IT Industrija

🔥 Najčitanije
🔥 Najčitanije
Plan je da se putem fonda sakupi 50 milijardi evra za projekte u oblasti infrastrukture i visokih tehnologija.
Kina je formirala investicioni fond vredan 11 milijardi dolara namenjen finansiranju projekata u Centralnoj i Istočnoj Evropi, navedeno je juče u izjavi Industrijske i Komercijalne banke Kine.
Plan je da se putem fonda sakupi 50 milijardi evra za finansiranje projekata u oblasti infrastrukture, visokih tehnologija i potrošačkih dobara. Iako je podržan od strane države, fond će funkcionisati po tržišnim principima, a njime će rukovoditi kompanija Sino-CEE Financial Holdings Ltd, osnovana od strane Industrijske i Komercijalne banke Kine.
Do sada su kineske kompanije investirale preko 5 milijardi dolara u zemlje Centralne i Istočne Evrope, a osnivanje fonda je samo nastavak ove saradnje, objašnjava zamenik Ministra trgovine Kine, Gao Jan.
Namera Kine da što više investira na “pragu Evropske unije”, dolazi kao odgovor na insistiranje Nemačke da se kineske investicije ograniče u određenim sektorima.
Na Samitu 16+1 na kome je ovaj fond i najavljen, učestvovali su i predstavnici iz Srbije, a prema izjavama Aleksandre Joksimović iz Centra za spoljnu politiku, ovaj samit je bio značajan za produbljivanje odnosa između Kine i Srbije. Na njemu je formalizovana saradnja na nekoliko projekata vredna više od 700 miliona evra, međutim uglavnom u oblasti infrastrukture. Bez obzira na ono šta naša država u saradnji sa Kinom prioritizuje, domaće kompanije bi kroz ovaj fond mogle da obezbede direktnu podršku za svoj rast.
Objavio/la članak.
ponedeljak, 7. Novembar, 2016.