IT Industrija

🔥 Najčitanije
🔥 Najčitanije
Da bi jedan sistem penzionog osiguranja bio održiv potrebno je da je broj formalno zaposlenih veći od broja penzionera. U Srbiji, razlika između ova dva broja postaje sve veća i to u korist penzionera. Ovo dalje vodi do većih nameta na rad što koči razvoj preduzetništva. Kako rešiti ovaj problem, a ostaviti penzionere?
Čak i da imate sreću da ste zaposleni, u Srbiji ćete 5 meseci raditi samo za porez na svoju platu, ili ćete biti u sivoj zoni bez zdravstvenog i penzionog osiguranja.
Porezi na rad su jedan od osnovih uzroka nezaposlenosti. Porez na dohotke od rada iznosi 38,9% – skoro dve petine ukupnih troškova koje poslodavaca za naknade za rad su porezi i doprinosi koje naplaćuje država.
Porezi na rad se takođe ističu kao jedan od glavnih problema na koji nailaze i osnivači startapa u Srbiji, a o ovom i o ostalim problemima srpskih startapa možete pročitati u ovom istraživanju.
Da bi se rešio ovaj problem treba obezbediti niže oporezivanje zarada, uz poboljšanje privrednog ambijenta. Smanjenjem poreskog opterećenja sa 39% na 36% merom smanjenja stope PIO doprinosa koja plaća poslodavac na bruto zaradu sa trenutnih 12% na 6% smanjili bi se troškovi rada, ali i zaštitila neto plata zaposlenih.
Ovo bi praktično značilo da je za prosečnu zaradu od 42.500 neto ili 59.070 dinara bruto smanjenje ukupnih PIO doprinosa sa 15.358 na 11.841 dinar, tj. za 3.544 dinara mesečno, odnosno 350€ na godišnjem nivou.
Manjak javnih prihoda ovom reformom je procenjen na 78,7 milijardi dinara i to u kasi PIO fonda, čiji su prihodi od doprinosa već nedovoljni za isplatu trenutnih penzija, da bi se pokrio ovaj manjak potrebno je uštedeti tu sumu na drugim poljima(recimo: putem reorganizacije lokalne samouprave, uvođenja kapitacije u sistem finansiranja osnovnih škola, povećanje veličine odeljenja u srednjim školama, povećanjem efikasnosti medicinskih ustanova i smanjenja subvencija)
Detaljni opis predloga reforme možete naći na sajtu Libeka.
Objavio/la članak.
sreda, 16. Septembar, 2015.