Korona obara i cene izdavanja nekretnina u Beogradu

Od početka vanrednog stanja cene izdavanja stanova u Beogradu niže za 20 odsto, a kada je prodaja stanova u pitanju – cene imune na koronu.

Tomislav Jelesijević
22/04/2020

Prve prognoze za 2020. pretpostavile su da će cene nekretnina nastaviti rast ali pod blagim pritiskom. Kako na blogu MojaNekretnina objašnjavaju, ključni ekonomski pokazatelji išli su u prilog tome – najveći rast učešća u domaćem bruto proizvodu Srbije u 2019. imao je sektor građevine, prosečne zarade u Srbiji porasle su za 9.2 odsto i postojao je značajan priliv novca iz inostranstva koji je prema javnim podacima iznosio 15 odsto ukupnog bruto domaćeg proizvoda Srbije u 2019.

Cene izdavanja manje za petinu

Covid-19 je indirektno uticao na cenu nekretnina za izdavanje, ali ne i na prodajne cene nekretnina. Mere vlade propisane u toku pandemije i opšta neizvesnost trenutne situacije dovele su do slabijih ekonomskih aktivnosti stanovništva. Tako postoji nekoliko neočekivanih promena: cene nekretnina za izdavanje stanova opale su za više od 20 odsto; 94 odsto dužnika odlučilo je da zamrzne isplatu kredita u naredna tri meseca; 35 odsto manje kredita izdato je u martu u odnosu na prethodnu godinu.

Pročitaj i: 

Podaci o pandemiji u Srbiji konačno bili otvoreni, ali te podatke javnost nije smela da vidi

Kako objašnjava MojaNekretnina, prilikom marta mnogo stanova bilo je napušteno nakon odlaska studenata iz Beograda, a to je prvi pritisak koji su stanodavci osetili i zbog toga počeli da obaraju cene kirija. Drugi pritisak koji je uticao na pad cena bilo je izdavanje stanova na dan. Zaključuje se da je u oba slučaja veća ponuda dovela do nižih stanarina.

Nema promena kod prodaje nekretnina

Ako govorimo o ceni nekretnina koje se prodaju, nema promena i to je sasvim očekivano, pošto su prodavci u prilici da odlože prodaju za period posle pandemije i dobiju cenu koju su imali pre krize.

Pročitaj i:

Šta raditi s 220 milijardi linija COBOL koda? Ništa.

Da se u narednom periodu stanje neće 100 odsto vratiti u normalu sasvim je izvesno, a u kom stepenu će biti neizvesno za sada postoji u nagoveštajima. Podsetimo se da je MMF procenio da će globalna ekonomija do kraja godine biti za 3 odsto manja, i da nam predstoji najgora recesija još od Velike depresije.

 

Tomislav Jelesijević

Objavio/la članak.

sreda, 22. April, 2020.

IT Industrija

🔥 Najčitanije