Dok vrednost Teslinih akcija opada, Ilon Mask je CEO koji zarađuje više od 65 drugih zajedno, a ne uzima ni dolar od plate

Mask je prošle godine od Tesle zaradio nešto manje od 2,3 milijarde dolara, a sledeća osoba na listi “samo” 129 miliona.

Marko Marković
28/05/2019

Da je Ilon Mask CEO koji ubedljivo najviše zarađuje verovatno nije toliko iznenađenje. Ipak, podaci za 2018. koje je objavio The New York Times su pomalo neverovatni – Mask je zaradio više nego sledećih 65 najplaćenijih glavnih ljudi kompanija zajedno.

CEO kompanije Tesla je prošle godine bio plaćen nešto manje od 2,3 milijarde dolara, a sledeća osoba na listi – CEO Discovery-a Dejvid Zaslav – “samo” 129 miliona. Budući da je NY Times morao da uvede još jednu dimenziju u Maskov grafikon kako bi lista vizuelno imala smisla, Business Insider je poređenje zarada predstavio na sledeći način.

 

Razlog ovako velikoj brojci je odluka koju su doneli deoničari Tesle u martu 2018. Naime, oni su Masku odobrili dodatne pakete novčanih nadoknada ukoliko ostvari određene rezultate. Kada je ta vest objavljena, veliki deo javnosti je negativno reagovao.

Budući da je Mask već vlasnik 20% akcija kompanije, izračunali su da bi ovime mogao da inkasira čak 55,8 milijardi dolara. Direktori kompanije su ovakvu odluku pravdali kao podsticaj Masku da dalje razvija kompaniju, ali su mnogi u njoj videli savršen primer zašto nije dobro da CEO dobija slične ”bonus” nadoknade.

U izjavi za Business Insider, PR Tesle je rekao kako Ilon zapravo nije zaradio ni dolar plate od kompanije. Po njihovim rečima, on ne prima ni platu ni novčane bonuse, već zarađuje isključivo od nagrada koje su vezane za vrlo ambiciozne i rizične ciljeve koje kompanija postavlja. Na taj način je njegova zarada direktno vezana za uspeh kompanije, što po njima i opravdava odluku deoničara.

Ipak, učinak Tesle na berzi ne ide baš u prilog ovim rečima. Dok je 2018. kompanija imala buran period sa nekoliko padova, godinu je ipak završila praktično na istoj vrednosti akcija na kojoj ju je i započela. Međutim, od početka ove godine akcije konstantno opadaju – od $347 u januaru do $190 u trenutku pisanja ovog članka.

Jedan od uzroka problema na berzi je, kako se navodi, nemogućnost da se skalira proizvodnja automobila. Drugi uzrok je pravna bitka koju Mask vodi sa nezavisnom agencijom američke Vlade SEC – Komisijom za hartije od vrednosi i berzu. U avgustu 2018. Ilon Mask je tvitovao kako je obezbedio sredstva da kompaniju učini privatnom. Kako je rekao, to što je kompanija trenutno javna uzrokuje niz ometanja i podstiče na kratkoročno razmišljanje, što dovodi do lošijih odluka na duže staze.

SEC je tužio Maska s tvrdnjom da nije toliko blizu obezbeđivanju sredstava kao što tvrdi. Mask se tada dogovorio da na tri godine odstupi kao predsednik upravnog odbora Tesle, plati kaznu od 20 miliona dolara i da u budućnosti mora da dobije odobrenje za svu pisanu komunikaciju koja je relevantna za deoničare Tesle.

Agencija smatra da ovo nije “smirilo” Maska. U februaru ove godine on je ponovo tvitom pokrenuo reakciju SEC-a. Pošto je objavio projekciju o proizvodnji automobila, agencija je ovo videla kao kršenje uslova dogovora i ponovo ga tužila. Dok pravna bitka traje, vrednost akcija pada, a Mask sve više zarađuje.

Marko Marković

Objavio/la članak.

utorak, 28. Maj, 2019.

IT Industrija

🔥 Najčitanije

Join us @ Hot AI Summer