Dobre i loše strane open source-a — panel diskusija u beogradskom Startit Centru

Događaj će biti održan u utorak, 5. marta, sa početkom u 18 časova.

Tanja Marin
01/03/2019

Beogradska Python zajednica u utorak, 5. marta, sa početkom u 18 časova u Startit Centru Beograd organizuje prvu panel diskusiju na temu open source-a.

Panelisti na ovom skupu će biti: Marko Kažić, Matija Čupić, Srđan Panić i Jona Azizaj, dok će moderator panela biti Aleksandar Manja.

Kako open source postaje popularniji tako se postavlja mnogo više pitanja u vezi sa otvorenim kodom poput toga šta je zapravo open source, da li kompanije shvataju značaj upotrebe i razvoja open source softvera, kakve licence je potrebno koristiti za open source projekte, da li se može napraviti profit razvojem open source softvera, itd. S tim na umu, tokom ove panel diskusije učesnici će govoriti o dobrim i lošim stranama open source projekata i pokušaće da skrenu pažnju na značaj besplatnog i  svima dostupnog softvera.

Diskusija će biti vođena na engleskom jeziku.

Učesnici

Marko Kažić je osnovao Zamphyr, besplatnu školu tehnologija i pionir je besplatne edukacije. Bavi se moonshots investicijama i ulaganjem u izvanredne ljude. Odustao je od konsaltinga startapa i VC fondova od Silicijumske doline do Hong Konga i vratio se u Srbiju kako bi radio na razvoju univerzalnih škola koje su dostupne svima, a ujedno su i finansirane donacijama. Kao neko ko se zalaže za besplatno obrazovanje i besplatnu kulturu radi na fundamentalnim promenama paradigme obrazovanja.

Matija Čupić je počeo da radi u GitLabu kao Community Advocate kako bi preoblikovao GitLab-ovu online zajednicu. Posle nekog vremena je kao junior developer počeo da radi u CI/CD timu, a zatim je nekoliko meseci kasnije postao menadžer Community Advocacy tima. Posle uspešno uspostavljanja tima ipak se vratio onome što najviše voli da radi — softverskom inženjeringu i sada radi kao Backend inženjer u verifikacionom timu.

Srđan Panić je autor besplatne C biblioteke ‚‚Collection-C” na platformi GitHub i već čitavu deceniju kreaira softver i doprinosi različitim besplatnim i open source projektima. Strastveno se zalaže za besplatan softver i član je lokalne zajednice developera.

Jona Azizaj je open source entuzijastkinja iz Albanije. Kao član Open Labsa, prvog hakerprostora koji promoviše besplatan softver u Tirani, krenula je da doprinosi open source-u. Od tada je čan različitih zajednica poput Fedora, LibreOffice, Nextcloud, itd. Takođe je učestvovala na Rail Girls letu kodiranja na Nextcloudu. Uživa u radu kao mentor onih koji tek počinju da doprinose bazi otvorenih podataka.

Aleksandar Manja je IT profesionalac prvenstveno u oblasti razvoja video igara. Kako je završio master studije iz Dizajna zvuka na Fakultetu dramskih umetnosti, njegov rad u medijima, menadžmentu i sa zajednicama mu je omogučio da razume i doprinese svetu biznisa, tehnologije i umetnosti. Predsednik je i suosnivač Level Up Serbia asocijacije, Marketing i Biznis Development menadžer u kompaniji Byte Kinematics Ltd. i projektni direktor elektro-sving benda ‚‚JAMi2″.

Prijava

Panel diskusija na temu open source-a će biti održana 5. marta u 18 časova u Startit Centru Beograd (Savska 5). Ulaz na događaj je slobodan, ali je neophodno da se svi zainteresovani popune prijave na ovom linku.

Tanja Marin

Objavio/la članak.

petak, 1. Mart, 2019.

IT Industrija

🔥 Najčitanije