IT Industrija

🔥 Najčitanije
🔥 Najčitanije
Pored panela, učesnicima će na raspolaganju biti besplatne radionice, među kojima su radionice za nastavnike/ce tokom kojih će se upoznati sa maker zajednicom i novim tehnologijama.
U Beogradu se sredinom maja održava prva fab lab konferencija u regionu, koja će okupiti entuzijaste u polju digitalne fabrikacije i njene šire upotrebe. Kako organizatori kažu, ovo je “prvi veliki događaj u Srbiji i regionu posvećen digitalnoj fabrikaciji i fab lab konceptu, koji u razvijenim zemljama već najavljuju novu eru preduzetništva i predstavljaju veliki potencijal za privredni razvoj”.
Digitalna fabrikacija podrazumeva proizvodnju u kojoj kompjuter kontroliše mašinu kojom se radi, a krajnji rezultat je prevođenje digitalnog u fizički objekat. Najbolji primer za to je štampanje najrazličitijih predmeta i proizvoda uz pomoć 3D štampača, koji se već koriste u obrazovne svrhe u velikom broju škola u razvijenim zemljama u svetu.
Jedna od organizatora konferencije je dr Ivana Gađanski, koja potencira i priliku za razvoj preduzetništva kroz mogućnosti koje pruža digitalna fabrikacija u različitim oblastima: od arhitekture, preko medicine i robotike:
Da bi istraživanja u ovim oblastima opstala mora da postoji neki komercijalni proizvod ili praktična primena dobijenih rezultata. Stoga svi koji se bave novim tehnologijama i naukom u našoj zemlji treba da razmišljaju na komercijalniji način i češće pokreću biznis zasnovan na svojim istraživanjima, a naš cilj na konferenciji je da im u tome pomognemo.
Govornici među kojima su preduzetnici/e, naučnici/e, osnivači/ice fab labova, investitori/ke iz zemlje i sveta su podeljeni na osam panela:
Digitalna fabrikacija i STEM nauke
Digitalna fabrikacija i preduzetništvo
Ekonomija: U kakvim odnosima su fabrikacija i industrija?
Digitalna fabrikacija i obrazovanje
Digitalna fabrikacija i dizajn/arhitektura
Digitalna fabrikacija i održivi razvoj
Elektronika i robotika
Panel predstavnika regionalnih fab labova
Izvršna producentkinja Fabelgrade konferencije, Nevena Popović, najavljuje da će na konferenciji biti mogućnosti za praktično učenje o digitalnoj fabrikaciji:
Naš fab lab na konferenciji biće opremljen 3D štampačima, CNC mašinom, laserskim sekačem, mikrokontrolerima, setom elektronike i Bosch alatima.
Cilj nam je da posetiocima i široj publici predstavimo fab lab koncept kao platformu za razvoj najrazličitijih proizvoda i kao idealnu mogućnost da profesionalci iz raznih oblasti kreiraju prototipe, a ‘obični građani’ naprave nešto lepo ili korisno što ima primenu u svakodnevnom životu.
Pored panela, učesnicima će na raspolaganju biti besplatne radionice, među kojima su radionice za nastavnike/ce tokom kojih će se upoznati sa maker zajednicom i novim tehnologijama, i The New Raw o ponovnoj upotrebi odbačene plastike. Više o radionicama, kao i prijave možete pronaći ovde.
Organizatori konferencije su Fab Inicijativa, Polyhedra Fab Lab i Fab Lab Belgrade, a konferencija će biti održana 14. i 15. maja u Domu omladine u Beogradu uz finansijsku pomoć ambasade SAD u Beogradu.
Jedna od misija ovih organizacija jeste da fab lab koncepte što više proširi među nastavnicima/ama u školama, te je zbog ovoga Fab Inicijativa organizovala četvorodnevni edukativni seminar u Petnici gde je nastavnicima i profesorima prirodnih, tehničkih i informatičkih nauka predstavljeno kako izgleda pretvaranje tradicionalne učionice u fab lab.
Dr Ivana Gađanski, jedna od osnivačica Fab inicijative je vodila predavanja u Petnici, a o značaju ovakvih sadržaja za nastavnike govori kao o značajnom preduslovu podizanja kvaliteta nastave:
Ovim seminarom, ali i drugim edukativnim programima koje ćemo organizovati u narednom periodu, želimo da pomognemo nastavnicima i profesorima da modernizuju svoju nastavu i da nauče kako da formiraju mini fab labove u svojim školama i tako omoguće svojim đacima da naučna saznanja primene u praksi jer je to najefikasniji način učenja.
Osnivačica Fab inicijative, Nevena Popović održala je ovom prilikom predavanje o osnivanju fab labova, a praktične radionice realizovali su Filip Vranić i Danko Radulović.
Objavio/la članak.
ponedeljak, 18. April, 2016.