IT Industrija
🔥 Najčitanije
🔥 Najčitanije
Pripadnici obaveštajne službe koji u laboratoriji razviju nove tehnologije moći će da ih patentiraju, odobravaju licence i profitiraju od svog rada, te dobiju 15 % od prihoda koje njihov izum pruža.
Regrutovanje i zadržavanje talentovanih pojedinaca koji su kvalifikovani da razvijaju sofisticirane tehnološke alate je sve teži zadatak za Centralnu obaveštajnu agenciju (CIA), budući da sa platama koje nudi, reputacijom i odobrenim patentima, ne može da se takmiči sa kompanijama Silicijumske doline.
Rešenje tog problema mogla bi da bude eksperimentalna laboratorija, najavljena juče, koja će zaposlenim naučnicima nuditi posebnu pogodnost. U okviru nove inicijative, oni će moći da objave i patentiraju pronalaske, te da zarade određeni procenat od njihove prodaje, prenosi MIT Technology Review.
U najboljem slučaju, rečeno je iz CIA, razvojne aktivnosti nove laboratorije same će sebe isplaćivati, a njen rad dodatno će učvrstiti i održati tehnološku dominaciju SAD.
„To je ključno za državnu i ekonomsku bezbednost”, kažu iz te agencije. „Osim toga, ova inicijativa demokratizuje tehnologiju, čineći je dostupnom svima u svetu”.
Inače, ovo nije prvi slučaj komercijalizacije tehnologije koju razvija CIA. Agencija već finansira svoju privatnu kompaniju In-Q-Tel, koja podržava rad drugih privatnih entiteta na visokotehnološkim dostignućima — sve u svrhu opremanja agenata CIA.
Takođe, CIA blisko sarađuje sa drugim državnim ustanovama u kojima se vrše skupa naučna istraživanja.
Cilj obaveštajne službe u budućem perodu biće da se u pojačanoj meri okrene „sopstvenim snagama”, privuče i zadrži veći broj naučnika i inženjera, te da u istraživanjima razmenjuje saznanja s naučno-obrazovnim institucijama, ali i proizvođačima unutar industrije. Pripadnici CIA koji u laboratoriji razviju nove tehnologije, moći će da ih patentiraju, odobravaju licence i profitiraju od svog rada, i da zarade 15 odsto od prihoda koje njihov izum pruža.
To bi moglo da udvostruči plate zaposlenih u CIA, koje bi tako postale konkurentne zaradama inženjera zaposlenih u kompanijama Silicijumske doline.
Laboratorija Centralne obaveštajne agencije baviće se projektima iz oblasti veštačke inteligencije, analize podataka, biotehnologije, naprednih materijala i kvantnog računarstva.
Pitanje koje se nameće jeste način upotrebe tehnologija koje će nova laboratorija razvijati, budući da je CIA decenijama osnovno sredstvo američke moći. Dok su neki od dosadašnjih izuma, u čijem je razvoju Agencija učestvovala, poput litijum-jonske baterije, neupitni i korisni čovečanstvu, razvoj naprednih tehnologija poput dronova kojima je moguće vršiti likvidacije širom sveta, opravdano je kontroverzan.
Objavio/la članak.
utorak, 22. Septembar, 2020.