IT Industrija
🔥 Najčitanije
🔥 Najčitanije
Predstavljamo vam primere aplikacija za upotrebu otvorenih podataka iz zemalja koje ih uspešno primenjuju u praksi, a koje vam mogu poslužiti kao inspiracija za kreiranje rešenja na Open Data Hakatonu
Sledeće nedelje ističu prijave za Open Data Hakaton, koji će se održati 4-6. decembra u Startit Centru, a mi smo odlučili da potencijalnim učesnicima damo primer na koji način mogu da podatke koje su otvorile naše institucije iskoriste i kreiraju korisno tehničko rešenje.
Kod, dizajn ili ideja mogu značajno da utiču na živote građana u Srbiji. Kao inspiraciju kako iskoristiti podatke koje su dostavile pojedine institucije predstavljamo vam neke od primera iz prakse.
Dostupan je zvanični registar škola, naziv, adresa, tip, veb sajt, geolokacija, visoko obrazovanje, statistička struktura zaposlenih, šifrarnici itd.
U svetu su kreirane aplikacije koje obaveštavaju nastavnike na zameni kada je potrebno njihovo angažovanje u školi, kao što su Jobulator, SubSidekick ili SubstituteAlert. Kreatori ovih aplikacija su uočili problem koji imaju zamenski nastavnici pa su u kombinaciji sa podacima koje dobijaju od škola napravili sistem koji ubrzava proces zaposlenja.
Imamo pristup bazi lekova za ljude, životinje i medicinska sredstva.
iTriage koristi otvorene javne podatke US Nacionalnog provajdera podataka. Ovi podaci se koriste da bi se Identifikovali lekovi, bolnice, lekari i ostali medicinski provajderi koji mogu pomoći u zdravstvenoj krizi. iTriage poseduje web sajt i aplikaciju za smartphone. Funkcioniše tako što se ukucaju simptomi na osnovu kojih se zatim izgenerišu saveti o načinu nege koja je potrebna. Na osnovu lokacije korisnika aplikacije dobija se lista najbližih službi pomoći koje mogu primiti pacijenta. Još jedna od super opcija ove aplikacije jeste baza lekova sa svim informacijama o njima.
Depersonalizovani podaci o saobraćajnim nesrećama u Beogradu u kojima se nalazi tip nesreće i geolokacija će biti dostupni i ažurirani na dnevnom nivou.
Videoprobki je nastao da bi ukazao na saobraćajne gužve, koje su deo problema zagađenja vazduha. Uz to, troše puno vremena vozačima. Videoprobki prikazuje on-line video Kijeva i poseduje veliku video arhivu. Tako se svi mogu svojim očima uveriti o stanju na putu. Sadržaj web sajta i mobilne aplikacije su mape stanja na putevima, video sa puta, video saobraćajnih nesreća i vremenske prognoze. Prave informacije koje stižu do putnika omogućavaju bolju kontrolu saobraćajnog toka na putevima.
Kreirana je platforma za e-nabavke opština Kosova. Njom se omogućava uvid u podatke distribucije, budžeta,nabavki i donacija. Lociranje tendera na osnovu mape, na osnovu koje se, takođe, mogu analizirati i upoređivati podaci različitih opština.
Dostupni su istorijski podaci o kvalitetu vazduha i vode, dnevni podaci o koncentraciji polena, registar zagađivača.
Na najvećem open data hakatonu u Kanadi ove godine kreirana je FarmCanada. Ovo rešenje nagrađeno je u kategoriji Poslovne mogućnosti. FarmCanada želi da pruži poljoprivrednicima u zemlji sve informacije koje su potrebne na jednoj platformi. Tako mogu da ostanu u koraku sa podacima i donose odluke na osnovu prethodnih podaka iz vladinih baza. Najnovije cene koje su relevantne za korisnika, komunikacija sa drugim farmama i pronalazak kupca za onaj komad alata koji žele da prodaju samo su neke od pogodnosti.
O
Ovo su primeri iz zemalja koje su uspešno primenile dostupnost otvorenih podataka u praksi, koji mogu da vam posluže kao inspiracija da na Open Data Hakatonu kreirate rešenja koja će unaprediiti lokalnu zajednicu i omogućiti njihovu široku upotrebu.
Objavio/la članak.
petak, 13. Novembar, 2015.