Kreatori i alati: Siniša Lazarek, grafički dizajner

Između ostalog, Siniša je Top Ranked dizajner na UpWork-u, koji više voli PC nego Mac, Mozilla-u nego Chrome, Photoshop nego Webflow…

Sanja Vatić
14/12/2019

Siniša Lazarek je freelance grafički dizajner i kreativni direktor sa 20 godina iskustva u grafičkoj industriji. Poslednjih 10 godina radi skoro isključivo onlajn za klijente iz celog sveta. Osmišljava i kreira brend identitete i vizualne materijale za kompanije kao što su Johnson & Johnson, Thomas Net, Spaces London i mnoge druge. Slobodno vreme koristi za planiranje sledeće ronilačke avanture, sklapanje Arduino hobi projekata i čitanje epske fantastike. 

Hardver

Još od samih početaka, PC je bio moje opredeljenje za računar. Ovo, uz činjenicu da volim da sastavljam hardver, tweak-ujem i kastomizujem svoju mašinu za ono što mi je potrebno, me je uvek držalo podalje od Mac scene. Iako cenim ono što rade, Apple-ov ekosistem mi nije zanimljiv. S druge strane, nisam od onih koji često menjaju hardver, i brendove i modele koje biram koristim već godinama. Moja radna stanica je custom built PC, koju sam sastavio pre oko dve godine i deluje da će raditi sasvim solidno bar još dve-tri.

Pouzdanost, snaga i tišina u radu je bio cilj. Sastoji se od Intelovog Core I7 6700 procesora, u kombinaciji sa GA Z170-HD3P matičnom pločom. Tu je i 16 GB Kingstonovog rama i 2TB prostora za skladištenje (deo na SSD, deo na HDD), Asus Strix GTX970 grafička kartica,  sve to u Cooler Master Silencio 452 kućistu sa Antekovim napajanjem. Za dodatano skladištenje je zadužen eksterni WD od 3TB, pošto prostora na diskovima nikad dosta.

Za sliku su zadužena dva IPS monitora. Dell U2312HM i LG W2220P. I iskreno „šmekam” jedan 28” 4k IPS display od nove godine. Što više ekrana, to bolje. Za input koristim Logitech K360 bežičnu tastaturu i Logitech M705 miša. Tu je takođe i jedan istrošen i izubijan Logitech 960 USB headset koji i dalje radi svoj posao. Na uglu stola je Xerox-ov Phaser 3020 laserski stampač kada je ponekad potrebno da vidim kako se dizajn elementi ponašaju na stranici. I na kraju, stara Sony-eva mini-linija CMT CP100 povezana sa računarom radi zvuka. 

Kada sam na putu ili van kuće, nosim HP EliteBook 840 koji sam dobio na poklon od supruge ☺. 

U slobodno vreme za čitanje najviše koristim tablet, Lenovo (naziv modela se više ne vidi) od 7”.

Od hardvera koji nije na struju, tu je nekoliko setova Sticky Notes-a, jedna sveska, olovke i flomasteri, i dva poveća white-board-a na zidu. I naravno puna šolja kafe, dve, tri… 

Softver

Pošto sam na PC-u, podloga za sve je Windows 10 Ultimate Edition. Browser koji koristim je Mozilla Firefox. Iako sam koristio i Chrome i Operu i razne druge, Firefox je jednostavno nešto na šta sam navikao. I dalje imam instaliran Chrome, jer mi je cross-browser rendering važan kod testiranja proizvoda, ali mi deluje sporije i guta previše memorije za moj ukus.

Od ekstenzija ne koristim mnogo, tu je obavezni Add Blocker (u mom slučaju uBlock Origin) i mislim da bi svi trebalo da koriste neku vrstu blocker-a, osim ukoliko baš vole da im internet strane izgledaju kao oglasne table. Ako mi je potrebno da dublje zadjem u veb-stranicu korsitim zasebni Firefox Developer Edition.

Softverski paket koji koristim svakodnevno i bez kojeg ne bih mogao da radim svoj posao je Adobe CC. Tu su prvenstveno Adobe Photoshop i Illustrator za bitmap i vektorsku grafiku, i Indesign za brošure, magazine i knjige, koji su svaki dan aktivni. Nešto ređe koristim Adobe Lightroom, ali to ne znači da je manje važan. Njegove mogućnosti u post-production-u i stiliziranju fotografija su jednostavno neverovatane. Adobe Acrobat za detaljnu manipulaciju pdf fajlovima. Iako se u poslednje vreme pojavilo nekoliko konkurentskih paketa koji obećeavaju, pe svega Affinity, još uvek ni jedan po mom mišljenju nije adekvatna zamena za Adobe. 

Za potrebe video editinga koristim izvrstan DaVinci Resolve, ima malo drugačiji pristup radu od Premiera i Affter Effects-a ali ima svoj interni renderer i potpuno je besplatan. Za povremene edite u html-u koristim Sublime Text editor. Probao sam i Microsoft-ov Visual Studio Code ali je overkill za moje skromne potrebe. Syntax Highlighting i auto-completion mi stvarno štede mnogo vremena.

Dobar deo klijenata koristi Apple-ov softver u radu, a jedna od aplikacija koja nije dostupna za Windows je Sketch. Međutim, Lunacy je korektna zamena za njega na Windows-u i omogućava mi da otvorim i editujem Sketch fajlove u Windows-u. 

Jedna mala aplikacija koja mi je bila radost kada sam je otkrio je Character Map UWP. Ona je zamena za stari Windows-ov Character Map sa sitnim slovima, koji je prava muka da se koristi kada treba da nađete određeni karakter. Character Map UWP je pravo osveženje za oči i izgleda kao da je oduvek trebalo da bude sastavni deo Win10.

Onlajn alati

Iako ne volim Chrome, ostatak Google-ovih alata mi se izuzetno sviđa i koristim ih godinama. Na G-mail sam bio prešao još neke davne 2004-2005. godine i od onda se nisam osvrtao nazad. Koristim i Google drive u paketu od 100GB prostora. Koristan i za lični cloud kao i za deljenje fajlova sa klijentima. Pre pet, šest godina sam koristio DropBox ali G-drive mi se bolje implementira u workflow i nemam pay-walls kao na Dropbox-u. Google docs i sheets za kolaboraciju sa klijentima se takođe svakodnevno koriste. 

Za komunikaciju sa klijentima i dalje najvise koristim Skype, međutim u poslednje vreme često koristim i Whatsapp i/ili Viber. Ponekad i Google hangouts. Skype nažalost sa svakim update-om postaje sve manje user-friendly, ali i dalje je nekako uvek tu. Dok Whatsapp i drugi imaju sve više funkcija koje su pre bile nedostupne, tipa screenshare, conference calls itd. 

Za jednokratno slanje datoteka koristim WeTransfer, jednostavan, brz i pouzdan. Pošto radim sa različitim klijentima, ne mogu da koristim neku specifičnu platformu za kolaboraciju, jer svi koriste različite proizvode, ali u poslednje vreme se sve više javlja Trello kao opcija za to. Ponekad Slack, ali samo kada su veći timovi u pitanju. 

Još jedan Adobe-ov (da, opet oni) onlajn alat koji koristim u radu je Adobe Color, koji mi omogućava da lako kreiram i pretražujem palete boja, kao i da lako stvaram komplementarne parove. Vrlo dobar alat, koji pomaže pri odabiru boja i teme za projekat. 

Lipsum je sajt koji otvaram često. Nekada je internet bio jednostavniji, a ovaj sajt je primer toga. Bez mnogo pompe imate ono što vam treba… paragraf teksta, koji svi dizajneri znaju. Ne znam zašto već nisam odavno to iskopirao negde sebi oflajn… eh. Kad smo kod teksta, Google Fonts, AZfonts i DaFont su „repositories” koje posećujem gotovo svakodnevno.

Kada je u pitanju onlajn prototyping i kolaboracija, koristim Figmu. Izuzetno je jednostavna za naučiti (siguran sam da je svi mogu savladati za jedno pre podne) i vrlo je korisna pri UI dizajnu. Webflow je još jedna izuzetno moćna alatka koju bih možda trebalo češće da koristim. Ali nekako po inerciji, uvek palim Photoshop i radim projekte u njemu, iako je Webflow mnogo više optimizovan za veb i UI dizajn. 

Za organizaciju i zakazivanje od nedavno sam počeo da koristim Calendly, još je rano da kažem šta mislim o njemu, ali za početak mi se dopada. Takođe, mogu da ga integrišem u mejl koji šaljem. 

Za brainstorming i traženje inspiracije uglavnom gledam Behance ili DeviantArt galerije.

Od ostalih alatki koje koristim često, iako ne za posao već više za razonodu je Oracle Virtual Box, na kome je Linux i nekoliko drugih instanci. Za „igranje” sa mrežom tu je i Kali Linux, a za anonimnost na netu koristim Tunnel Bear. Od hobi elektronike koristim Arduino IDE i razmišljam se o kupovini jednog Raspberry Pi-a .☺

Aplikacija koje su tu svaki dan, negde u pozadini:

YouTube – jer je tamo sve. Od vesti, razonode, učenja, usavršavanja, istraživanja, strimovanja muzike, itd… 

Total Commander – jer smo odrasli uz Norton Commander.

Media365 reader – jer je jako dobar ebook reader za android.

Nova Launcher – jer je vanilla android malo dosadan.


Ukoliko želite da budete deo rubrike Kreatori i alati, pošaljite nam svoj CV i/li portfolio na mail [email protected].

Sanja Vatić

Objavio/la članak.

subota, 14. Decembar, 2019.

IT Industrija

🔥 Najčitanije