Bootstrap ili ne Bootstrap, pitanje je sad

Na 17. DaFED meetup-u održanom u sredu 4. decembra 2013. godine u Omladinskom centru CK13, mogla su se čuti dva zanimljiva izlaganja koja su priredili Mladen Plavšić (ETON Digital) i Aleksandar Cocek (EEMAGINE). Sagledane su glavne prednosti i nedostaci korišćenja Twitter Bootstrapa, odnosno generalnog koncepta bootstrappinga, i kroz primere u praksi su navedeni razlozi zašto

Mladen Lukić
12/12/2013

Na 17. DaFED meetup-u održanom u sredu 4. decembra 2013. godine u Omladinskom centru CK13, mogla su se čuti dva zanimljiva izlaganja koja su priredili Mladen Plavšić (ETON Digital) i Aleksandar Cocek (EEMAGINE).

Sagledane su glavne prednosti i nedostaci korišćenja Twitter Bootstrapa, odnosno generalnog koncepta bootstrappinga, i kroz primere u praksi su navedeni razlozi zašto treba da koristiti Bootstrap kad god je to moguće.

Veličina je bitna

Prema rečima Mladena Plavšića, tipični razlozi koji ljude opredeljuju na to da ne koriste Twitter Bootstrap, ili bilo koji drugi framework, mogu se svrstati u nekoliko ključnih kategorija. Prevashodni faktor koji utiče na negativnu odluku je veličina, samim tim što produžava vreme odziva sajta koji koristi Bootstrap ili sličan framework.

2-Mladen-Plavsic

Ovaj problem se može prevazići korišćenjem Content Delivery Network-a (http://www.bootstrapcdn.com/) koji se ne hostuje na vašem serveru, koji je besplatan i dovoljno brz. Pored toga, moguće je i uraditi custom download svih elemenata koji su vam potrebni iz frameworka bez preuzimanja celog paketa, što je takođe moguće uraditi na nekoliko načina, prvenstveno koristeći informacije sa sajta getbootstrap.com/customize/.

Not Invented Here

Drugi preovlađujući faktor koji utiče na timove ili freelancere da se ne upuštaju u bootstrapping je upravo uverenje da je sigurnije i bolje da se određene stvari razviju “kod kuće”.

Preovladava mišeljenje da dizajner ili developer najbolje zna kako da uradi projekat koji je pred njim, ali se onda postavlja pitanje da li, iako to nama deluje najbolje, neko ko na kraju bude koristio proizvod deli naše mišljenje.

Možda je u pitanju trend ili jednostavna tendencija kopiranja u masovnoj proizvodnji, ali i pored toga postoji dovoljna sloboda da korišćenjem Bootstrapa realizujete izuzetno kvalitetna rešenja za vaše projekte.

Više o različitim rešenjima koja izlaze iz priče o kloniranju i kopiranju možete pogledati na brojnim internet prezentacijama, između ostalog i na http://expo.getbootstrap.com/.

Uvek postoje alternative

I pored mnogo drugih konkurentskih framework rešenja poput ZURB Foundation, Ink, Terrific itd., potrebno je da uvek sagledamo realne razloge zašto bismo neki framework koristili. Glavni kriterijumi pri izboru se svrstavaju u tri glavne kategorije, a to su dokumentacija, kvalitet i help&support koji je omogućen.

6

Sagledavanjem ovih ključnih kriterijuma lako se dolazi do zaključka da je Twitter Bootstrap definitivno najjači i najozbiljniji framework za front end.

Moć zajednice koja postoji i koja se ogleda kroz konstantna poboljšanja, podršku za rešavanje problema i brojne korisne resurse i dokumentaciju, zatim lakoća korišćenja koja je ostvarena formiranjem kvalitetnih standarda i porastom popularnosti, kao i mogućnost da kvalitetan kod koristimo na više projekata, samo su na vrhu liste razloga zašto ipak treba koristiti Twitter Bootstrap kad god projekat dozvoljava takvu mogućnost i kada znamo da će nam to uštedeti vreme, novac, i druge vredne resurse.

Twitter Bootstrap u praksi

Po rečima Aleksandra Coceka, u praksi se dešava vrlo često da klijent želi sajt koji jako liči na ono što konkurencija već poseduje, nevezano za to da li je u vidu funkcionalnost ili dizajn.

5-Aleksandar-Cocek

Twitter Bootstrap nam omogućava Rapid Prototyping, odnosno mogućnost da u jako kratkom vremenskom periodu pravimo brze iteracije predloga rešenja, što pomaže klijentu da sam učestvuje u osmišljavanju koncepta.

Brojni alati i gotovi templejti

Upravo moć zajednice je dovela do toga da Twitter Bootstrap poseduje ogromnu količinu alata i izvora sa kojih možemo preuzeti već gotova rešenja koja posle sami konfigurišemo. Odlična stvar kod ovih gotovih rešenja je velika količina dokumentacije koja je priložena, kao i veliki broj kontributora u repozitorijumu, što nam olakšava njihovu implementaciju i kasnije izlaženje na kraj sa eventualnim problemima ili bagovima koji se pojave.

Još jedna dobra stvar kod Twitter Bootstrapa je i to što je omogućena izuzetno brza konfiguracija “responsive” admin panela, koji su kasnije laki za korišćenje od strane klijenta, i koji su proširivi za nove konfiguracije.

Šta dalje?

Tokom 2013. godine, pojavio se i Bootstrap v3 koji sadrži određene izmene u odnosu na pređašnje verzije (2.x). Postoje novine po pitanju imena klasa i uveden je novi grid, te nije u potpunosti “backwords compatible” sa pređašnjim verzijama, pa postoji mogućnost neintegracije nekih rešenja. Baš zbog toga, Bootstrap vas tera da ga pratite, čitate, i konstantno informišete jer se svakog dana pojavljuju novine.

Ključ je, dakle, kao i sa većinom još nedovoljno poznatih stvari u životu, u istraživanju!

Ukoliko želite da pogledate predavanja, to možete učiniti ovde:

 

Mladen Lukić

Objavio/la članak.

četvrtak, 12. Decembar, 2013.

IT Industrija

🔥 Najčitanije