IT Industrija

🔥 Najčitanije
🔥 Najčitanije
Iako ne izgleda tako, uklapanje u novo radno okruženje gotovo nikad nije lako. Ljudi koji zajedno rade u timovima po nekoliko godina mogu teže prihvatati nove ljude. Zato postoje neka mala zlatna pravila koja na jednostavan način mogu pomoći da lakše postanete deo tima.
1. Ne počinjite tako što ćete govoriti ljudima da sve rade naopako. Tako ćete najlakše da oterate ljude od sebe. Umesto toga, pitajte zašto nešto rade baš na taj način i budite zaista radoznali da saznate odgovor na to pitanje, pa ih onda pitajte da li su razmišljali da rade stvari na neki drugi način.
2. Postanite ekspert. Kada počnete da radite novi posao, osećate se kao da svi znaju više od vas. Način na koji možete da napredujete i postanete vredni svom timu je da istražujete, da postanete ekspert u toj oblasti tako da svako u timu može da radi ono u čemu je najbolji. Nemojte da postavljate pitanje: Da li možeš da uradiš ovo umesto mene?, pitajte: Da li možeš da me naučiš da radim ovo? Takođe, nemojte da pretpostavljate da imaju dobar razlog zašto su nešto uradili, pitajte!
3. Upoznajte članove svog tima i saznajte šta su njihove vrline. Upoznajte svakog člana tima pojedinačno, vidite na šta su ponosni, kakve su njihova očekivanja kada je u pitanju tim, kako im se dopada rad sa vama i da li postoji nešto što možete da uradite za njih što bi im pomoglo.
4. Steknite prednost odmah na početku. Jedan od načina da vašem timu bude drago što ste tu je da pronađete nešto da uradite za njih odmah. Možda su pomenuli nešto dok ste ih upoznavali. Često postoji neki težak posao koji im možete skinuti sa leđa, a koji odlažu veoma dugo.
5. Izaberite koje bitke bijete. Utičite na kolege u malim serijama. Zasaditi seme ideje je bolje nego da odmah iznesete velik slučaj.
6. Sagradite kredibilitet. Potrebno je vreme da vaši saigrači nauče da vam veruju i da veruju vašem sudu. Način da ubrzate ovaj proces je da podelite svoja razmišljanja. Objasnite zašto je razmišljate tako. Možda mislite da će vas ovo usporiti, ali svakako ćete nadoknaditi to onda kada počnu da veruju u vaše odluke.
7. Reci: Da, šta još… Kada ste novi možete biti preplavljeni zahtevima i stvarima koje se traže od vas da uradite. Mnoge od tih ideja neće biti najbolje ili neće biti prioritet. Umesto da kažete: “Ne, to je loše rešenje”, možete reći: “Da, saglasan sam da je to problem vredan rešavanja”. Čak iako vaša sledeća rečenica glasi da to nije visoko na vašoj listi prioriteta, biće im drago što su naišli na razumevanje i biće spremni da rade sa vama u budućnosti.
Tekst je preuzet i preveden sa portala Medium.com
Objavio/la članak.
utorak, 9. Jun, 2015.