Da li biste razvijali svoj startap u Čileu za $40.000 bez dodatnih obaveza?

Ako ste mislili da je Amerika startup-friendly država onda niste bili u Čileu, zemlji koja gradi svoj ekosistem internet preduzetnika i mladih kompanija na revolucionaran način. Priča koju smo čuli na Web Festu, o Start-Up Chile programu i startap inkubatoru podržanim državnim novcem koji dolazi od oporezivanja bogate rudarske industrije, a pod čijim su okriljem

Ivan Vesić
21/09/2012

Ako ste mislili da je Amerika startup-friendly država onda niste bili u Čileu, zemlji koja gradi svoj ekosistem internet preduzetnika i mladih kompanija na revolucionaran način.

Priča koju smo čuli na Web Festu, o Start-Up Chile programu i startap inkubatoru podržanim državnim novcem koji dolazi od oporezivanja bogate rudarske industrije, a pod čijim su okriljem već 402 startapa, je toliko neverovatna da bi bila istinita, da smo posle događaja morali da sednemo i porazgovaramo sa Karolinom Rosi, kako bi doznali kakav se to pakleni plan kuva ispod površine.

Sem što smo se još više zaljubili u način na koji Kristina izgovara reč “Čile” (ili bilo šta sa glasom “č”) nismo našli nikakva “sitna slova” koja bi umanjila naše oduševljenje programom koji su Chile Startap i vlada ove države smislili.

Start-Up Chile je program za “uvoz” startapa u ovu južnoameričku državu koji za cilj ima njeno otvaranje ka svetu, te razvoj preduzetničkog duha i kulture.

Startapi koji odluče da idu u Čile i budu prihvaćeni u program, dobiće 40.000 dolara od ove države, ali bez bilo kakvih uslova: tamo ne morate da imate kompaniju, niti će vam bilo ko uzeti njen udeo, za pomenuti novac. Sem što tri puta godišnje primaju startape širom sveta u svoj program, Čileanci daju “pametan novac”, jer je tu jaka mentorska mreža koja pomaže u njihovom razvoju.

Start-Up Chile organizuje i demo day za svoje startape, a poslednji takav bio je u San Francisku, gde su se mlade kompanije predstavile najznačajnijim investitorima.

Naravno, startapi koji su u ovom programu smeju da prihvataju druge investcije, te da putuju izvan Čilea, tokom programa.

Trenutno je u ovom inkubatoru 402 startapa sa svih kontinenata, a trenutno su otvorene prijave za sledeću generaciju i one će trajati do 8. oktobra.

Zato, startapi, ako želite da razvijate svoj startap sa 40.000 dolara investicije koja vam neće pojesti udeo, u najzdravijoj državi Južne Amerike, gde će vam mentori i investitori biti na dohvat ruke, prijavite se za ovaj program i pakujte kofere, ali imajte u vidu da je potrebno da prvi mesec boravka finansirate sami – kako bi pokazali svoju rešenost.

Ovo i nije veliki poduhvat, imajući u vidu da tamo možete naći trosoban stan za tri osnivača za svega 300 dolara mesečno, da vam troškovi života neće preći 3.000 dolara za tih 30 dana.

Ova ideja Čilea da se otvori na ovaj način, države koja je okeanom, te planinama, izolovana od regiona, već pokazuje prve rezulate koji im idu u prilog: čak 40 procenata startapa koji su tamo otišli rešili su i da ostanu i tako su nastavili da doprinose ekonomiji te zemlje. Plan je da do 2015. godine bude pozvano 1000 startapa, a Start-Up Čile je već na pola puta, imajući u vidu da sada tamo ima 402 startapa, a da je sledeća generacija već na vidiku.

Ovo je idealan primer države koja je shvatila potencijal razvoja jakog startap ekosistema, jer u budućnosti on upravo može biti i jedan od glavnih pokretača čileanske ekonomije.

U Start-Up Chileu je već jedan startap iz našeg okruženja (iz BiH), a evo i liste 25 kompanija koje su došle na poslednji demo day, u San Francisku.

Dakle, ako imate startap u ranoj fazi i tim od najviše troje osnivača razmotrite ovu opciju, uopšte nije toliko ludo koliko izgleda.

Ivan Vesić

Objavio/la članak.

petak, 21. Septembar, 2012.

IT Industrija

🔥 Najčitanije