Ekonomski fakulteti hvataju korak sa digitalizacijom? IT smerovi u Beogradu, Novom Sadu i Subotici

Na beogradskom EKOFu najavljeno je otvaranje posebnog IT smera, dok je u Novom Sadu i Subotici osvežen program Poslovne informatike.

Strahinja Krstić
24/05/2017

Dekan Ekonomskog fakulteta nedavno je najavio otvaranje smera informacionih tehnologija, dok je u Subotici i Novom Sadu nedavno akreditovan novi program smera Poslovna informatika.

U intervjuu za Blic, iz Beograda kažu da će, uz programerske predmete, fokus biti na upravljanju projektima i kompletnom planiranju biznisa. Studenti bi trebalo da imaju mogućnost da slušaju iste predmete kao na FON-u, ETF-u i Matematičkom fakultetu. Trenutno postoji jedan smer koji obuhvata informacione tehnologije, statistiku i kvantitativne finansije, a namera je diferenciranje ovih oblasti u posebne smerove.

Stefan Salom, suosnivač i direktor razvoja Infostuda, komentariše da, iako je povećanje broja mesta gde se obučavaju budući programeri i IT stručnjaci dobro za naš IT, postavlja se pitanje da li je to najracionalnije trošenje resursa i sredstava.

stefan salomNov smer na kraju, plaćamo svi mi kroz porez. Da bismo imali odgovor na to pitanje bilo bi dobro da država uradi analize kvaliteta kadra koji generišu fakulteti — na primer, da se izračuna prosečna plata i procenat zaposlenosti ljudi završavaju određene IT smerove (to je sve, bar u teoriji, izračunljivo preko podataka koji su državi dostupni). Tek nakon toga možemo znati da li je ovako neka odluka pametna ili je, možda, bolje dati još resursa ETFu/FONu/MATFu ili će se, možda, ispostaviti da RAF, iako je privatan, zbog svojih rezultata zavređuje da neke studente upiše o trošku države.

Novi program Poslovne informatike u Novom Sadu i Subotici sada obuhvata naprednije programerske predmete, a studenti će se u četvrtoj godini susresti i sa predmetima kao što je Ekstrakcija znanja iz poslovnih podataka. Za ovaj smer Ministarstvo je odobrilo ukupno 50 mesta (budžet + samofinansiranje).

Da podsetimo, nedavno je na Ekonomskom fakultetu u Beogradu najavljeno pokretanje preduzetničkog inkubatora, gde je ohrabrujuće videti da će i studenti koji nisu sa FON-a, ETF-a i srodnih fakulteta, imati priliku da se više pozabave konceptima savremenog preduzetništva i na bolji i efikasniji način testiraju svoje biznis ideje.

Naravno, ostaje da se vidi da li će i kako će biti realizovan pomenut novi smer informacionih tehnologija, ali i nova inicijativa preduzetničkog inkubatora. Ovi fakulteti i smerovi svakako ne mogu da “isporuče” programere jednakog kvaliteta kao tehnički fakulteti. Ipak, važno je da program i realizacija isprate potrebe ove dinamične industrije i tržišta.

Strahinja Krstić

Objavio/la članak.

sreda, 24. Maj, 2017.

IT Industrija

🔥 Najčitanije