IT Industrija
🔥 Najčitanije
🔥 Najčitanije
Autentična tumačenja podržao je i predsednik Privredne komore Srbije navodeći da su advokati krivi, jer su ubeđivali građane da tuže banke.
Na više od 100.000 procesa u kojima građani od banaka potražuju povraćaj novca naplaćenog za obradu kredita, država je pokušala da stavi tačku u korist banaka, ali se to ipak nije desilo, saznaju Novosti.
Odbor za ustavna i zakonodavna pitanja Narodne skupštine Srbije nameravao je da usvoji dokumenta koja tumače tri akta u korist banaka, gde bi bilo potvrđeno da su banke smele da naplaćuju različite namete građanima. Taj postupak se naziva autentično tumačenje i ono bi bilo u sukobu s dosadašnjom sudskom praksom, gde je bankama bilo naloženo da građanima vrate novac koji su im obračunavali za naknade, a da o njihovoj visini i svrsishodnosti nisu razgovarali s klijentima.
Međutim, nakon reakcije javnosti i poteza vrha države, to je povučeno iz procedure. Čak je otkazana i sednica skupštinskog Odbora za zakonodavna pitanja, na kojoj je trebalo da se raspravlja na ovu temu.
Dejan Gavrilović iz udruženja Efektiva navodi kako su banke imale priliku da objasne šta su troškovi obrade kredita kroz hiljade slučajeva tokom poslednje tri godine. Da to nisu uspele pokazuje i činjenica da je Kasacioni sud odbijao žalbe banaka na prvobitne presude.
„Vodi se između 120.000 i 150.000 sporova. Iznosi se razlikuju i kreću se od 500, 1.000, pa do 50.000 dinara. Da je ovo prošlo, oni koji su dobili novac, verovatno bi morali da ga vrate”, ukazuje Gavrilović.
Autentična tumačenja podržao je i predsednik Privredne komore Srbije navodeći da su advokati krivi, jer su ubeđivali građane da tuže banke. Da bi advokati bili jedini gubitnici usvajanja autetntičnog tumačenja poručili su iz Udruženja bankara, a iz Advokatske komore Srbije odgovaraju da bi donošenje takvog akta bilo mešanje u rad sudstva.
Objavio/la članak.
ponedeljak, 5. Jul, 2021.