Da li je Twitter našao bolji način za borbu protiv laži o COVID-19?

Facebook i YouTube brisali lažne informacije o korona virusu, Twitter podržava dijalog, ali obeležava sadržaje koji nisu u skladu sa zvaničnim informacijama.

Tomislav Jelesijević
12/05/2020

Twitter je napravio novi korak u zaštiti od štetnog informisanja, uz pomoć metoda oznaka i upozorenja koji je često korišćen za “deepfake” vesti, sada je u upotrebi i za laži i dezinformacije o korona virusu. 

Kako TechCrunch saznaje, klikom na obeležene objave korisnik će biti preusmeren na zvaničnu stranicu kompanije koja objašnjava politiku i pravila objavljivanja, a postoji i mogućnost da se prikaže stranica u pretraživaču s dodatnim objašnjenjem obeležene objave. Ispod potencijalnih dezinformacija o korona virusu stajaće: “Informišite se o COVID-19” i biće ulinkovana jedna od pomenutih opcija. Kada korisnik poželi da vidi sadržaj treba još jednom da klikne da bi ga otvorio.

Ukoliko je priroda objave direktno u konfliktu sa zvaničnim informacijama, stajaće dodatno upozorenje: “Sadržaj ovog tvita delimično ili u potpunosti nije usaglašen sa informacijama i savetima stručnjaka u oblasti zdravstva. Pročitajte više.” Iz kompanije navode da se linkovi neće uklanjati, jer ih korisnici koriste prilikom rasprava na mreži.

Iz kompanije najavljuju mogućnost da u narednom periodu dodatno razviju sistem obeležavanja objava. Da li se ovakav odnos prema sadržaju može pokazati kao delotvorniji u odnosu na praksu koja je viđena od početka pandemije? YouTube i Facebook su cenzurisali sve objave koje podstiču teorije zavere na temu vakcina, nastanka virusa i 5G mreže. Uprkos brisanju objava, dolazilo je do različitih incidenata kao što je demoliranje više 5G predajnika u Velikoj Britaniji. Da li se takvi incidenti mogu sprečiti uz dozvoljen, ali regulisan dijalog na najpopularnijim mrežama?

Tomislav Jelesijević

Objavio/la članak.

utorak, 12. Maj, 2020.

IT Industrija

🔥 Najčitanije