EU zabranjuje Facebook-u prenos podataka u SAD, Facebook preti da će napustiti Evropu

Iz Facebook-a su naveli da je ta mreža važna platforma za 410 miliona korisnika iz Evropske unije, koji na njoj koriste svoje pravo da se slobodno izraze, te da su zahvaljujući njoj evropske kompanije prihodovale u iznosu od 208 milijardi evra. 

Danko Novović
22/09/2020

Ukoliko evropska regulatorna tela ne popuste sa pritiskom na Facebook, ta društvena mreža mogla bi da prestane da posluje u Evropi, prenosi Vice.

U podnesku koji je dostavljen sudu u Irskoj, Facebook je naveo da bi nalog irske Komisije za zaštitu podataka (DPC), po kom bi američka kompanija morala da prestane da podatke o evropskim korisnicima prenosi na servere u SAD, mogao da je prinudi da se povuče s evropskog tržišta. 

„Ako odluka koja je Facebook-u dostavljena prošlog meseca ostane na snazi, nije jasno kako bi kompanija mogla da nastavi da pruža usluge korisnicima unutar Evropske unije”, navedeno je u podnesku. 

Na zabranu irskog regulatornog tela Facebook je odgovorio tužbom, u kojoj se između ostalog navode i „očigledna pristrasnost”, budući da se prvobitna odluka odnosi isključivo na tu kompaniju, uprkos tome što i druge velike tehnološke firme koriste iste metode za transfer podataka. Takođe, zamera se davanje kratkog roka za odgovor, od svega tri nedelje. 

„Sve to nas dovodi do zaključka da Facebook nema jednak tretman”, rečeno je iz te kompanije. „Ako se istraga vodi samo u slučaju Facebook-a, i ako se najavljene mere primene samo prema nama, to može da dovede do ozbiljnog narušavanja prava konkurencije”. 

Iz Facebook-a negiraju da kompanije ulaže napore kako bi primorala regulatorno telo da izmeni odluku.

„Facebook ne preti da će se povući iz Evrope. U svom podnesku naprosto ističemo da se Facebook, poput mnogih drugih kompanija, u svom poslovanju i pružanju usluga oslanja na prenos podataka iz Evropske unije u SAD”. 

Inače, sud je prošle nedelje dozvolio stopiranje primene odluke regulatornog tela. 

Iz Facebook-a su dalje naveli da je ta mreža važna platforma za 410 miliona korisnika iz Evropske Unije, koji na njoj koriste svoje pravo da se slobodno izraze, te da su zahvaljujući njoj evropske kompanije prihodovale u iznosu od 208 milijardi evra. 

Ono što nije navedeno, napominje Vice, jeste to da je Facebook ujedno i alat za širenje dezinformacija i teorija zavere, kao i to da se koristi za agitovanje u vezi sa izjašnjavanjem građana na izborima, poput glasanja o izlasku Ujedinjenog Kraljevstva iz EU. 

Facebook-ov model poslovanja oslanja se na brz transfer podataka širom sveta, budući da je neophodan za uspešno targetiranje korisnika reklamama. Stoga bi obavezujuće odluke evropskih regulatornih tela za tu kompaniju predstavljale snažan udarac za tu kompaniju.  

Ipak, prema rečima analitičara, najava da će Facebook potencijalno napustiti Evropu, nije ništa do prazna pretnja u koju niko ne veruje.

Danko Novović

Objavio/la članak.

utorak, 22. Septembar, 2020.

IT Industrija

🔥 Najčitanije