Tehnološki giganti ne žele starije radnike: Bivši potpredsednik HR-a optužio kompaniju IBM za starosnu diskriminaciju

Po rečima Alana Vajlda, IBM želi da se prikaže kao „kul i moderna” organizacija kakve su Google i Amazon, čime žele da privuku mlade talente.

Marko Marković
01/08/2019

Broj radnika IBM-a (International Business Machines) je na kraju 2018. bio 350.600, što je za 19 odsto manje nego 2013. godine. U kompaniji, računajući sve globalne kancelarije, sve su veće i češće promene u radničkoj strukturi. Nedavno su zvaničnici objavili kako godišnje zaposle 50.000 ljudi, ali se, sa druge strane, pretpostavlja da je u poslednjih nekoliko godina otpušteno oko 100.000 radnika.

Bivši potpredsednik HR-a IBM-a, Alan Vajld, izjavio je da najveći broj njih spada u starije grupe.

Po njegovim rečima, IBM se već duže vreme suočava sa problemima u zapošljavanju kvalitetnih radnika. Njihova želja je da se prikažu kao „kul i moderna” organizacija, kakve su Google i Amazon, čime bi privukli mlade talente. Sa Vajldovim rečima o planiranom ciljanju na starije radnike slaže se i jedan bivši zaposleni, koji je podneo tužbu protiv kompanije pošto ga je otpustila nakon 24 godine rada.

Ovo je samo jedan od mnogih sličnih sudskih sporova u koje je IBM trenutno upleten. Jedna od tužbi je uključivala tvrdnju da je IBM 2014. godine počeo sa ovom praksom, jer su mlađe generacije generalno mnogo otvorenije za prihvatanje i razvijanje novih tehnologija, od onih starijih.

Nedavno je ProPublica objavila veliko istraživanje u kome su izneli podatke da je IBM samo u SAD otpustio oko 20.000 radnika starijih od 40, u poslednjih pet godina.

Iako u većini država postoji zakon koji zabranjuje starosnu diskriminaciju, u IT industriji se često čak u samim oglasima za posao mogu videti njeni očigledni primeri. Poslodavci neretko napominju da traže one koji su nedavno diplomirali, a ponekad čak navode i tačno koje generacije potencijalnih radnika žele. Tako je 2013. godine Facebook morao da se nagodi van suda pošto su u oglasu za posao napisali da prednost daju „klasama 2007 i 2008”.

Takođe, u još jednom nedavno završenom sudskom sporu, Facebook-u je naloženo da više ne sme da omogućava poslodavcima da preko njihove platforme oglase prikazuju samo određenim starosnim grupama.

Marko Marković

Objavio/la članak.

četvrtak, 1. Avgust, 2019.

IT Industrija

🔥 Najčitanije