Facebook blokirao 150 lažnih naloga uoči izbora u SAD - prvi put o „kineskim operacijama” govore javno

Sporne naloge s kojih su kreirane i grupe, Facebook je okarakterisao kao „operaciju”, koja je otpočela 2016. godine. Ipak, sve do 2019. nisu objavljivali sadržaj koji se tiče Sjedinjenih Američkih Država. 

Danko Novović
23/09/2020

Facebook je blokirao više od 150 lažnih naloga kojima se navodno organizovano upravljalo iz Kine i koji su u svojim objavama komentarisali predstojeće predsedničke izbore u SAD. Nalozi su pružali podršku jednim ili drugim kandidatima, bez jasnog opredeljanja za političku opciju. 

Razmere celokupne operacije nisu velike, ali je ovo prvi put da je Facebook izašao u javnost s podacima o kineskim aktivnostima povodom izbora koji će biti održani u Americi u novembru, navodi CNN

U svojoj objavi, Facebook nije spekulisao o povezanosti naloga sa kineskim vlastima, pa je samo navedeno kako se njima upravljalo iz jugoistočne kineske provincije Fuđen, te da su, između ostalog, pisali o „interesima Pekinga oko Južnog kineskog mora”, ali i „branili Peking”.

Komentari su se mahom odnosili na region jugoistočne Azije, a samo mali broj njih ticao se ovogodišnjih predsedničkih izbora. Ipak, primetna je bila i neuobičajena ažurnost Facebook-a prilikom obelodanjivanja informacija o brisanju naloga na svom blogu, budući da se slični podaci najčešće objavljuju jednom mesečno, a da je do sledeće objave trebalo da dođe tek za dve nedelje.

„Smatrali smo da je važno da ljudi budu svesni ovoga”, piše u objavi Fb.

Sporne naloge s kojih su kreirane i grupe, Facebook je okarakterisao kao „operaciju”, koja je otpočela 2016. godine. Ipak, sve do 2019. nisu objavljivali sadržaj koji se tiče Sjedinjenih Američkih Država. 

Tada je „kineska operacija” navodno počela da se fokusira na SAD i koristi lažne naloge koji su objavljivali politički angažovane tekstove. Ipak, nije ostvaren preterano veliki uticaj u Sjedinjenim Državama, pošto su sve formirane grupe zajedno okupljale manje od 2.000 članova. 

„Moguće je da je njihov cilj bio da dodatno polarizuju američki politički pejzaž, afirmišući i jednu i drugu stranu”, spekuliše se u izveštaju kompanije Graphika, koja se bavi analitikom društvenih mreža, a koju je Facebook angažovao da prouči mrežu naloga.

Danko Novović

Objavio/la članak.

sreda, 23. Septembar, 2020.

IT Industrija

🔥 Najčitanije