Kako je Nikola Tesla oblikovao Lerija Pejdža, osnivača Googlea

Pejdž želi da menja svet, a za to potrebno je nešto više od inventivnosti. Osnivač Googlea je na primeru Tesle naučio vrednu lekciju, nešto što je Tesli nedostajalo — ideje moraju da se komercijalizuju.

Tanja Mladenović
29/06/2015
Nikola Tesla Google

Kroz istoriju imamo gomilu primera neshvaćenih umetnika koji su tek nakon smrti postali priznati. Veliki umovi su spaljivani na lomači jer su se protivili duhu vremena, a mnogi su umirali sami i u dugovima.

Jednog dana, sobarica je odlučila da uđe u sobu bez obzira na „Ne uznemiravaj” znak na vratima i zatekla je jednog od najvećih mislilaca svih vremena mrtvog. 

Nikola Tesla je svoje poslednje dane proveo hraneći golubove. Umro je u dugovima. Govorio je osam jezika i imao fotografsko pamćenje. Mnogi Teslini revolucionarni izumi su prisvojeni od drugih naučnika (čitaj: Tomasa Edisona, na prvom mestu) koji su onda njihovom eksploatacijom izgradili velike poslovne imperije. Mnoge Tesline ideje su naišle na neodobravanje i nisu prepoznate od strane insvestitora.

Danas je on sa pravom jedan od najpriznatijih pojedinaca u istoriji nauke, čovek čiji izumi su izgradili temelje savremene civilizacije. Struja i radio su samo neki od njegovih izuma. Ipak, za života, on je samo bio lice u masi, običan stanovnik velikog grada.

Jedan dečak je, čitajući Teslinu biografiju, zaplakao. Taj dečak je bio Leri Pejdž, osnivač Googlea.

Osim struje koja napaja servere ove kompanije i uređaje na kojima milijarde ljudi koristi njihov softver, Tesla je zaslužan i za čitav razvojni put ovog biznismena. Pejdž je na primeru Tesle naučio vrednu lekciju, nešto što je Tesli nedostajalo. Ne pare, već shvatanje da velike ideje nisu dovoljne — ideje moraju da se komercijalizuju. Pejdž želi, ne samo da stvara velike stvari, već da menja svet, a za to potrebno nešto više od inventivnosti.

Mislio sam da je on bio veliki izumitelj i da je to bila veoma tužna priča. Mislim da je mogao da postigne mnogo više toga da je imao više resursa.

A imao je i teškoće sa komercijalizacijom stvari koje je pravio. Verovatno više nego što je trebalo. Mislim da je to bila dobra lekcija. Nisam hteo samo da izumljujem stvari, hteo sam i da učinim svet boljim, a da bi se uspelo u tome, moraš učiniti više nego samo da izumljuješ. — Leri Pejdž, prema In the Plex.

Teslin primer je naučio Lerija Pejdža i da prepozna Tomase Edisone, ljude koji su spremni da eksploatišu tuđi san u cilju ostvarenja svojih.

Osnivači Googlea su od starta krenuli sa ambicioznom idejom pretraživača koji će sakupiti i organizovati svu svetsku informaciju i dati je na uvid svima koji to žele. Ovaj projekat nije mogao da preživi kao filantropski, morao je da postane održiv biznis, što su kroz AdSense i AdWords i postigli.

Ovo je Leriju i suosnivaču Googlea Sergeju Brinu pružilo luksuz da se bave mnogim dubokim i dugoročnim inovacijama poput vozila koja se sama voze, projektom koji za cilj ima ljudsku besmrtnost, kao i neke ranije „manje” poduhvate poput skeniranja svih knjiga ikada izdatih, revolucionarnih mapa, i drugih.

Tanja Mladenović

Objavio/la članak.

ponedeljak, 29. Jun, 2015.

IT Industrija

🔥 Najčitanije