Europol: Ransomware napadi ove godine u porastu, hakeri agresivniji nego ranije

U borbi protiv ransomware-a ključna je prevencija. Prvi savet je da uvek pravite rezervnu kopiju (backup) svih važnijih podataka i da je čuvate offline.

Danko Novović
22/09/2020

Hakerski napadi korišćenjem ransomware softvera sve su agresivniji, ali kompanije imaju načina da zaštite sebe i svoje zaposlene, kažu u Evropskoj policijskoj službi (Europol). Procenjuju da preko 4.000.000 žrtava napada do sada nije bilo prinuđeno da se povinuje zahtevima hakera zahvaljujući projektu „No More Ransom” koji je pokrenut pre tri godine.

Tezi da sajber kriminalci ne prezaju ni od čega ide u prilog i dosad neviđeni napad na bolnicu u Nemačkoj o čemu je Startit Dnevnik nedavno pisao, kada je jedna pacijentkinja preminula, budući da usled napada ransomware-om nije pravovremeno dobila adekvatnu negu.

„Kriminalci prilagođavaju svoje metode i agresivniji su nego što su bili ranije”, navode iz službe u koju je uključeno 27 država članica Evropske unije. „Osim što enkriptuju fajlove na računarima svojih žrtava i onemogućavaju ih da im pristupe, oni pronalaze i načine da ih preuzmu i poverljive informacije učine javno dostupnim, što je jedan vid evolucije njihovog rada”, rečeno je ZDNet-u u Europolu. 

Tokom ove godine, evidentan je rast broja hakerskih napada, pri čemu sajber kriminalci neretko od kompanija zahtevaju isplatu izuzetno visokih suma i prete da će u suprotnom objaviti njihove osetljive korporativne podatke. 

Europolov projekat „No More Ransom” ima za cilj borbu protiv tog tipa visokotehnološkog kriminala i nudi besplatne antivirusne alate, prilagođene suzbijanju više stotina tipova ransomware softvera. 

Projekat je zasnovan na saradnji Europola i preko 150 partnerskih organizacija i konstantno se ažurira novim alatima koji su besplatni i dostupni svuda u svetu.

„Redovno se obraćamo svojim partnerima kako bismo od njih dobili najnovija rešenja za napredne tipove ransomware-a”.

Ipak, najbolji način da se zaštitite jeste da preduzmete određene bezbednosne mere, kako uopšte ne biste ni postali žrtva. 

„U borbi protiv ransomware-a ključna je prevencija. Prvi je savet da uvek pravite rezervnu kopiju (backup) svih važnijih podataka i da je čuvate offline. Važno je i da vam svi operativni sistemi i antivirusni programi budu apdejtovani. Takođe, kompanije bi trebalo da svoje zaposlene nauče kako da prepoznaju potencijalni sajber napad”.

Postoje minimalne bezbednosne mere koje bi svi trebalo da primenjuju, bez obzira na to da li je reč računarima koje koriste za potrebe posla, ili privatno.

„Nemojte preuzimati softver sa nepouzdanih izvora, i nemojte otvarati priloge (attachment) koji vam deluju sumnjivo. Uz poštovanje svih navedenih preventivnih mera, bićete bezbedni od najvećeg broja ransomware napada”.

Ukoliko kompanija ili pojedinac postanu žrtva ransomware-a, generalna je preporuka Europola da se ne plaća hakerima otkupnina, budući da nema garancije da će hakeri da pošalju ključ za dekripciju fajlova. 

Danko Novović

Objavio/la članak.

utorak, 22. Septembar, 2020.

IT Industrija

🔥 Najčitanije