IT Industrija
🔥 Najčitanije
🔥 Najčitanije
Facebook od ekspanzije ove društvene mreže radi na otkrivanju lažnih profila, ali čini se da ovaj proces traje mnogo duže nego što bi trebalo.
U izveštaju o transparentnosti za 2019. koji je ova kompanija objavila piše da je primećen veliki skok lažnih profila na ovoj društvenoj mreži, ali se primećuje i napredak u sposobnosti kompanije da ovakve naloge pronađe i ukloni. Iako su oni primetili veću efikasnost u pretragi, ovaj proces još uvek traje predugo i čini se da će još dugo morati da rade na ovom sistemu pretrage.
Tokom prvog kvartala 2018. godine, Facebook je deaktivirao 583 miliona lažnih naloga i trebalo mu je oko 12 dana da otkrije i obriše svaki profil. Već tokom prvog kvartala 2019. godine, Facebook je otkrio i izbrisao čak 2,2 milijardi naloga, što je 3,8 puta više u odnosu na prethodnu godinu, o čemu je nedavno pisao i Forbes.
Međutim, ukupan broj naloga koji se smatraju lažnim i koji su još uvijek prisutni na mreži nastavio je da raste i trenutno iznosi 5% ili 119 miliona profila.
Gigant tvrdi da je polovina ovih naloga otkrivena i deaktivirana za nekoliko minuta, što znači da će se, ako je istina, preostalih 50% mnogo teže otkloniti. Ako Facebook detektuje i obriše 24,7 miliona profila dnevno i ima 119 miliona lažnih naloga u sistemu u jednom trenutku, to znači da je prosečno vreme detekcije i brisanja 4,8 dana.
Ovo je veliki napredak jer je u prvom kvartalu 2018. godine prosečno vreme detekcije i brisanja bilo 11,7 dana, ali je još uvek daleko od dobrog. Većina ovih naloga je otkrivena i izbrisana pre nego što ih korisnici prijave, ali izgleda da dobar procenat ovih profila još uvek proveravaju ljudi. Ovo bi bilo dobro objašnjenje za dugo prosečno vreme detekcije i brisanja.
Da Facebook ozbiljno radi na ovom problemu govori i činjenica da kompanija sada zapošljava na desetine hiljada ljudi koji rade na ovom zadatku, a napredak je stvoren jer je vreme potrebno za brisanje naloga dobar pokazatelj da sistemi za detekciju rade bolje nego prošle godine i da će se rast nastaviti i u narednim godinama.
Objavio/la članak.
ponedeljak, 27. Maj, 2019.