IT Industrija
🔥 Najčitanije
🔥 Najčitanije
Iako je i ranije bilo pokušaja izmene gena virusa u cilju uništenja, po prvi put se uspelo u prevenciji širenja na neizmenjene ćelije, bez ikakvih posledica po živo tkivo.
Od CRISPR-Cas9 metoda za editovanje gena mnogo toga se očekivalo, ali je ove nedelje sve oduševilo saznanje da je njegovom upotrebnom moguće očistiti HIV-1 genom iz zaražene ćelije pacijenta.
Koristeći CRISPR-Cas9, o čijem značaju smo pisali pre nekoliko meseci, naučnici ne samo da su uspeli da izmene gene virusa, već da ovako i zaustave dalje inficiranje ostalih ćelija. Iako je i ranije bilo pokušaja izmene gena virusa u cilju uništenja, po prvi put se uspelo u prevenciji širenja na neizmenjene ćelije, bez ikakvih posledica po živo tkivo.
HIV je retrovirus, što znači da kada uđe u ćeliju stvara novu DNK iz RNK domaćina, i time primorava napadnutu ćeliju da ga integriše u svoj genom. Ovo otežava detekciju virusa i lečenje. Do sada su antiretroviralni lekovi uspešno usporavali napredovanje bolesti, ali bi po prestanku uzimanja lekova, imunitet obolele osobe oslabio, vodeći ka teškom oboljenju AIDS.
Tokom procesa editovanja, bakterija biva uneta u ćeliju kako bi se suprotstavila virusu i proizvela lanac RNK koji koji će biti identičan sa DNK željenog virusa. Ovo se potom naziva “DNK vođom” zajedno sa Cas9 enzimom detektuje viralne komponente i uništi ih.
Iako će proći nekoliko godina dok ovaj pronalazak dobije praktičnu primenu u lečenju, istraživanje će omogućiti napredovanje ispitivanja tretmana za druge retroviruse koji izazivaju rakove i leukemiju, kao i bolesti kod životinja.
Objavio/la članak.
petak, 25. Mart, 2016.