IT Industrija

🔥 Najčitanije
🔥 Najčitanije
Od kandidata za predsednika, do optuženičke klupe, Mekefiju se na teret stavljaju desetine optužbi, prete mu decenije iza rešetaka.
Džon Mekefi, jedan od najuspešnijih i najkontroverznijih preduzetnika, uhapšen je u Španiji i preti mu izručenje Sjedinjenim Američkim Državama pod optužbom da je utajio porez i izvršio niz prevara.
Mekefijev životni put je bio veoma dinamičan. Počeo je kao prodavac od vrata do vrata, zatim je osnovao kompaniju koja stoji iza jednog od najpoznatijih softverskih antivirusa, a oprobao se kao preduzetnik u sektorima smartfon aplikacija, joge, biljnih antibiotika i kripto valuta.
U međuvremenu je imao i niz problema sa zakonom — zbog proizvodnje i posedovanja narkotika, oružja, a bio je čak optužen za ubistvo komšije u Belizeu, zbog čega je bio u bekstvu. Zbog tog slučaja mu je sud na Floridi naložio da plati 25 miliona dolara porodici žrtve, ali je Mekefi na Tviteru objavio da to neće uraditi. Porodica ubijenog komšije se i dalje nada da će Ministarstvo pravde SAD i vlasti Belizea sprovesti istragu do kraja.
Stigao je Mekefi i da se kandiduje na poslednja dva predsednička izbora u SAD, ali ga njegova Libertarijanska stranka nijednom nije odabrala kao glavnog kandidata. Malo nakon druge unutarstranačke kampanje 2019. godine, objavio je kako je u bekstvu „zbog optužbi vezanih za utaju poreza”, mada Poreska uprava SAD nikada to nije potvrdila.
O njegovom karakteru dosta govori kratki video koji je postao viralan pre približno četiri godine:
Međutim, Mekefijevom divljem životu je možda došao kraj, a za to je zaslužno njegovo interesovanje za kripto valute.
Američka komisija za hartije od vrednosti (SEC) optužila ga je da je stekao kripto valute vredne više od 23 miliona dolara, tako što je promovisao niz inicijalnih ponuda novčića (ICO), a da nikoga nije obavestio da je plaćen da to uradi.
ICO označava prodaju određene količine nove kripto valute u obliku „tokena“ („kovanica“) špekulantima ili investitorima. Oni mogu da plaćaju zakonskim sredstvom (zvaničnom valutom poput dolara) ili opšte prihvaćenim i stabilnim kripto valutama, kao što su Bitcoin i Ethereum.
Pored pomenute optužbe, Ministarstvo pravde SAD tereti Mekefija i da je pokušao da izbegne plaćanje poreza na dohodak koji duguje federalnoj vladi. U vezi sa tom optužbom, Ministarstvo je u svojoj objavi naglasilo da se izbegavanje poreza odnosi samo na Džona Mekefija, a ne i na kompaniju koja se bavi izradom antivirus softvera koja nosi njegovo ime.
Optužba ima 10 tačaka, od kojih su pet vezane za izbegavanje plaćanja poreza i nose maksimalne kazne od po pet godina, a drugih pet za „namerno nepodnošenje poreske prijave”, što bi moglo da mu donese još po godinu dana zatvora za svaku tačku.
Američka komisija za hartije od vrednosti je bila mnogo detaljnija u svojoj optužbi.
Na 55 strana su detaljno opisali istragu Mekefijevih (za sada navodnih) prevara u promociji niza ICO-a tokom 2017. i 2018. godine. Izveštaj precizno navodi da je optuženik dobio više od 11,6 miliona dolara u obliku Bitcoin i Ethereum tokena za promociju sedam inicijalnih ponuda novčića (nije navedeno tačno kojih). Pored toga, zaradio je i 11,5 miliona dolara kroz tokene koje je promovisao, navedeno je u dokumentu.
Objavio/la članak.
utorak, 6. Oktobar, 2020.