Domaći Mainflux sa svojom IoT platformom u samom vrhu novih open source rešenja

Ekipa je predstavila svoje rešenje na najvećoj open source konferenciji u Evropi, gde su projekte svojih kompanija predstavili i programeri iz Google-a, Red Hat-a, Pivotal-a, i Facebook-a.

Marija Gavrilov
09/02/2016

Pre godinu dana pisali smo o uspehu ekipe iza open source platforme WeIO, koja je nakon uspešne IndieGogo kampanje i dve godine rada uloženog u istraživanje i razvoj, svoj proizvod prodala u 46 zemlje. WeIO je, u međuvremenu, prerastao od hardverske i softverske platforme za brzo prototipovanje uz upotrebu popularnih programskih jezika (HTML/Javascript ili Python) u Mainflux — open source IoT platformu.

Radi se o cloud platformi koja ima više funkcija. Prva je da predstavlja osnovnu sponu između korisničkih aplikacija i aktuatora i mikrokontrolera koji se postavljaju na uređaje ili fizičko okruženje (koji na taj način postaju “pametni predmeti”).

Druga funkcija je čuvanje podataka koji dolaze od “pametnih predmeta”, njihova obrada i komunikacija sa aplikacijama, bilo da su one poslovne (CMR, ERP) ili konzumerske. I na kraju, ovo je platforma za kreiranje novih Internet of Things aplikacija, koje se oslanjanju na mogućnost komunikacije sa povezanim “pametnim predmetima”.

Startap izrastao iz WeIO-a

Jedan od osnivača, Saša Klopanović, kaže da je novi startap “logičan nastavak prvog projekta, i u poslovnom i u tehničkom smislu”:

sasa klopanovicU poslovnom smislu, kada smo videli da osim hobista i makera, WeIO privlači pažnju kompanija i javnog sektora, (recimo francuske kompanije Dassault Systems sa kojom smo ostvarili saradnju), bilo je prirodno da razmišljamo o projektu IoT platforme/cloudu kao logičnom nastavku započetog poslovnog modela WeIO-a.

Dodatnu motivaciju za njih predstavljaju istraživanja u kojima je utvrđeno da je hardverska ekspertiza jedan od najvećih izazova za većinu IoT developera.

sasa klopanovicZahvaljujući  dugogodišnjem radnom iskustvu članova tima sa jedne, ali i radu na WeIO-u sa druge strane, posedujemo hardversku ekspertizu izuzetno važnu za realizaciju IoT projekata, koja je još uvek retka na tržištu.

U tom smislu, činjenica da posedujemo retku i važnu konkurentsku prednost na tržištu gde se borba giganata već odvija, prednost koja nam daje veće šanse da nađemo svoju malu poslovnu nišu i postignemo ciljeve, predstavljala je dodatnu motivaciju i podsticaj.

Sa tehničke strane, uočili su još jedan problem koji pretvaraju u priliku: 

sasa klopanovicWeIO je, da podsetimo, hardverska i softverska platforma otvorenog koda za brzo prototipovanje i kreiranje bežično povezanih interaktivnih predmeta uz potrebu popularnih programskih jezika kao što su HTML/Javascript ili Python. 

On se lako povezuje i koristi u lokalnoj mreži, međutim, za daljinsku kontrolu bio je potreban centralizovan server koji bi imao ulogu transparentnog message bridge-a  između uređaja. Kada smo počeli da povezujemo druge uređaje osim WeiO-a, analizirali smo protokole kao što su CoAP i MQTT i odlučili da razvijemo jednu platformu koja bi mogla da podrži veliki broj senzora i aktuatora.

Učenje je bio prvi korak ka izgradnji novog projeka — informisanje o postojećim rešenjima i pružanje pomoći projektima od kojih su mogli da izvuku lekcije pomoglo je timu da ustanovi da na tržištu ne postoji kompletno open source rešenje za industriju, kao ni rešenje koje bi moglo da radi na lokalnom gateway-u i bilo u mogućnosti da formira mesh između gateway-a i distribuiranih servera.

B2B aplikacije vladaju IoT tržištem

Iako je pažnja medija usmerena na potrošačke aplikacije i lifestyle rešenja, poput smart home sistema i fitnes narukvica, čak 70% vrednosti primena IoTa će generisati u poslovnim rešenjima.

sasa klopanovicZato je važno da se istakne, kada govorimo o potencijalu i vrednosti njene primene, da će IoT predstavljati nephodnost za uspešno poslovanje kompanija na isti način kao danas CRM, ERP, BI i druge aplikacije.

Konstantna povezanost proizvoda, uređaja, opreme i fizičkog okruženja će u velikoj meri proširiti potencijal ovih sistema. Međutim, IoT tehnologija u isto vreme otvara čitav spektar  mogućnosti za poboljšanje efikasnosti i performansi poslovnih procesa i ključnih aktivnosti u okviru lanca vrednosti jedne kompanije.

Platforma u razvoju, interesovanja već ima

Značajna potvrda da je ekipa na pravom putu da pruži jedinstveno open source rešenje za IoT tržište, bio je i poziv da se prošle nedelje predstave na najvećoj evropskoj konferenciji o otvorenom kodu, FOSDEM, u Briselu, koju posećuje više hiljada ljudi.

Ovom prilikom, Draško Drašković, CEO startapa, govorio je o Mainlflux IoT cloudu kao primeru IoT cloud arhitekture razvijene upotrebom open source komponenti, blokova i tehnologija, lincencirane pod Apache-2.0 licencom koja garantuje patent-free status platforme.

Draško je ponosan na činjenicu da je Mainflux predstavio svoje rešenje na glavnoj bini, gde su projekte svojih kompanija predstavili i programeri iz Google-a, Red Hat-a, Pivotal-a, i Facebook-a.

drasko draskovicNaš projekat bio je u samom vrhu, a tome je doprineo naš pristup problemu koji rešavamo. Pre svega, naš poduhvat se bavi izuzetno ozbiljnom i modernom problematikom, dolazimo sa poznavanjem softvera i harvera na istom nivou, ali i poznavanjem telekomunikacija i mreža.

Kombinovanjem tih znanja sa poznavanjem clouda i devops pokreta, percipirani smo kao tim koji ima veliki tehnički potencijal i interesantno rešenje.

Takođe, dolazimo iz open source zajednice, i znamo kako da organizujemo projekte tako da ih načinimo dostupnim za testiranje ostalim programerima i inženjerima. U industriji je 10% razvoj, a 90% testiranje, tako da je ovo potencijal koji valja iskoristiti.

Test bezbednosti je jedan od prvih koji smo obavili, a da biste to učinili, projekat mora biti open source. Na konferenciji smo primetili da čak i velike tele-komunikacione kompanije počinju da otvaraju čitave arhitekture mreža, a mi pratimo njihove ambicije.

Draško kaže da su tokom učešća na konferenciji upoznali veliki broj ljudi zainteresovanih za njihov rad, uključujući i neke investitore. No, još uvek je rano reći da li će saradnje na ovom nivou biti.

Marija Gavrilov

Objavio/la članak.

utorak, 9. Februar, 2016.

IT Industrija

🔥 Najčitanije

Drasko DRASKOVIC

sreda, 10. Februar, 2016.

Pozdrav, uz zahvalnost na objavljenom clanku dodao bih ovde jos par informativnih linkova vezanih za Mainflux i FOSDEM konferenciju: - video: https://fosdem.cu.be/2016/k1105/mainflux.mp4 - web strana najave: https://fosdem.org/2016/schedule/event/mainflux/ - intervju dat organizatorima: https://fosdem.org/2016/interviews/2016-drasko-draskovic/ Srdacno, Drasko