HangTapp - društvena mreža kao spoj proširene stvarnosti i Internet of things

Tačka spajanja virtuelnog i realnog deluje kao da će biti budućnost socijalizacije, što nam svakako govore uređaji poput OculusRifta, Google Glassa ili HoloLensa, ali i tehnologija iz naše zemlje pout ARGeniea i drugih, koje nam omogućavaju da kroz ekran telefona vidimo dodatne informacije o našoj okolini, koje se digitalno ubacuju u realan svet.

Tanja Mladenović
09/07/2015

Možda ste prošle godine bili aktivni na SeventyInu. SeventIn je bio definisan kao “srpska društvena mreža” i bio je pilot projekat Nenada Gligorića i Filipa Panajotovića. Nakon jednomesečne promocije, ova aplikacija je imala 2000 korisnika.

Kako nije bilo moguće ispratiti troškove koji su postajali sve veći, sve je ostalo na mobilnim verzijama, a kako je bio samo još jedna u nizu društvenih mreža, njegovi osnivači su ga konvertovali u HangTapp koji spaja AR (proširenu stvarnost), društvene mreže i Internet of Things.

Tačka spajanja virtuelnog i realnog deluje kao da će biti budućnost socijalizacije, što nam svakako govore uređaji poput OculusRifta, Google Glassa ili HoloLensa, ali i tehnologija iz naše zemlje pout ARGeniea i drugih, koje nam omogućavaju da kroz ekran telefona vidimo dodatne informacije o našoj okolini, koje se digitalno ubacuju u realan svet.

Kada se reše određene tehničke prepreke moći ćemo da vidimo informacije o svemu što se nalazi oko nas putem mobilnih telefona ili pametnih naočara, nešto nalik na sceni iz filma Terminator, a društvena mreža kao deo ovog novog ekosistema osnovna je ideja Hangtappa

U budućoj verziji planirano je da se korisnicima omogući da sami dodaju svoje uređaje na mrežu i da dele kontrolu i pristup, tako da na primer ako imate elektronsku bravu možete da dopustite porodici da koristi mobilni da otključaju vrata, pale i gase svetla preko aplikacije i sl.

HangTapp je namenjen svima, svim korisnicima mobilnih telefona u svetu i IoT developerima. Ipak, počeće da se razvija lokalno,fokusiran na manje grupe korisnika i veće gradove u Srbiji i sa svim pocetnim funkcionalnostima jedne drustvene mreze. Aplikacija je besplatna, ali da bi projekat bio održiv, vremenom će uvesti opcije koje bi trebalo da isplate uložen trud.

Ipak, za ovaj poduhvat treba dosta novca, s obzirom na to da će aplikacija biti besplatna, osim određenih premium opcija:

Do sada je bilo razgovora sa stranim ulagačima na tu temu, ali se ništa nije konkretizovalo. Nije ni pametno mnogo se eksponirati po raznim manifestacijama jer ne kažem da smo izmislili nešto novo niti tvrdim da smo izmislili toplu vodu, ali ideja je takva da je samo pitanje vremena ko će je prvi izvesti kako treba. Naravno, investicije su više nego dobrodošle pre svega zbog marketinga u koji je potrebno uložiti najviše novca. Drugi deo investicije nam je potreban da bismo završili razvoj algoritma koji bi nam omogućio što preciznije prikazivanje informacija o korisniku na mestu gde se on nalazi kad uperite telefon u njegovom pravcu.

HangTapp tim — Filip Panjajotovic i Nenad

Planirano je da se aplikacija lansira 1. avgusta, a do tada ima da se odradi još dosta posla i promocije.

Trenutno pregovaramo sa jednim Izraelskim startapom koji bi trebalo da bude u potpunosti isfinansiran. Ako sve bude išlo po planu, imajući u vidu njihov PR koji je trenutno jedan od jačih u branši gde želimo da plasiramo naš proizvod zajedno i ono što mi nudimo biće dobitna kombinacija. Naredni korak bi bio korišćenje naše aplikacije za networking. Eto, možda sam sad rekao i previše pa neko i dobije lepu ideju za svoju aplikaciju, ali zato i jesmo tu: da se motivišemo, podržavamo ali i da konkurencijom teramo ostale da budu još bolji.

Veliki problem ove aplikacije je zajednički svim društvenim mrežama, a to je promocija same aplikacije. Kako je Filip naš poznati maneken,  jedno od rešenja ovog problema može, za početak, biti i njegov veliki broj pratilaca. Još jedan od problema koji se javlja je i problem same realizacije, međutim, kako su već pivotovali, mogli bi ponovo, jer ova tehnologija može imati različite primene. Prvo što nam pada na pamet je svakako dating.

Tanja Mladenović

Objavio/la članak.

četvrtak, 9. Jul, 2015.

IT Industrija

🔥 Najčitanije

Nikola

subota, 11. Jul, 2015.

Jedno od najboljih pristupa trenutno novijim tehnologijama koje dolaze i ideja do koje bih voleo sam da sam dosao. Srecno i nadam se da cemo jednog dana imati nasu, srpsku najpoznatiju svetsku drustvenu mrezu.