IT Industrija

🔥 Najčitanije
🔥 Najčitanije
DaFED je 2. jula proslavio svoj drugi rođendan. Proslavu su upotpunili maheri za Android uređaje, Nemanja Nedić i Goran Đonović. Nemanja je publiku upoznao sa prednostima Sync Adaptera, dok je Goran pričao o mogućnostima koje pružaju nosivi uređaji, sa naglaskom na satovima sa Android platformom. Kontrolisanje potrošnje baterije Nemanja je software developer za holandsku IT
DaFED je 2. jula proslavio svoj drugi rođendan. Proslavu su upotpunili maheri za Android uređaje, Nemanja Nedić i Goran Đonović. Nemanja je publiku upoznao sa prednostima Sync Adaptera, dok je Goran pričao o mogućnostima koje pružaju nosivi uređaji, sa naglaskom na satovima sa Android platformom.
Nemanja je software developer za holandsku IT kompaniju Levi9, a na DaFEDu se bavio mogućnostima rešavanja problema koji muče sve Android korisnike – kako da aplikacije ostvare što bolji performans uz kontrolisanu potrošnju baterije.
Dugovečnost, odnosno kratkovečnost baterije u velikoj meri zavisi od energije koja se potroši za osvetljavanje i aktivnosti ekrana, kao i za održavanje 3G mreže. Pod ove dve stavke leže i mogućnosti za poboljšanje korisničkog iskustva.
Iako developeri teže da se vode parolom: “Dobra aplikacija je kao dobar batler. Ima ono što želite i pre nego što tražite”, ovo nije lako postići. Sync Adapter pruža automatizaciju prenosa podataka i operacija više aplikacija u isto vreme i na osnovu različitih kriterijuma: vrsti promena u podacima, vremenu proteklom od poslednje promene, delu dana, itd. Mogućnost centralizacije transfera podataka na jednom mestu posebno je korisna za povećanu štednju baterije.
Ušteda se ostvaruje kontrolisanom aktivacijom aplikacija u isto vreme, umanjujući broj puta uključivanja mreže, što je aktivnost koja posebno iscrpljuje energiju. Dok je mreža offline, prenosa podataka nema, ali zato sve aktivnosti pre isključenja mreže ostaju sačuvane i možete im se vratiti po uključenju interneta.
Za sve koji bi da dublje uđu u materiju, Nemanja je preporučio da ispitaju mogućnosti Google Cloud Messaging i JobScheduler.
Ekipa DaFEDa omogućila je i ovaj put da čujete i vidite celo predavanje:
Nedelju dana nakon što je Google predstavio Android Wear pametne satove na godišnjoj Google I/O konferenciji developera, Goran Đonović iz Execoma je DaFEDsima premijerno dao pregled uređaja koji koriste ovu platformu.
Iako se često misli da su nosivi uređaji, bilo da se radio o satovima, narukvicama, prstenju ili odeći, potpuna novotarija, sam koncept seže znatno ranije u četrdesete godine 20. veka.
U stripovima je čuveni detektiv Dick Tracy komunicirao sa policijskom stanicom preko uređaja na svojoj ruci, a mnogi se šale pa kažu da bi Tracy bio ljubomoran kada bi video kakvi satovi tek ulaze u upotrebu. S obzirom na to da je i tehnologija koja se koristi za izradu ovih satova postojeća, moglo bi se reći da se ovde radi o ponovnom izmišljanju točka u drugom obliku.
Na tržištu pametnih satova postoji velika fragmentacija, istakao je Goran. Preko dvadeset proizvođača, od velikih kompanija poput Samsunga ili Sonyja do nekoliko startapa, utrkuju se ko će ponuditi bolje korisničko iskustvo.
Kao neke od komponenti koje korisnike najviše privlače, Goran je izdvojio sledeće: trendi izgled prodaje proizvod, olakšavanje komunikacije kroz brz i lak pristup notifikacijama i različitim aplikacijama, integrisanost sa drugim pametnim uređajima, kao i mogućnost (kod određenog broja) pružanja dodatnih usluga, poput praćenja stanja zdravlja.
Tri najpoželjnija pametna sata, LG G Watch, Samsung Gear Live i Moto 360 koriste Android Wear, a pritom akcenat stavljaju na dostupnost notifikacija, jasnim akcijama, kao i Material dizajnu.
Goran nam je na svom Sony Smartwatch 2, za koji je rekao da izgleda kao “malo lošiji telefon koji nosite na zglobu”, demonstrirao koje pogodnosti korisniku pruža čak i pametni sat sa jednostavnijom verzijom Android platforme. I pored jednostavnosti, Sony Smartwatch 2 odaje utisak da korisniku omogućava da dosta onoga što se radi na telefonu sada bude mnogo pristupačnije (uz izuzetak obavljanja poziva, jer sat nema mikrofon i zvučnik).
Izazovi postoje i za dizajnere i za software developere. Programerski izazovi ne razlikuju se od onih na koje nailazite kada kreirate aplikacije za telefone, a među njima su i dužina trajanja baterije i sinhronizacija podataka.
Ukoliko ne posedujete sat na kome ćete testirati kreirani softver, emulator može zadavati glavobolje, ali je Goran dobar primer da su sve poteškoće premostive ukoliko postoji volja. Ono što njega motiviše, pored novca, jeste i prilika da kroz svoj doprinos razvoju nosivih uređaja omogući ljudima da žive kvalitetnije živote.
I Goranovo predavanje možete da pogledate u celosti:
Nakon predavanja, pod sponzorstvom kompanija EtonDigital i VegaIT Sourcing, održao se i DaFTER, gde su prisutni mogli da se povežu i razmene mišljenja i iskustva o temi predavanja.
Objavio/la članak.
petak, 4. Jul, 2014.