IT Industrija
🔥 Najčitanije
🔥 Najčitanije
Pejdž želi da menja svet, a za to potrebno je nešto više od inventivnosti. Osnivač Googlea je na primeru Tesle naučio vrednu lekciju, nešto što je Tesli nedostajalo — ideje moraju da se komercijalizuju.
Kroz istoriju imamo gomilu primera neshvaćenih umetnika koji su tek nakon smrti postali priznati. Veliki umovi su spaljivani na lomači jer su se protivili duhu vremena, a mnogi su umirali sami i u dugovima.
Jednog dana, sobarica je odlučila da uđe u sobu bez obzira na „Ne uznemiravaj” znak na vratima i zatekla je jednog od najvećih mislilaca svih vremena mrtvog.
Nikola Tesla je svoje poslednje dane proveo hraneći golubove. Umro je u dugovima. Govorio je osam jezika i imao fotografsko pamćenje. Mnogi Teslini revolucionarni izumi su prisvojeni od drugih naučnika (čitaj: Tomasa Edisona, na prvom mestu) koji su onda njihovom eksploatacijom izgradili velike poslovne imperije. Mnoge Tesline ideje su naišle na neodobravanje i nisu prepoznate od strane insvestitora.
Danas je on sa pravom jedan od najpriznatijih pojedinaca u istoriji nauke, čovek čiji izumi su izgradili temelje savremene civilizacije. Struja i radio su samo neki od njegovih izuma. Ipak, za života, on je samo bio lice u masi, običan stanovnik velikog grada.
Jedan dečak je, čitajući Teslinu biografiju, zaplakao. Taj dečak je bio Leri Pejdž, osnivač Googlea.
Osim struje koja napaja servere ove kompanije i uređaje na kojima milijarde ljudi koristi njihov softver, Tesla je zaslužan i za čitav razvojni put ovog biznismena. Pejdž je na primeru Tesle naučio vrednu lekciju, nešto što je Tesli nedostajalo. Ne pare, već shvatanje da velike ideje nisu dovoljne — ideje moraju da se komercijalizuju. Pejdž želi, ne samo da stvara velike stvari, već da menja svet, a za to potrebno nešto više od inventivnosti.
Mislio sam da je on bio veliki izumitelj i da je to bila veoma tužna priča. Mislim da je mogao da postigne mnogo više toga da je imao više resursa.
A imao je i teškoće sa komercijalizacijom stvari koje je pravio. Verovatno više nego što je trebalo. Mislim da je to bila dobra lekcija. Nisam hteo samo da izumljujem stvari, hteo sam i da učinim svet boljim, a da bi se uspelo u tome, moraš učiniti više nego samo da izumljuješ. — Leri Pejdž, prema In the Plex.
Teslin primer je naučio Lerija Pejdža i da prepozna Tomase Edisone, ljude koji su spremni da eksploatišu tuđi san u cilju ostvarenja svojih.
Osnivači Googlea su od starta krenuli sa ambicioznom idejom pretraživača koji će sakupiti i organizovati svu svetsku informaciju i dati je na uvid svima koji to žele. Ovaj projekat nije mogao da preživi kao filantropski, morao je da postane održiv biznis, što su kroz AdSense i AdWords i postigli.
Ovo je Leriju i suosnivaču Googlea Sergeju Brinu pružilo luksuz da se bave mnogim dubokim i dugoročnim inovacijama poput vozila koja se sama voze, projektom koji za cilj ima ljudsku besmrtnost, kao i neke ranije „manje” poduhvate poput skeniranja svih knjiga ikada izdatih, revolucionarnih mapa, i drugih.
Objavio/la članak.
ponedeljak, 29. Jun, 2015.