IT Industrija
![](https://startit.rs/wp-content/themes/startit/assets/iti/logo.svg)
🔥 Najčitanije
🔥 Najčitanije
Cassius je domaći robot koji planira da se nađe na teniskim terenima širom sveta — skuplja loptice i čisti teren.
Morena inženjering je softverska kompanija iz Niša koja postoji već više od 20 godina. Iako su im osnovni prihodi i danas u softveru, odlučili su da se isprobaju u robotici i kreirali su prvog robota na svetu za održavanje teniskih terena.
Robota su nazvali Cassius, s obzirom da clay na engleskom znači glina, a oni su hteli da se povežu sa najpoznatijim Clayom na svetu.
Osnivač Morene, Nikola Petrović, vidi veliku priliku kako za svoju firmu, tako i za Srbiju generalno u nišama u oblasti robotike:
Morena se više od 20 godina bavi softverom, pa i danas najveći deo prihoda ostvarujemo prodajom naših softverskih proizvoda i usluga širom sveta.
Ipak, nakon perioda u kome su Internet i društvene mreže bile u centru pažnje, danas je tehnološki fokus u sferi sintetičke (veštačke) inteligencije i interakcije virtuelnog i fizičkog sveta. Otelotvorenjem, povezivanjem sa fizičkim svetom, veštačka inteligencija postaje zaista uzbudljiva. Autonomna vozila, 3D-printeri, računarski posredovana stvarnost, uslužni roboti i slične tehnologije menjaće u narednoj deceniji svet.
Sada u toj oblasti nastaju potpuno nova tržišta, sa velikim brojem relativno malih niša, što predstavlja šansu za preduzeća poput Morene i zemlje poput Srbije. Zbog toga smo 2012. godine odlučili da deo dobiti koju smo ostvarili prodajom sofvera usmerimo u pametne, mobilne robote.
Bavljenje softverom samo po sebi zahteva konstantno učenje i razvoj, a Morena tim predvođeni Nikolom, Draganom Cekićem i Sanjom Živković konstantno radi na unapređenju svojih znanja, često i praćenjem online kurseva najpoznatijih svetskih univerziteta. Na jednom od takvih kurseva na Stanfordu, savladali su metode koje autonomni automobili koriste da bi odredili svoju poziciju i orijentaciju u prostoru — proces lokalizacije spada u najteže probleme koje mora da reši mobilni robot.
Cassius je nastao tako što je Nikola, pasionirani teniski amater, shvatio da metodi lokalizacije zasnovani na vizuelnoj detekciji detalja očekivanih oblika i boja mogu da se primene i na teniskom terenu zahvaljujući poznatoj geometriji i linijama koje mogu da pomognu robotu u lokalizaciji. Robot koji može da se lokalizuje na terenu može na njemu da obavlja bilo koji zadatak – na primer ravnanje terena od šljake ili skupljanje loptica.
Svoje idejno rešenje Cassiusa krenuli su da realizuju kada su 2013. godine dobili grant od Fonda za inovacionu delatnost. Nakon razrade projekta, konačno će za par meseci će biti spremna prva flota od 10 robota, a u Moreni očekuju da u 2016. godinu uđu sa značajnim prihodima upravo od ovog robota.
Pokazatelj ozbiljnosti projekta je i prihod koji nam Cassius indirektno donosi kao demonstracija onoga što možemo da uradimo na polju mobilnih robota.
Tako smo sa nemačkom firmom Locomotec, na osnovu onoga što su videli na demonstraciji Cassius-a, dogovorili projektovanje i izradu mehatoničkih sklopova i softvera za njihovog robota koji je asistent u trčanju, a u toku je i saradnja sa Michelin Tigrom, gde naš mobilni robot eksperimentalno pomaže u proizvodnji guma.
Najveće svetske ekonomije i kompanije investiraju milijarde evra u uslužne robote, a u SAD je najveći investitor u ovoj oblasti vojska, konkretno DARPA agencija. Prva autonomna vozila su nastala kao posledica investicija iz vojnog budžeta. Ipak, sve te investicije su zasnovane na procenama onoga što će se dešavati u budućnosti, a ne na trenutnoj tržišnoj situaciji.
Trenutno u svetu postoje samo nekoliko civilnih oblasti u kojima uslužni roboti donose ozbiljne prihode: robotizovani usisivači i automatska muža krava, donekle robotizovane kosilice i čistači bazena. Tržište prodaje i upotrebe ovih robota još uvek ima jednocifrenu stopu rasta, a ono što stoji na putu komercijalizacije proizvoda koji u laboratorijama dobro rade je izrada realističnih i jednostavnih scenarija upotrebe, uspostavljanje servisnih mreža, distributivnih kanala i pravne regulative.
Procena je da će ovo tržište u narednih 5 godina doživeti značajan rast i vrednost od 19,4 milijarde evra.
Tim Morena inženjeringa nedavno je lansirao još jedan projekat iz oblasti tenisa — Enjoy Tennis, koji amaterima u ovom sportu omogućava da jednostavno nađu slobodan termin za igranje u svojoj blizini, novog partnera za igranje i informacije o predstojećim turnirima u našoj zemlji.
Objavio/la članak.
četvrtak, 2. April, 2015.