IT Industrija

🔥 Najčitanije
🔥 Najčitanije
Umesto uklanjanja celih gena, unapređena tehnologija će menjati samo bazne parove slova koji su deo DNK.
Svojevremeno je tehnologija CRISPR-Cas9 omogućila programiranje i brisanje gena, a sada je objavljena njena druga verzija. Ova verzija neće zameniti prethodnu, već nudi alternativan način za menjanje gena. CRISPR 2.0 je unapređena verzija koja može da programira i briše manje delove DNK niza. Ovakvo programiranje naučnici sa MIT-a i Harvarda nazivaju baznim programiranjem.
Kako je objašnjeno u MIT Technology Reviewu ljudski genom se sastoji iz šest milijardi DNK slova. Sekvence nukleinskih kiselina ispisuju se nizom slova, a za hemijske baze se koriste slova A, C, G i T. Parovi A i T, kao i C i G, formiraju dvostruki heliks nukleinske kiseline. Novi CRISPR ima moć da promeni bilo koje od ovih slova, a da pri tome ne promeni strukturu DNK.
Da ne bismo bili previše apstraktni, ovo znači da samo jedan bazni par koji prenosi genske mutacije (samim tim i bolesti) može da se briše i programira. Ispitivanjima sprovedenima na Harvardu došlo se do zaključka da je promenom samo jednog slova (A u G) moguće targetirati oko polovine od 32.000 poznatih genskih mutacija.
Usmeravanjem CRISPR-a na samo jedno slovo, njegovi atomi se menjaju tako da podsećaju na atome drugog slova. Kada jednom dođe do ove promene ostatak DNK lanca se ispravlja. Time se isključuje potreba za izdvajanjem i menjanjem velikih delova DNK.
Do sada je bazno programiranje već izvođeno, ali ne u razmerama u kojima je to moguće s novim CRISPR-om. Takvo jedno programiranje izveli su kinski naučnici menjajući G u A i time uklanjajući genetsku mutaciju koja izaziva anemiju.
Konkretno, na Harvardu je ovaj metod korišćen u dva slučaja. U prvom za isprvljanje genske mutacije koja izaziva hemohromatozu, oboljenje koje izaziva da se u telu nakuplja previše gvožđa iz hrane, a u drugom za izazivanje mutacije koja potiskuje srpastu anemiju. Ni u jednom slučaju nije bilo negativnih efekata. S druge strane, na Istraživačkom institutu Broad bazno programiranje su koristili za programiranje slova u RNK.
Ono što se predviđa je da će uz pomoć tehnologije CRISPR 2.0 biti moguće lečenje krvnih oboljenja, neuroloških poremećaja, nasledne gluvoće i slepila.
Objavio/la članak.
sreda, 1. Novembar, 2017.