Domaći developeri o iOS 8: Suštinske promene

App Store ima 1,2 miliona aplikacija i 300 miliona korisnika redovnih korisnika (koji ga posećuju jednom nedeljno). Do sada je preuzeto 75 milijardi aplikacija i Apple je na WWDC konferenciji najavio mnoge izmene za developere  i kako kažu, u pitanju su najveće promene od početka rada App Storea. S obzirom da će novi sistem biti dostupan od

Zoja Kukić
05/06/2014

App Store ima 1,2 miliona aplikacija i 300 miliona korisnika redovnih korisnika (koji ga posećuju jednom nedeljno). Do sada je preuzeto 75 milijardi aplikacija i Apple je na WWDC konferenciji najavio mnoge izmene za developere  i kako kažu, u pitanju su najveće promene od početka rada App Storea.

S obzirom da će novi sistem biti dostupan od septembra, developeri imaju dosta posla da mu prilagode svoje aplikacije, a s obzirom da je 89% korisnika na najnovijem operativnom sistemu, ovo je imperativ za sve. Mi smo razgovarali sa domaćim startapima o tome koliko ove objave utiču na ono što trenutno rade, da li im menjaju planove i kako. Pogledajte kako se na ove izmene gleda iz ugla Active Collaba, Book A Boata, Media WorksaNordeus” href=”http://startit.rs/baza_startapi/nordeus-2/”>Nordeusa i Warrantlyja.

Suštinske promene

Kako nam Svetislav Marković, jedan od osnivača Warrantlyja kaže, činjenica da su promene mnogo više od pukih kozmetičkih na koje smo navikli je veoma pozitivna:

svetislavZa razliku od prethodne verzije, u kojoj je fokus bio uperen na redizajn izgleda iOS operativnog sistema, Apple se ovoga puta odlučio da većinu promena odradi ispod haube.

Uvođenje novih API-ja ce omogućiti prilagođenje aplikacija koje će korisnicima, kako iOS tako i MAC OS X operativnih sistema, doprineti boljem doživljaju, a developerima lakši i brži razvoj. Ove izmene su dugo očekivane, što jos više doprinosi generalnom utisku koji je svakako pozitivan.

wwdc_ipad_retina

Ilija Studen iz Active Collaba smatra da najavljene promene predstavljaju sjajnu uvertiru uvod u neke buduće još veće izmene i brisanje granice između kompjutera i telefona:

ilijaKorisnici će prvo primetiti kozmetičke promene. Neki će ih voleti, a neki mrzeti i to je potpuno prirodno. Pored tih izmena, ovde ima par suštinskih promena u načinu na koji ćemo u budući koristi iOS i Mac OS uređaje.

Sada je samo pitanje vremena kada će se granica između telefona i računara izgubiti. Taj proces traje i biće još koja godine pre nego što se granica u potpunosti nestane, ali je savršeno jasno da Apple ide ka tome.

Ono što Aleksandar Bibovski iz Book A Boata primećuje je da su ove promene samo još jedan od načina Applea da veže korisnike za svoju platformu:

aleksandarGeneralni utisak o promenama je da Apple želi da nas prosto zadrži u njihovom sistemu i da jednom kada se uđe u njihov ekosistem, sve je teže izaći.

iPhone i Mac se sve više integrišu, tako da sada čak i kada pišete poruku na telefonu, mozete je nastaviti na računaru, što odaje utisak da Apple želi da napravi ljude produktivnijim, ali i da ih što duže drži konektovanim.

Dok je Ivan Jelić, iz MediaWorksa sada još dodatno zainteresovan kako će izgledati hardverske novine:

e34af4d12c20df4b42bfd11da92b0c3cOpšti utisak koji je ostao nakon ovogodišnjeg WWDC keynotea je da Apple pre svega menja stav. Kuda će nas to odvesti još uvek je u domenu pretpostavki, pre svega zato što smo ovog puta, shodno prilici, videli samo softver.

Na jesen ćemo verovatno videti i hardver kada će biti potpuno izvesno kuda je kompanija krenula.

Novina za developere, ali i za korisnike su nove opcije za pretraživanje, mogućnosti praćenja trendova, povezanih tema i Explore taba. Uvodi se i App Bundle za kupovinu paketa aplikacija odjednom po povoljnijoj ceni. A kroz App Preview u prikazima aplikacija moći će sada da se nalazi i video, a ne samo slike. Zanimljivo je da će developeri će od septembra moći i da pozovu korisnike na testiranje aplikacije.

Novi programski jezik – Swift

Međutim, ono što je svakako velika vest je ta da je Apple najavio novi programski jezik, Swift, koji je kreirao i treba da zameni trenutni Objective C i omogući će developerima da u odmah vide promene koje uvode. Učinili su dostupnom kompletnu dokumentaciju, pa je možete preuzeti ovde.

swift-c

Vladimir iz Nordeusa je sagledao i pozitivne i negativne strane novog programskog jezika:

c99b46d6fb643710daede8b7201b4ef9Pročitao sam uvodni dokument na Apple sajtu i zadovoljan sam sintaksom i mogućnostima. Drago mi je što su funkcije konačno first-class članovi jezika, što programeru daje mnogo fleksibilnosti prilikom dizajna jer se mogu mešati funkcionalno i objektno orijentisano programiranje. Takođe, sintaksa jezika je znatno uprošćenija i ”konvencionalnija” od Objective C-a, što će značiti početnicima.

S druge strane, nisam oduševljen činjenicom da je Swift efektivno “Apple jezik”, usko vezan za njihove platforme (Mac OS, iOS). Više bih voleo da su neki postojeći jezik adaptirali za korišćenje na svojim platformama. Swift je veliki korak unapred u odnosu na Objective C, ali nekom ko je već radio sa “sličnim” programskim jezicima (Ruby, Scala…) ne donosi ništa revolucionarno novo. — Vladimir Mitrović, Nordeus

Ivan se takođe slaže da će uvođenje ovog jezika verovatno povećati i broj developera:

Od Swifta se očekuje da će ubrzati i olakšati razvoj, ali i približiti ga širem krugu developera. Na osnovu onoga što smo videli ima smisla očekivati tako nešto, što će u perspektivi poboljšati stanje na tom tržištu i omogućiti nama koji razvijamo za Appleove platforme da se lakše organizujemo i pravimo bolje timove.

S druge strane, Ilija Studen iz Active Collaba rekao nam je da njihova aplikacija radi sjajno i na novom operativnom sistemu, a podelio je sa nama plan za postepeni prelazak na Swift:

Jedno od budućih zatezanja aplikacije će definitivno biti lagani prelazak na Swift. Ne očekujemo kompletan rewrite aplikacije u početku (jer je to glupo), ali lagano prepisavanje pojedinih delova do momenta kada app bude spreman za kompletno prebacivanje je definitivno put kojim ćemo ići. 

Verujem da će se većina developera koji imaju veće aplikacije koje održavaju opredeliti za takav pristup. Nove aplikacije će se raditi u Swiftu, naravno, ali postojeće aplikacije (posebno veće) će godinama biti zavisne od Obj-C.

swift-screenshot

Ali, finalan utisak o novom programskom jeziku moći ćemo da znamo tek kada se vide njegovi proizvodi:

Suviše je rano govoriti o performansama i potrebno je sačekati neko vreme kako bi se videli rezultati. Eplova odluka da zameni Objective-C novim interaktivnim jezikom, koji poštuje moderne konvencije na prvu pomisao izgleda sjajno, ali isti može dovesti do neprijatnosti.

Učenje novog programskog jezika moze oduzeti vreme i usporiti razvoj projekata, a isto tako i integracija sa postojećim kodom pisanim u Objective-C-u moze biti komplikovana. Ipak, uvodjenje Swift-a potvrđuje Eplovu odlučnost kada su u pitanju inovacije. — Svetislav

Još dosta značajnih novina

Nešto što se najviše naglašava je da će iOS 8 imati čak 4000 APIja, što je skoro tri puta više u odnosu na postojeći iOS 7. Ovo se najviše ogleda u povećanoj integraciji sa eksternim aplikacijama. Dozvoljena je komunikacija između različitih aplikacija preko ekstenzija i vidžeta (prevođenje preko Binga, direktno pinovanje, deljenje na facebooku, twitteru i dr., upotreba eksternih aplikacija preko otiska prsta i sl.).

img_0101

Novina je i da su ubacili konačno i interaktivni centar za notifikacije, koji na Androidu postoji već godinama. Osim toga, za game developere predstavili su i SceneKit, novi frejmvork za 3D grafiku, a postojeći 2D alat SpriteKit su obogatili novim karakteristikama.

Kako startapi sa kojima smo razgovarali dolaze iz različitih oblasti, svako od njih ima posebnu stvar koju je prepoznao kao vrednost.

Za Book A Boat mogućnost oflajn upotrebe aplikacija i sve veće učešće iPhonea na azijskom tržištu je ono u čemu vide šansu:

Tim Kuk se pohvalio statistikom da sve više korisnika u Aziji prelazi sa Androida na iPhone, a s obzirom da kruže priče da će na iOSu moći da se koriste aplikacije kao što je Book A Boat offline, mislimo da je to sjajno zbog velikog tržišta koje za nas postoji u jugoistočnoj Aziji.

Active Collab ne vidi nijednu novinu koja će im posebno ubrzati ili usporiti planove, a najveći utisak im je svakako Swift:

Direktno, ni jedna od najavljenih promena ne utiče bitno na ono što naša iOS aplikacija radi. Indirektno, mislim da će Swift privući još programera, tako da će biti više ljudi dostupnih za rad na iOS projektima.

Ekipa iz Warrantlyja kao najveću promenu za sebe svakako vidi omogućenu veću integraciju: 

Kao kompanija koja se bavi razvojem aplikacija, uvođenje novih API-ja (ekstenzija i dr.) i unapređenje okruženja za razvoj aplikacija (npr. Universal Storyboard) smatramo jako korisnim. Ostaje da se “bacimo” na kodiranje, i nadam se potvrdimo svoja očekivanja.

Ivan i Mediaworks ekipa razmišlja da li će biti velikih izmena što se veličina ekrana tiče:

Novine koje smo videli u razvojim alatima sugerišu potencijalno širenje iOS-a na nove veličine i aspekte ekrana, što bi za nas mogla biti suštinski važna promena.

Aplikacije sada mogu koristiti Nitro (iOS-ov Javasctipt engine), što su odlične vesti za nas, budući da se ozbiljno oslanjamo na web tehnologije.

Vlada iz Nordeusa je podelio sa nama i svoj lični utisak, ali i koliko je uvođenje Metala obradovalo Nordeus ekipu:

Kao korisniku, najzanimljiviji su mi AirDrop između iPhone-a i Mac-a (konačno) i poboljšani Spotlight.

Bili smo poprilično srećni kada smo čuli za Metal, novi API za pristup grafičkom hardveru koji je navodno nekoliko puta brži od OpenGL ES-a. Sa tim ćemo se sigurno igrati u budućnosti.

Zoja Kukić

Objavio/la članak.

četvrtak, 5. Jun, 2014.

IT Industrija

🔥 Najčitanije

Zoja Kukić

četvrtak, 5. Jun, 2014.

Mislim da je Aleksandar tu mislio na "šuškanje" da će to uskoro biti omogućeno, ne i da jeste ("kruže priče")

Mladjan

četvrtak, 5. Jun, 2014.

Interesuje me u citatu ispod, koji to feature u iOS8 omogucava "offline" rad aplikacije, sto nije moglo do sada? "Tim Kuk se pohvalio statistikom da sve više korisnika u Aziji prelazi sa Androida na iPhone, a s obzirom da kruže priče da će na iOSu moći da se koriste aplikacije kao što je Book A Boat offline, mislimo da je to sjajno zbog velikog tržišta koje za nas postoji u jugoistočnoj Aziji."