Kako napraviti uvodni video o proizvodu koji će doneti i do 60% više kupaca?

Mnoge kompanije koriste kratke uvodne videe (explainer videos) kojim objašnjavaju njihov proizvod i kompaniju. Cilj mu je da na jednostavan način objasni proizvod i posebno je koristan kada je proizvod zasnovan na novom ili komplikovanom konceptu. Statistika kaže da ovi videi povećavaju aktivnost korisnika na sajtu i samu prodaju proizvoda – sve pod uslovom da

Zoja Kukić
13/01/2015

Mnoge kompanije koriste kratke uvodne videe (explainer videos) kojim objašnjavaju njihov proizvod i kompaniju. Cilj mu je da na jednostavan način objasni proizvod i posebno je koristan kada je proizvod zasnovan na novom ili komplikovanom konceptu.

Statistika kaže da ovi videi povećavaju aktivnost korisnika na sajtu i samu prodaju proizvoda – sve pod uslovom da je urađen kako treba. Što je jedan od osnovnih razloga zašto nemaju svi uvodni video na svom sajtu, jer ako tu pogrešite često može da bude opasnije nego da ga uopšte nemate.

Možda i najčuveniji ovakav video je Dropboxov, na osnovu koga je ova kompanija dobila investiciju, a možemo reći i skoro sve korisnike, jer je na početku ova kompanija na svom sajtu imala samo video i link za preuzimanje.

Dropbox i dalje koristi videe kao način komunikacije sa korisnicima, pa nagrađuje korisnike dodatnim prostorom ako pogledaju video koji daje uputstva za upotrebu.

Videom do veće konverzije

Statistika iza uvodnih videa je prilično jaka. Povećavaju razumevanje proizvoda za 76%, povećavaju prosečnu posećenost na sajtu sa 8 sekundi na 2 minuta, povećavaju konverzije za 20-60%, a korisnici koji pogledaju video imaju čak 85% više verovatnoće da će i kupiti proizvod.

Video je popularan i na društvenim mrežama – video se šeruje 12 puta više od slike i teksta zajedno, a skoro 70% svih videa na YouTubeu su edukativni ili objašnjavajući videi.

Nešto više od polovine marketara u SAD navode upravo videe kao sadržaj koji ima najviši povraćaj na investiciju. (Oširniju statistiku možete naći i u infografiku na kraju ovog teksta.)

Imamo i podatak da 90% onlajn kupaca kažu da im je video pomogao da se odluče za kupovinu, a prodavci više proizvoda kažu da oni koji imaju video se prodaju više od onih bez.

Ovi podaci ne čude ukoliko se osvrnemo na floskulu na koji nailazimo na internetu – Ako slika vredi 1000 reči, onda video vredi 1.800.000. Ovo je naravno jednostavno pomnožen broj frejmova/slika (3 u sekundi), što ne deluje baš precizno, mora se reći, ali da vredi dosta u to se ne sumnja.

objasnjavajuci video

Kako napraviti video koji donosi (mnogo) kupaca?

Uvodni video možete da pravite sami ili da unajmite neku od kompanija koje to rade. Na globalnom nivou svakako su najuspešnije Epipheo, Revolution Productions i drugi, a naručivanje preko njih može da košta od 500 do 20.000$ u zavisnosti od toga šta želite.

Ono što će vam skoro svi reći – ključ u dobrom videu je dobar scenario. Nije ga lako napisati i male su šanse da će biti dobar ukoliko ne poznajete svoje potencijalne korisnike i naravno, svoj proizvod.

neil patelCilj videa je da odgovori na pitanja i zabrinutosti svih vaših potencijalnih korisnika. Ako možete ovo da uradite kroz kratak video, videćete rast u konverzijama. Ako ne možete, prodaja neće porasti.

Nil Patel, osnivač Crazy Egg kompanije čiji video im je doneo 64% veću konverziju

Nemanja Aleksić iz Devane podelio je sa nama svoj trik za pravljenje njihovog uvodnog videa:

Nemanja Aleksić DevanaMorao je da ima “Da, to sam ja!” momenat gde je frustracija korisnika objašnjena.

Za njom sledi objašnjenje kako da reši frustraciju. Video je morao biti vizuelno dopadljiv i duhovit (kako bi održao pažnju) i sa naracijom nekog ko priča perfektni engleski, pošto ManageWP plasiramo globalno na engleska govorna područja i želimo da izbegnemo reputaciju jeftinog 3rd world servisa

Većina uvodnih videa vodi se sličnom logikom – predstavlja problem (Marko je umoran), predstave rešenje (Marko popije organsko energetsko piće), objasne kako to radi (ovaj sok je skroz prirodni…) i navodi gledaoce na akciju (možete ga kupiti u lokalnim supermarketima ili naručiti onlajn).

Osim toga, važno je da svoju poruku (rešenje koje nudite) dostavite rano u videu – kako mnogi izvori kažu, idealnu u prvih 30 sekundi.

Nemanja takođe skreće pažnju na česte greške koje se prave u uvodnim videima:

Nemanja Aleksić DevanaExplainer snimci su uz sam sajt ono što na korisnika najčešće ostavlja prvi utisak, pogotovu ako kompanija i/ili proizvod nisu afirmisani. Kvalitetan video zahteva temeljno planiranje i trud.

Česta zamka u koju se upada je da sa explainer videom prikazuju mogućnosti svog proizvoda, umesto da se objašnjava kako proizvod korisniku olakšava život.

Npr. ljude ne zanima skijaška jakna zato što je napravljena od Ultrafiber 2000 vlakana svemirske tehnologije, već zato što u njoj mogu da ostanu suvi i ugrejani čak i u najgoroj mećavi.

Međutim, dobar scenario ne znači da treba da zapostavite kvalitet videa. Kako nam kaže Miha Ambroz iz ActiveCollaba, čiji skoro ceo video pogleda 80% posetilaca sajta, video dosta govori i proizvodu:

2174d02Ukoliko nemate iskustva nikako nemojte sami da radite video. Loš video korisnik direktno povezuje sa kvalitetom proizvoda.

Dužina videa je takođe bitna i treba težiti tome da bude što kraća. U studiji koju je uradila Wistia, dva videa su prikazana korisnicima. Bili su identični u svemu sem u tome što je jedan imao dodatnih 10 sekundi klipa na kraju. U proseku, odgledano je 72% kraćeg videa i 50% dužeg, dakle – svest o dužini videa utiče na njegovu gledanost.

2174d02U pravljenju videa vodite se krilaticom “Keep it short and simple”.

50% više ljudi će do kraja odgledati video od 1 minute od onog od 2 minuta.

Međutim, to ne znači da možete da ubrzate naratora kako biste napravili kraći video. Istraživanja kažu da je idealan tempo 150 reči u minuti, pa pazite da ovde ne pogrešite u obraćanju svojoj ciljnoj grupi.

A kada smo već kod naratora, ne zaboravite jezik videa. Setite se ko je vaša osnovna ciljna grupa i ukoliko je potrebno voice over uradite na više jezika ili akcenata.

Većina startapa cilja ka globalnom tržištu i za univerzalni video sugeriše se obično neutralan američki akcenat.

Nemanja Aleksić DevanaZnajte ko vam je ciljna demografija za explainer video, i skrojite prema njima. Narator je jako bitan, nađite nekoga sa jasnom dikcijom i prijatnim glasom.

Video u svoju prezentaciju možete embedovati na mnogo različitih načina, a Miha preporučuje Wistia softver koji vam omogućava prikazivanje videa, praćenje statistike, A/B testiranje, ali i njihove tutorijale, koji su mu kako nam kaže dosta pomogli da postignu odlične rezultate.

Kako sve možete napraviti video?

Preduzetnik Andre Ontoro sumirao je sve alternative koje postoje za pravljenje videa i uporedio njihove troškove:

1. Uradite sami – trošak: od 0 do plaćanja nekoliko kafa

Snimite sebe kako idete kroz demo i gotovo! Dobro se pripremite i isprobajte par puta da bi izgledalo dobro.

2. Nađite nekoga na Fiverru – trošak: od 5 do 50$

Mnogo različitih poslova nudi se na Fiverru i ukoliko dobro pogledate, naći ćete nekoga i za video, kao što je npr. chrishardy : I will speak your message in the cartoon voice of your choosing for $5 on fiverr.com.

3. Kupite softver za animaciju – trošak: od 99$ do 2.500$

Većina softvera ovog tipa su laka za upotrebu poput RawShorts ili Explainer Video Service – Video Rascal, ali ne možete uz njih kupiti iskusnog animatora koji ih koristi svaki dan.

4. Zaposlite lokalne profesionalce da to urade – trošak: od 150$ do nezamislivo visoko

Ako znate lokalne profesionalce, oni mogu pomoći. Ako su vam priajtelji, možda možete i nešto da uradite kroz kompenzaciju, pa da potrošite manje novca.

5. Unajmite profesionalnog producenta za uvodne videe – trošak: od 500$ do 100.000$

Trošak zavisi od toga gde su locirani, a sada ih po netu ima zaista dosta – proverite njihove radove, klijente i izaberite onog koji vam odgovara.

***

Zoja Kukić

Objavio/la članak.

utorak, 13. Januar, 2015.

IT Industrija

🔥 Najčitanije