IT Industrija
🔥 Najčitanije
🔥 Najčitanije
PHP, NodeJS, Java, C, Golang, Unix i Linux su za Lazara već stare zanimacije. Ovih dana se bavi fintech proizvodima u blockchain ekosistemima, a našao je vremena i da sa nama podeli koje alate svakodnevno koristi.
Lazar Travica je po zanimanju softverski inženjer, koji takođe vodi i sopstveni tim. Poslednje dve godine radi na razvoju fintech proizvoda u blockchain ekosistemima, što opisuje kao branšu „IT industrije sa jako malom (praktično nepostojećom) marginom za grešku’’. Iako za svoj posao kaže da je jako stresan i zahtevan, ipak mu pomaže da se sa istim nivoom smirenosti, pažnje i kvaliteta posveti i drugim sferama života.
Svoj poslovni i privatni život još dočarava rečima:
Pored turobnih Excel formula, kobasičastih SQL upita i mnogo malih belih slova na crnim ekranima, volim da gajim paradajz, učim muzičku teoriju kroz sviranje bas gitare i trčim.
Svojom kancelarijom nazivam pet kvadratnih metara dnevne sobe. Distribuirani — remote — rad na daljinu je način rada sa kojim pre pola godine nisam imao nimalo iskustva. Međutim, period prilagođavanja je bio mnogo kraći i bezbolniji nego što sam se nadao, iako podrazumeva rad u velikom distribuiranom timu.
Nekoliko najkorisnijih saveta koje sam dobio vezanih za rad od kuće, ili koje nisam dobio a bili su mi potrebni su:
Od hardvera koji koristim ne bih imao da izdvojim ništa posebno. Tokom godina sam probao skoro sve što tržište ima da ponudi, što od telefona do kompjutera i svih čudnih uređaja između, i došao sam do tačke gde mi je apsolutno svejedno kakav kompjuter koristim. Ionako je uvek bitka korisnika i mašine umnogome više zavisila od softvera nego od hardvera — makar u poslu koji ja radim gde 99 odsto stvari može da se završi u text editoru i terminalu.
Jedina dva komada opreme koje bih istakao su Amazon Kindle Paper White 2 koji se nakupio peska sa plaži više nego kupaće gaće, a i dalje besprekorno radi, i Sennheiser HD 205 slušalice koje sam kupio od prvog novca koji sam zaradio u životu i koje nakon 10 godina mogu da puštaju muziku. To dvoje jedino zaslužuju da ih spomenem.
Petnaest godina korišćenja Linux-a okončao sam prelaskom na Windows pre dva meseca, te mislim da je savršen trenutak da ostavim negde pisani trag kao bivši zakleti Linuksaš.
Novi laptop koji koristim sad već nekoliko meseci došao je sa preinstaliranim Windows 10 Home, i umesto da rutinski vratim disk image sa već iskonfigurisanim radnim okruženjem baziranim na Ubuntu, odlučio sam da vidim da li Windows stvarno ima razloga da dan danas bude kompetitivan na tržištu.
Ispostavilo se da se dosta stvari promenilo na Windows-u od vremena kad sam koristio tada aktuelnu Windows Vista-u.
Nekoliko stavki koje su me navele da ostanem na Windows-u:
Najveća prepreka u prelasku na Windows bila je u tome što ne znam kako bih prišao pravljenju standardizovanog development okruženja koje je kompatibilno sa svim aktuelnim operativnim sistemima.
Rešenje koje se jedino dobro pokazalo na Windows-u je instalacija Docker Toolboxa i konfiguracija putem Docker Compose alata. Čini mi se da su prošli dani potrebe za Vagrantom na Windows-u i da konačno postoji „jezik” kojim ceo tim može da razgovara kad je u pitanju standardizovano lokalno razvojno okruženje.
Editor koda koji koristim već godinama je JetBrains Intellij Ultimate, zbog podrške za veliki broj pomoćnih biblioteka, veliki broj podržanih jezika, i odličan VIM emulator.
Trudim se da gajim zdravu dozu skepticizma pre nego što krenem da koristim neku novu kul aplikaciju, ili neku novu platformu za deljenje informacija sa javnošću i prijateljima.
Razlog za to je u tome što želim da za svaki problem koji imam koristim samo najjednostavniju tehnologiju, i ukoliko mi tehnologija postane veći fokus od samog problema, vreme je da razmislim da li mi je uopšte neophodna. To je jedan od značajnijih razloga što sam odsutan na društvenim mrežama. Smatram da i bez njihove pomoći mogu podjednako jednostavno da budem u toku sa životima ljudi koji me interesuju i obrnuto. Kada primenim taj princip i na druge sfere života, i tu sam sve sveo na nekoliko servisa koji su mi zapravo opcioni ali mi suštinski pomažu ka izvršenju cilja koji je veći od njih samih.
Možda ne toliko fenomenalna aplikacija koliko kvalitetan skup metoda i procesa za vođenje ličnog finansijskog budžeta.
Ovo je servis koji bih najpre preporučio svojim vršnjacima i mlađima, pogotovo u industriji iz koje ja dolazim. Važno je da postanu finansijski pismeni i da nauče da se sa velikom dozom odgovornosti odnose prema novcu koji zarađuju, a pogotovo novcu koji troše.
Za sve nas koji smo u roku od nekoliko godina prešli put od tačke gde smo tražili roditeljima džeparac, do tačke gde zarađujemo više od naših roditelja, mislim da je ovo važan segment obrazovanja koji nam sistem nije pružio.
Pros: 31 day trial, super besplatne onlajn radionice i obrazovni materijali
Cons: lako je samo uskočiti i koristiti softver bez razumevanja istog, ovo je jedan od retkih alata za koje moram da kažem: read the f*cking manual! (pročitaj uputstvo!)
Glorifikovani notepad koji čuva sve što zapišete na neki tamo server u Severnoj Americi. Nisam siguran da li je alat generalno dobar ili je jednostavno način vođenja beleški u Workflowy-ju nešto što meni lično odgovara i čemu nisam morao da se prilagođavam.
Svakako sem Workflowy-ja nisam mogao da nađem alat koji pruža korisniku mogućnost beskonačnog ugnježdavanja informacija u celine bez nepotrebnih funkcionalnosti. Workflowy svoj posao radi odlično.
Pros: ne podržava unos ničega osim teksta, može da se koristi samo preko tastature
Cons: ne mogu da čuvam podatke tamo gde ja želim kao backup
I ovde ću morati da počnem objašnjenje sa glorifikovana lista sa zadacima, ali danas je zapravo teško naći jednostavan alat koji nema reklame, milijardu integracija koje nećete koristiti i kome nije fokus na kolaboraciji sa timom.
Osim toga što mi pomaže da ne zaboravljam poslove koje moram da obavim i koji se samo skupljaju u toku dana, pomaže mi da u svakom danu izdvojim vremena da se bavim stvarima za koje inače ne bih imao vremena. Obično su to stvari vezane za održavanje kuće, vežbanje muzičkog instrumenta, treniranje i meditiranje.
Pros: lako se dodaju zadaci, može brzo da skapira kada unesemo vremensku odrednicu u naslov zadatka i odmah zna kada treba da vas smara u vezi ispunjenja istog
Password manager za koji sam se opredelio posle prelaska sa takođe Open Source rešenja: KeeWeb.
Ono što me je kupilo osim glavne činjenice da je Open Source i da ceo svet može da radi reviziju koda da se uveri da jeste siguran, jeste to što podržava TOTP, čime mogu da se rešim Google Authenticator aplikacije sa svog mobilnog uređaja, i da znam da neću izgubiti svoje TOTP kodove ako mi nestane mobilni telefon — što se dešavalo u prošlosti.
Ukoliko želite da budete deo rubrike Kreatori i alati, pošaljite nam svoj CV i/li portfolio na mail [email protected].
Objavio/la članak.
subota, 21. Decembar, 2019.
eat-at-joe's
utorak, 24. Decembar, 2019.
mogao si da uzmeš windows 10 pro i koristiš pravi docker a ne docker toolbox