IT Industrija
🔥 Najčitanije
🔥 Najčitanije
Ekipa koja stoji iza ovog startapa od ranije nam je poznata po platformi WeiO koja je prodata u više od 40 zemalja u svetu.
Pre skoro pet godina pisali smo o uspehu ekipe iza WeIO koja je razvijala open-source platformu za brz razvoj umreženih objekata (uređaja, sistema, servisa…), koja omogućava brzo prototipiziranje objekata povezanih putem Wifi mreže i njihovu kontrolu koristeći samo pretraživač. Nakon uspešne Indiegogo kampanje i dve godine rada uloženog u istraživanje i razvoj, startap je svoj proizvod prodao u više desetina zemalja na svetu.
Međutim, kako su korisnici iz raznih zemalja počeli da umrežavaju ovu interaktivnu platformu i razmenjuju merenja sa senzora sa drugim aplikacijama, ova ekipa, koju su inicijalno činili Draško Drašković, Nikola Marčetić i Saša Klopanović, uvidela je da bi izrada generalnog sistema bila od izuzetnog značaja. Tako je WeIO u međuvremenu prerastao od hardverske i softverske platforme u Mainflux.
Mainflux Labs je danas startap koji radi na razvoju open-source IoT platforme koja rešava problem povezivanja uređaja, njihovog upravljanja i daljinskog prenošenja poruka sa njihovih senzora i aktuatora, kaže CEO Draško Drašković.
Mainflux je praktično Internet of Things platforma, ali ona ide dalje od pukog povezivanja uređaja. Mi je danas zovemo Internet of Everything platforma – jer je korisna i u povezivanju aplikacija i dugih entiteta koji treba da razmenjuju poruke na siguran način.
Draško je diplomirani inženjer elektrotehnike i inicijalni autor i pokretač projekta. Već tokom studija posvetio se open-source projektima, naročito u domenu embedded Linux kernel, kao što su OpenWRT, OpenOCD i U-Boot. CMO Saša Klopanović je pre MainFlux-a koordinisao crowdfunding kampanju za IoT hardver WeIO, a CEngO Nikola Marčetić poseduje više od deset godina iskustva u radu na širokom spektru tehnologija, od IT administracije preko kompjuterskih mreža i sigurnosti, arhitekture sistema do razvoja i testiranja softvera.
Osim njih ovaj tim, smešten u Naučno-tehnološkom parku, čine i COO Janko Isidorović, diplomirani inženjer telekomunikacija čija je specijalnost IT menadžment, kao i CPM Maunel Imperiale i nekolicina softverskih inženjera. Za uspeh Mainflux Labs-a zaslužna su još i tri senior developera i dva mlada programera zadužena za softver.
Svi oni učestvuju u razvoju IoT platforme koja rešava problem povezivanja uređaja, njihovog upravljanja i daljinskog prenošenja poruka sa njihovih senzora i aktuatora. To je osnovni infrastrukturni gradivni blok kompleksnih sistema koji služe za povezivanje i automatizaciju fabrika, pametnih gradova, transportnih i mnogih drugih sistema. Upotrebom Mainflux open-source tehnologija, korisnici dobijaju otvoreni, inter-operabilan i modularan sistem pogodan za dalji razvoj, modifikacije i integraciju, i izbegavaju takozvani „vendor lock”, tj. zavisnost od jednog proizvođača, objašnjava Draško.
Naši najčešći korisnici su kompanije koje razvijaju kompleksne sisteme u kojima aplikacije treba da donose odluku na osnovu čitanja velikog broja senzora ili upravljaju raznim robotima i drugim fizičkim uređajima (bili to razni prekidači, releji, elektro-motori ili neki drugi aktuatori) na daljinu.
Korporacija iz Teksasa koja se bavi eksploatacijom nafte koristi uređaje za praćenje naftnih platformi na udaljenim lokacijama, u pustinjama ili okeanima povezanih preko Mainflux platforme i 4G mobilne mreže. Kompanija iz Rusije iz oblasti AI/ML koristi njihovu tehnologiju za povezivanje lokomotiva i vozova radi akvizicije podataka koje dalje koriste u njihovim algoritmima za prediktivno održavanje, kao i farmaceutski gigant iz Nemačke koji povezuje mašine u fabrici preko Mainflux-a, samo su neki od klijenata sa kojima je ovaj startap do sada radio.
Jedan od osnovnih izazova je povezivanje izuzetno velikog broja uređaja, koji se meri u milijardama, u predstojećim godinama.
Mainflux je jedna od retkih platformi u svetu koja je od početka projektovana sa idejom da bude horizontalno skalabilna, bazirana na modernim arhitekturalnim pristupima kao što su „microservice mesh architecture” i „cloud-native” i tehnologijama za automatizaciju i organizaciju cloud-a kao što je Kubernetes. Ovim je postignuta individualna skalabilnost svake od komponenti sistema i teorijski omogćeno povezivanje beskonačno velikog broja novih uređaja.
Novi trend „Edge computing” — koji donosi veliki broj benefita u IoT rešenjima, kao što su niske latencije, real-time kontrola, primena AI algoritama na IoT gateway-ima (Inference at the Edge) postao je veoma popularan i nalazi se među čestim zahtevima njihovih klijenata. Jedan od prvih zahteva za pomoć u razvoju dobili su od Linux Foundation-a i kompanije Dell, koji su ih uvrstili i u osnivače velikog internacionalnog EdgeX Foundry projekta, u kojem su članovi Mainflux-a dobili i članstvo u upravnom odboru.
Internet of Things sistem koji ova ekipa razvija ima široku primenu u velikom broju industrijskih grana, kao i kod proizvoda namenjenih krajnjim potrošačima, ali i u javnom sektoru. Njihov primarni fokus orjentisan je na industriju proizvodnje, na energetiku, transport, farmaciju, kao i na građevinsku industriju, s obzirom na to da su do sada pozivi za saradnju najviše dolazili iz tih sektora.
Primarni ciljni segmenti su nam sistem integratori i softverske kompanije sa iskustvom u proizvodnji i facility management-u. Radimo na tome da ostvarimo saradnju sa softverskim kompanijama koje se bave poljoprivredom, smart city rešenjima i logistikom. Ostali segmenti su proizvođači različite vrste uređaja i hardvera. Takođe bismo napomenuli da smo bili kontaktirani i od strane nekoliko telekoma i to iz SAD, Ruske Federacije, Afrike, Bliskog Istoka, EU i Latinske Amerike.
U skladu sa njihovim opredeljenjima, biznis model koji su tražili trebalo je da bude i moderan i inovativan. Open-source tehnologije je tradicionalno teško monetizovati, jer, kako kažu, sve artefakte koje posedujete delite sa zajednicom.
Tradicionalni biznis modeli zasnovani na open-source tehnologijama su modeli održavanja i specijalizovanog razvoja i prilagođavanja sistema baziranih na Mainflux platformi (izrada „custom” aplikacija i njihova integracija).
Mainflux Labs kompanija ide međutim korak dalje, i sposobna je da ponudi kompletno „ključ u ruke” rešenje iz domena IoT za vertikalne aplikacije iz raznih domena koje su potrebne našim klijentima (Mainflux je IoT middleware, infrastruktura iznad koje je potrebno razvijati aplikacije i firmware za uređaje i mašine i uklopiti ih u šire rešenje iz nekog konkretnog domena).
Pored uslužnog razvijanja softvera, Mainflux takođe preuzima i ulogu održavanja i skaliranja sistema baziranih na njihovoj platformi, uz pristup mesečne ili godišnje pretplate na održavanje. Kod ovog modela Mainflux ima sličan pristup IBM-u i njihovoj monetizaciji Hyperledger blockchain tehnologije, koja je takođe open-source, ali su Docker kontejneri digitalno potpisani i podrška je ponuđena samo kompanijama koje koriste te verzije softvera.
Jedan od preduslova za funckionisanje ovakvih biznis modela bio je rad na pozicioniranju i prepoznavanju Mainflux tehnologije kao respektabilne u stručnim krugovima i industrijskoj i inženjerskoj zajednici, što je rađeno putem internacionalnih konferencija, aktivnostima i prezentacija na mitapima širom sveta, pisanjem članaka, dokumentacije, ažuriranjem naših GitHub repozitorijuma kao i kooperacijom sa internacinalnim kompanijama kroz Linux Fondaciju i njen EdgeX Foundry projekat.
U narednom periodu Mainflux biznis modeli mogu inkorporirati i neka proprietary (vlasnička) vertikalna rešenja, kojima bi ciljano adresirali neke domene industrije, a ti biznis modeli podrazumevaju licenciranje softvera i naplatu servisa (SaaS).
Pored open-source-a ova kompanija insistira i na potpunoj nezavisnosti od konkretnog hardvera. Oni za Mainflux platformu kažu da je „hardware agnostic” i to je bila jedna od inicijalnih obaveznih osobina koje su uneli u projekat od samog početka.
Nezavisnost od konkretnog hardvera u suštini ruši barijere kod izgradnje kompleksnih sistema. Omogućava modularnost, inter-operabilnost i veću konvergenciju tehnologija, što su sve benefiti prepoznati kod izgradnje modernih softverskih sistema. Takođe, ostavljanjem mogućnosti klijentu da odabere sam hardver vezan za konkretan sistem mi mu pomažemo da smanji troškove sistema, optimizuje sistem i izbegne tzv. „vendor lock” (slučaj u kojem bi klijent bio osuđen godinama na jednog jedinog proizvođača, čak i pod nepovoljnim uslovima).
Naravno, ta nezavisnost od hardvera zahteva veći nivo apstrakcije i pažljivo projektovanje samog softvera, a mi smo je postigli poštujući kad god je to bilo moguće internacionalne standarde kod izrade našeg rešenja (na primer standardizaciju Internet Engineering Task Force ili Open Mobile Aliance kod izrade mrežnih protokola), ili aktivno učestvujući na izradi, dokumentaciji i usvajanju novih standarda.
Jedna od osnovnih ideologija za koju se zalaže tim iza Mainflux platforme je open-source pristup i sve na čemu oni rade javno je dostupno na njihovom GitHub-u. Kompanija Mainflux Labs je takođe 2018. godine, za razvoj sveobuhvantnog IoT sistema koji se sastoji od IoT platforme i edge computing gateway-a, osvojila grant Fonda za inovacionu delatnost što joj je omogućilo ubrzani razvoj platforme i konkurentnost na svetskom trzistu.
Objavio/la članak.
petak, 27. Decembar, 2019.