Kako možemo da čuvamo podatke u cloudu — od DropBoxa do domaćeg mClouda

Bezbednost podataka vaše firme je bez kompromisa. Za vas smo pregledali opcije za podešavanje ličnih cloud sistema, kao sigurnije alternative javnim cloud sistemima.

Marija Gavrilov
19/06/2015

Istraživanje Republičkog zavoda za statistiku iz 2014. o upotrebi informaciono-komunikacionih tehnologija u Srbiji, pokazalo je da tek 10% korisnika interneta koristi cloud servise za skladištenje svojih podataka, a čak 83% na pitanje da li zna za postojanje servisa odgovorilo je negativno.

Istraživanje je pokazalo i da su dva odlučujuća faktora za zaobilaženje clouda među onima koji vode firme visoka cena usluga i bezbednosni rizici. Na trećem mestu je nedovoljno poznavanje mogućnosti. Vođeni ovim, ispitali smo alternative javnim cloud sistemima – potencijalno sigurnije i pristupačne lične cloud sisteme i njihovo podešavanje.

cloud je jednostavno rešenje za skladištenje podataka i korisnicima pruža mogućnost njihovom pristupu u bilo kom trenutku sa bilo kod uređaja, dok konekcija postoji. Ovo, takođe, garantuje da će Vaši vredni podaci biti sačuvani u slučaju da izgubite svoj laptop ili Vam se uređaj pokvari.

Za razliku od servisa poput Dropboxa, što je velikom broju prosečnih korisnika sinonim za cloud, lični cloud sistemi nisu podešeni od strane trećeg lica, već samih korisnika. Korisnici su ti koji odlučuju da li i koje podatke dele sa kim i kada, te koji su uslovi korišćenja. Sigurnost je veća, kao i prostor za skladištenje, a bez potrebe za plaćanjem pretplate.

Jednostavne alternative za svakodnevne potrebe

Za potrebe prosečnih korisnika, jedna u nizu dostupnih open source aplikacija trebalo bi sasvim valjano da obavlja posao. Bittorrent Sync, recimo, većini poznat po tome što omogućava anonimno deljenje velikih fajlova, može poslužiti i kao lični oblak. Potrebno je podesiti folder da se ponaša kao drop-off tačka, tako da dođe do sinhronizacije fajlova na svim umreženim uređajima. Dobra stvar sa Bittorrent Sync-om je što možete birati pristup zasebnim fajlovima preko linka ili koda, bez potrebe za pristupanjem čitavoj datoteci. Sync možete koristiti besplatno, dok apgrejdovana verzija, Sync Pro, nudi neograničen broj foldera i mogućnost menjanja dozvole pristupa u bilo kom trenutku za $40 godišnje.

Dok je Bittorrent Sync dostupan podjednako za Windows, Linux i Mac OS X korisnike, alternativa specijalno dizajnirana za Apple uređaje (a od nedavno dostupna i za Windows 8) je pCloud. Nakon downloadovanja i instalacije, svi uređaji na kojima ste se ulogovali u pCloud pojaviće se kao folderi na desktopu, odakle je dalje upravljanje i deljenje izuzetno lako. Prostor do 10GB je besplatan, a cena se povećava sa proširivanjem, pa je tako 100GB oko $5 mesečno, 300GB $15, 1000GB $50 mesečno.

OwnCloud pored prostora za skladištenje, nudi još nekoliko primamljivih dodataka svojim korisnicima, poput editora za uskladištene fajlove, kalendar, to-do listu. No, bitnije od ovih dodataka verovatno je odlična podrška koju novim korisnicima pružaju preko foruma, YT kanala ili webinara. Profesionalnim korisnicima i kompanijama OwnCloud nudi i više od prostora – mejl podršku, mobilnu aplikaciju, ownBrander podršku i licencu za cenu koja se kreće od $3.600 do $5.760 u zavisnosti od broja korisnika.

Manje poznati Seafile predstavlja možda i najozbiljniju open-source alternativu popularnim backup i sync cloud servisima. Kao i većina uspešnih open source projekata i iza ovoga stoji kompanija koja nudi profesionalne servise za velike i zahtevne korisnike. Za lično korišćenje Seafile nudi besplatan prostor do 1GB, dok se 100GB i 250GB plaća $10 i $25 mesečno. Za organizacije nude mesečni paket po ceni od $25.

Složenost podešavanja raste sa potrebama

Sinhronizacija slika, dokumenata i drugih podataka između ličnih uređaja koje imamo sve više je postalo svakodnevna praksa velikog broja korisnika. Mnogima je ovakva funkcionalnost postala neophodna za svakodnevni rad, kako bi podaci u svakom trenutku bili dostupni i sigurni.

Kako nam je rekao inženjer sistema Nenad Rajković, srednja i velika preduzeća sve češće se odlučuju za sopstveni sistem – servere koji se koriste kao file sharing servere ili web servere. Na ovom polju mogućnosti su bezgranične: od strukturiranja fajlova i foldera prema želji, dodeljivanja privilegija određenim korisnicima nad određenim fajlovima i folderima,  do pružanja pristupa određenim folderima i fajlovima spolja (npr. javni FTP server). Web-based aplikacije sve su popularnije, a ovo je način da se omogući visok nivo dosputnosti iz LAN-a.

U tom trenutku na scenu stupa bezbednost, jer ne želimo da naša aplikacija bude vidljiva bilo kome. Tehnike zaštite od surovosti spoljašnjeg sveta su danas zaista raznolike i svakim danom se unapređuju: pored standardne autentifikacije korisničkog imena i šefre, tu su još firewall-ovi, access liste, port forwarding tehnike. Ima ih zaista mnogo.

Nenad nam je pojasnio i mogućnost nuđenja provajderskih usluga:

U trenutku kada vaša aplikacija postane dostupna preko interneta možete da počnete da razmišljate o mogućnosti da je pod određenim uslovima ’’iznajmite’’ drugim kompanijama. Naravno, za to ima još dosta preduslova, ali svakako uz odredjena ulaganja i podršku, možete krenuti i u tom pravcu. U tom trenutku postajete provajder jer nudite izvestan servis a Vaša aplikacija se za klijente nalazi u cloud-u

Jelena Opačić iz hosting kompanije Mainstream personalne cloud opcije posebno preporučuje preduzetnicima, kao i malim preduzećima, kojima bi gubitak podataka mogao predstavljati i gubitak profita, dodajući:

Ova rešenja preporučila bih prevashodno onima koji traže način da povećaju efikasnost poslovanja, dok u isto vreme razmišljaju o tome gde se ti podaci nalaze i ko im i kako ima pristup.

Pitanje poverenja, posebno kod onih koji imaju osetljive podatke je od krucijalnog značaja, pa iz tog razloga umesto nekog tamo clouda biraju poznatog i pouzdanog lokalnog partnera koji daje garancije da se podaci nalaze na teritoriji naše zemlje.

Za podizanje pravog profesionalnog cloud backup sistema potrebna je izuzetno moćna infrastruktura i puno računarske opreme. Sada već višegodišnji trendovi nedvosmisleno ukazuju da je najisplativije resurse iznajmiti od cloud provajdera.

Korisnici koji žele da bez velikih investicija i troškova podignu privatno cloud rešenje mogu započeti zakupom virtuelnog servera na cloud infrastrukturi, dok zahtevniji korisnici resurse mogu zakupljivati u većim količinama i korišćenjem usluga virtuelnog data centra ih organizovati na najefikasniji način.

mCloud — domaće rešenje

Kompanija Mainstream nedavno je kreirala i svoj proizvod, pa kako su intrakompanijski startapi nešto o čemu volimo da pišemo, ukazala se sada i odlična prilika da ih predstavimo ovde.

Naša mCloud ponuda prepoznaje usluge Cloud servera i Cloud data centra koje korisnicima omogućavaju da u svet ličnih cloud sistema zaplove onako kako im to najviše odgovara”.

mCloud platforma omogućava najširem spektru korisnika da zakupe sopstvene servere i druge računarske resurse za nezavisno i u potpunosti kontrolisano upravljanje svojim podacima, na poznatoj lokaciji u Srbiji.

Kako se to od cloud servisa i očekuje, resursi su fleksibilni i u bilo kom trenutku izmenljivi, a lokalno prisustvo provajdera i tehničke podrške korisniku omogućavaju punu pomoć u podešavanju i realizaciji bilo koje ideje ili specifične potrebe

Svakako, početak svake valjane zaštite i skladištenja podataka počinje od procene sopstvenih potreba. Postavite sebi najbitnije pitanje i potrudite se da na njega odgovorite iskreno: da li mogu da priuštim gubitak ovih podataka ili njihovu dostupnost trećim licima bez mog znanja?

Ukoliko je odgovor na ova pitanja potvrdan, servisi poput Dropboxa dobar su oslonac za vaše cloud potrebe.

Marija Gavrilov

Objavio/la članak.

petak, 19. Jun, 2015.

IT Industrija

🔥 Najčitanije

Join us @ Hot AI Summer