IT Industrija

🔥 Najčitanije
🔥 Najčitanije
Revolucija u tekstilnoj industriji postaje i novo polje za implementaciju IoT rešenja. U projekte ulažu tech firme, ali i američko Ministartstvo odbrane.
Novi front za Internet of things stvara se kroz tekstilnu industriju — američko Ministarstvo odbrane je, zajedno sa velikim univerzitetima među kojima je MIT i pedeset tekstilnih kompanija, pokrenulo projekat vredan 320 miliona dolara, kojim žele da daju novu svrhu tkanini.
Zbog potencijala koje pruža spajanje sitnih poluprovodnika i senzora sa tkaninom, velika ulaganja se usmeravaju ka ovoj oblasti, a ona (nažalost) predstavlja i moguće pojačanje borbenih redova najjačih vojski sveta.
Na primer, Ministarstvo odbrane SAD ulaže u polje sa ciljem razvoja “pametnih” uniformi, koje menjaju boju signalizirajući da li je osoba pred vama neprijatelj ili saborac.
Novoosnovana inicijativa Advanced Functional Fabrics of America predviđa tekstilnu revoluciju, koja dolazi nakon nekoliko hiljada godina poprilične stagnacije u načinu na koji koristimo tkanine.
Nova saznanja o materijalima i procesima proizvodnje omogućiće da dizajniramo i proizvodimo materijale koji mogu da vide, osete, komuniciraju, skaldište i konvertuju energiju, regulišu temperaturu, kontrolišu zdravlje i menjaju boju. Ova revolucija imaće veliki uticaj na sve aspekte života.
Neki materijali su razvijeni tako da štite od vremenskih nepogoda, kao što je radijacija, dok drugi utiču na poboljšanje atletskih sposobnosti. Bez sumnje, mogućnosti koje ovo otkriće pruža su ogromne.
O fabričkoj revoluciji govorio je i profesor Joel Fink sa MIT-a, predviđajući da će promene u ovoj oblasti biti među najvećim transformacijama u 21. veku — “odvesti tkaninu od nečega što ima nisku funkcionalnost ka visokotehnološkoj industriji” poredio je sa mogućnostima koje su proširili uređaji kompanija poput Apple-a:
Ono što omogućava komunikaciju između mobilnih tornjeva su optička vlakna. Tako da je iPhone, zapravo, spoj inovacija u kompjuterizaciji i komunikaciji.
[…] Već nekoliko godina radimo na tome da podignemo očekivanja od tkanine, a sada želimo da od nje načinimo uređaj.
Sama realizacija potencijala zahtevaće multidisciplinaran pristup i uključivanje stručnjaka za elektro-inženjering, software development, fabrikaciju, tekstilni dizajn, itd.
Ono što je zanimljivo jeste da ovaj projekat sadrži i plan pokretanja dvadesetak startap inkubatora sa ciljem što brže komercijalizacije osmišljenih rešenja.
Objavio/la članak.
petak, 8. April, 2016.