IT Industrija

🔥 Najčitanije
🔥 Najčitanije
U drugom izdanju kreatora i alata vam predstavljamo stvari sa kojima radi Ivan Petrović, programera i osnivača Workpulsa, startapa koji radi iz našeg Potkrovlja, a ujedno je i polaznik Startap akademije.
U ovom izdanju kreatora i alata vam predstavljamo Ivana Petrovića, ko-osnivača i CEO-a Workpulsa, startapa sa treće generacije naše Startap akademije koji je nedavno i pobedio na lokalnom Seedstars takmičenju. Njegove glavne aktivnosti ,pored vođenja firme i poslovnog razvoja, su rad na razvoju fronta i pozadine veb servisa kao i Windows agenta platforme.
Računar: MacBook Pro Retina 13’’. Skoro sam prešao sa Della na kome je bio Windows, a najveća promena mi je značajno olakšanje rada sa Macovim touch padom i to što više ne vucaram miša sa sobom.
Telefon: Nexus 5. Na žalost posle lollipopa (Android 5.x) više nije isti, često se dešavaju sitni bagovi od kojih izludim, npr. neko input polje u potpunosti izgubi fokus dok kucam i ne mogu da se vratim.
Brauzer: Koristim isključivo Chrome poslednih 5 godina. Bio je pokušaj da pređem na Firefox ali je i dalje ostao samo pokušaj. Chrome ima odlične alate za developere, a konzolu nekada koristim i za testiranje funkcija koje pisem za Node.js.
Programski jezici i frejmvorci: C/C++ je korišćen za pisanje servisa za Windows koji prikuplja podatke, jer nam je trebala mala aplikacija bez zahteva za nekim frejmvorkom (tipa .NET), i naravno da bi što manje opterećivalo mašinu. JavaScript je korišćen za frontend kao i za bekend koji sam pisao u Node.js, u kome sam koristio i Express. Bash koristim za pisanje skriti na serveru koje poprilično ubrzavaju svakodnevne potrebe.
IDE: Što se tiče C/C++ koristim Code::Blocks, na fakultetu smo ga koristili i tako mi je ostala navika. Za sve ostalo tu je Sublime, nisam se bavio dodavanjem plagina, volim stvari onakve kakve izađu iz kutije.
Komunikacija sa serverom: Cela komunikacija sa serverom se obavlja preko SSH, a transfer fajlova obavljam pre SCP-a. Mozda jeste malo staromodno ali meni obavlja sav posao.
Verzionisanje koda: Počeo sam da koristim Bitbucket samo iz razloga što je besplatna verzija imala privatni repozitorijum za razliku od ostalih. Dok sam bio na Windows-u GitExtensions mi je pomagao da savladam Git, a sada koristim SourceTree iz koga stoji ista kompanija koja je napravila Bitbucket, Atlassian. Pored toga što olakša korišćenje gita, SourceTree ima korisnu opciju da se samo određene linije koda stage-uju.
Razni dev alati: U svakodnevnoj upotrebi tu je i VMware Fusion uz koji završavam šta imam na Windowsu ili Linuxu. Pošto na serveru koristimo PostgreSQL neophodan mi je i u lokalu, a za osX su razvili server u obliku aplikacije, ne servisa, tako da mašina ne mora non stop da vrti PosgreSQL server.
Kolaboracija: Za taskove koristimo Trello, a za sve ostalo uglavnom koristimo Google alate, prvenstveno kalendar.
Objavio/la članak.
subota, 25. April, 2015.
Vukašin Stojkov
subota, 25. April, 2015.
^true, usred dugog redizajna smo, bude uskoro prethodni možeš da vidiš na http://startit.rs/kreatori-i-alati-filip-ilic-pukka-themes/
milo djukaj
subota, 25. April, 2015.
Valjao bi neki tag, da se pronadju svi tekstovi iz kategorije kreatori i alati.