IT Industrija
🔥 Najčitanije
🔥 Najčitanije
U programu su učestvovala deca uzrasta od 11 do 14 godina, a devojčice su činile više od 60 odsto polaznika.
Projekat „Učenje za 21. vek” je kroz besplatne treninge programiranja robotića, omogućio deci uzrasta od 11 do 14 godina da ostvare svoj prvi kontakt sa svetom tehnologija i programiranja. U programu je učestovalo više od 1450 dece iz 19 mesta i gradova širom Srbije. Kroz trodnevne obuke je održano 104 treninga, a više od 60 odsto polaznika su činile devojčice.
Program, koji sprovodi Udruženje SEE ICT (Startit), uz podršku Dečijeg fonda Ujedinjenih nacija (UNICEF), ulazi u završnu fazu u okviru koje će biti održana konferencija pod nazivom „Učenje za 21. vek”. Cilj ovog događaja, koji će biti održan 18. marta sa početkom u 12.30, je da pospeši saradnju između građana, institucija i organizacija civilnog društva kako bi se dalje razvijao jednak pristup novim tehnologijama svim mladim ljudima.
Glavna tema konferencije će biti analiza značaja i prikazivanje rezultata neformalnih, edukativnih programa u polju programiranja i robotike, uz fokus na prikazivanje značaja poštovanja nacionalne i rodne jednakosti, kao i rada sa mladima iz marginalizovanih grupa, koji često nemaju prilike da dolaze u dodir sa novim tehnologijama.
Konferenciju će činiti dva segmenta. Tokom uvodnog dela o značaju sticanja veština koja će deci biti potrebna za razvoj i tehnološki napredak u budućnosti, i inovativnog rada sa mladima govoriće Tatjana Matić, ministarka turizma, trgovine i telekomunikacija, i Dejana Kostadinova, direktorka UNICEF-a u Srbiji.
Drugi segment će činiti panel diskusija na temu „Doprinos neformalnog obrazovanja razvoju digitalnih kompetencija mladih: kako prevazići rodne razlike?” u kojoj će učestovati dr Dobrinka Kuzmanović, docentkinja na Filološkom fakultetu u Beogradu, Brankica Janković, poverenica za zaštitu ravnopravnosti, Stanislava Vučković, rukovoditeljka programa za razvoj mladih i adolescenata UNICEF-a u Srbiji, Branko Krsmanović, saradnik za podršku startap kompanijama u NTP-u Niš i Ranko Trifković, edukator.
Deca su željna znanja, a nejednakosti u pristupu digitalnim tehnologijama im otežavaju da te želje ostvare. Prema mišljenju mladih, inicijative kao što je ova, koje sa sobom nose prilagođene programe rada i jednostavniji pristup opremi, predstavljaju siguran korak ka ostvarenju njihovih ciljeva.
Ova inicijativa osim povećanja mogućnosti digitalne pismenosti i razvoja veština budućnosti, ima za cilj izgradnju kapaciteta IKT laboratorija za rad sa ciljnim grupama, zatim sprovođenje treninga, kao i uključivanje što većeg broja dece u program. Sve ovo bi trebalo da dovede do poboljšanja digitalnih kompetencija kod dece, ali i njihovog većeg interesovanja za programiranje, robotiku i kodiranje.
Više informacija o projektu, konferenciji i njenom programu možete pronaći na internet stranici konferencije.
Konferencija posvećena projektu „Učenje za 21. vek” će biti održana online, 18. marta sa početkom u 12 i 30 časova. Svi zainteresovani se za učešće na događaju mogu prijaviti putem ovog linka.
Objavio/la članak.
petak, 5. Mart, 2021.