Da li će neki novi Đokovići nastati zahvaljujući blockchainu?

Startap TokenStars je jedan od pionira korišćenja blockchain tehnologije u sportskom menadžmentu. Hajde da vidimo šta njihov novi model skautinga donosi mladim sportskim talentima, a šta menadžerima.

Sanja Vatić
23/08/2017

Kada se radi o belom sportu, on je dovoljno unosan da motiviše mlade talente da postanu profesionalci. Ali ono što im je potrebno da bi postali uspešni teniseri nije samo talenat, već i velika finansijska ulaganja za treninge, opremu, putovanja na turnire.

Isti novčani motivi pokreću i menadžere tenisera kada razmišljaju o njihovim poslovnim potezima, dugoročnim planovima i odlukama koje se tiču karijere. Upitno je međutim kako teniser ili teniserka od 14 godina može da stigne do potpisivanja ugovora sa agencijom ako ona angažuje samo igrače koji im stižu po preporuci dobro poznatih skauta. Ili kako da ikada stanu na travu Vimbldona ako potiču iz male zemlje sa nerazvijenom ekonomijom u kojoj agencija ne vidi dovoljno veliku bazu obožavalaca. Kako ti mladi talenti mogu da dođu do sklapanja fer ugovora i otvaranja novih mogućnosti? Ako je verovati startapu TokenStars, uz pomoć blockchaina.

Tokeni imaju moć da promene tokove bilo kog tržišta, pa tako i tržišta sportista na kom se mladi bore da budu primećeni i stvore sebi šansu za potpisivanje ugovora sa agencijama. U takvo okruženje TokenStars je upao kao prva blockchain talent menadžment agencija koja teniserima omogućava sticanje resursa pomoću grupnog finansiranja. Drugim rečima, TokenStars je ujedno i agencija i blockchain platforma u okviru koje vlasnici njenih ACE tokena postaju deo karijere mladih igrača.

Pošto se radi o blockchainu čitava platforma je zapravo decentralizovana i transparentna mreža sportskih agenata, PR-ova, vlasnika tokena i tenisera. Ovakvom digitalnom distupcijom na mesto talent menadžera koji donosi sve odluke umesto tenisera ili teniserke, dolazi ogromna mreža učesnika čiji članovi odlučuju o glavnim pitanjima o njegovom/njenom progresu demokratskim glasanjem po principu jedan kupljeni token – jedan glas.

Kako uopšte funkcioniše TokenStars?

Pre nego što mladi talenat uopšte ispuni svoj potencijal, skauti mogu da ga prepoznaju, promoteri ulože napor da mu izgrade publiku, a kupci tokena razmene valute za trening s njim. Sve to da bi TokenStars agencija zaradila na njemu ili njoj kada postane profesionalni teniser koji osvaja turnire i potpisuje milionske ugovore sa sponzorima. Iza ove dve manje-više jednostavne rečenice, leži složena blockchain mašinerija.

TokenStars platforma se sastoji od skauta, promotera i obožavalaca. Svi oni raspolažu tokenima i imaju pravo glasa u TokenStars svetu. U prve dve kategorije spadaju ljudi koji su se prijavili na TokenStars i izabrali da li će da postanu deo decentralizovane mreže skauta (Global Scouts Network) ili promotera (Global Promoters Network). Oni koji su skauti su u potrazi za igračima koje, kada ih jednom nađu, predlažu ostatku TokenStars zajednice. U tom trenutku na snagu stupa prednost blockchaina. Svim članovima platforme sa pravom glasa postaje dostupna procena igrača (vidi sliku) koju je skaut dostavio, te oni glasanjem daju ocenu vrednosti igrača. Za potragu za talentima skauti dobijaju honorare u ACE tokenima, a teniseri koji dobiju dovoljno glasova, uz saglasnost TokenStars agencije potpisuju ugovor u okviru kog dobijaju resurse potrebne za razvoj karijere. Kada jednom potpišu ugovor, na scenu stupaju promoteri zaduženi da vode stranice igrača na društvenim mrežama i ugovaraju pojavljivanja u medijima. I sve to za tokene, naravno.

Treća kategorija su pojedinci (obožavaoci) koji kupuju tokene. Jedan deo novca od te prodaje TokenStars daje sportisti pod ugovorom, a od drugog kupuje sopstvenu valutu i tako joj podiže vrednost. Jednom kada obožavaoci kupe ACE tokene (čija prodaja počinje 31. avgusta), njih mogu da potroše na treninge sa teniserima koji su potpisali ugovore sa TokenStarsom, karte za mečeve, knjige, postere, autograme, dopisivanja sa teniskim zvezdama i sl. Uz popust jer su članovi TokenStars zajednice.

U blockchainu i skauti i promoteri i obožavaoci spadaju u analitičare (Analysts). A analitičari imaju moć da glasaju o odlukama koje se tiču pojedinačnih igrača na osnovu podataka koji su im dostupni (tj. procene skauta) – da li je teniser(ka) levoruk(a) ili desnoruk(a), kolika mu/joj je jačina servisa, koliko ima osvojenih titula, koji mu/joj je ATP rang… Na osnovu ovih informacija sve zainteresovane strane odlučuju o potpisivanju ugovora s novim igračima, obnovi ugovora, zadržavanju ili smenjivanju igračevog skauta…

TS slika 1

Nije baš crno-belo

Činjenica da konačnu odluku o tome koji igrači će da potpišu ugovor donosi TokenStars kao agencija daje razlog za sumnju da je ovakav model bolji od tradicionalnog načina potrage za talentima. Ali i to samo zbog toga što tradicionalni model nije napušten do kraja i agencija i dalje ima interese o kojima odlučuje mimo blockchaina. (Iako, opet, rešenje nije ni prepuštanje tržišta talenata i skautinga samo onim ljudima koji imaju najviše sredstava da kupe tokene.)

U svakom slučaju, ostaje da vidimo kako će proći prodaja ACE tokena. TokenStars ne sumnja u uspešan ishod jer im je već u planu da nakon ACE tokena lansiraju i GOAL tokene u okviru blockchain agencije za fudbalere, zatim i pokeraše, košarkaše, hokejaše, a na kraju i za glumce, muzičare i modele. Za svaku kategoriju postojaće posebni tokeni koje će vlasnici moći da razmenjuju.

Međutim, čak ni sve ove oblasti ne isrpljuju mogućnosti iskorišćavanja blockchaina u sportu. LawInSport nabrojao je nekoliko potencijalnih polja: doping kontrola, big data obrada rezultata ili statistika igrača, izdavanje klupskih tokena obožavaocima, upravljanje sportskim pravom i praćenje imovine u smislu licenciranja i registrovanja kolekcionarskih sportskih predmeta… A možda i nešto deseto. Jedva čekamo da saznamo.

Sanja Vatić

Objavio/la članak.

sreda, 23. Avgust, 2017.

IT Industrija

🔥 Najčitanije