Regionalni blogeri dominantno visoko-obrazovani, svaki peti zarađuje pisanjem

Izašlo je novo istraživanje blogera u regionu — izvukli smo o čemu i kako pišu, koliko zarađuju i ko su.

Julija Ćirić
30/03/2016

Blogovi su najbrže rastuća internet forma i stoje iza najviše korisničkog sadržaja na Internetu. Do prošlogodišnjeg istraživanja, sprovedenog od strane BeeBlog Networka nije se moglo mnogo reći o blogosferi našeg regiona.

BeeBlog je pozvao 701 blogera iz 6 zemalja, Srbije, Hrvatske, Slovenije, BiH, Makedonije i Crne Gore da odgovore na 70 pitanja, podeljenih u 10 oblasti. Pitanja su se odnosila na opšte demografske karakteristike ali i specifične društvene teme.

Mi izdvajamo neke od najzanimljivijih, a preporučujemo svakako i da pogledate celo istraživanje.

Blogerke i visoko-obrazovani u većini

U Srbiji ima više žena (57%) nego muškaraca među blogerima. Među ispitanicima ima blogera svih generacija, od maloletnih do 60+. Međutim, najviše ih je u rasponu godina od 31 do 40. Interesantno je da čak 60% blogera, koji imaju od 19 do 24 godine čine žene!

Više od tri četvrtine ima završen fakultet ili neke visoke strukovne i specijalističke studije.

Blogeri uglavnom žive u većim gradovima, a najviše blogera dolazi iz Beograda (49%), Novog Sada (16%), Niša(5%) i Bora (3%).

Svaki peti zarađuje od bloga

Potencijal bloga kao alatke za samozapošljavanje i mogućnost da se profesionalizuje blog i stvori profesionalno puno radno vreme ili dodatni izvor prihoda, nazire se i u blogosferi regiona.

Više od polovine blogera piše iz čistog hobija. Žene češće bloguju iz hobija, dok muškarci navode hobi i posao.

Muškarci koji su želeli da dodatno pojasne šta je za njih blog, često pominju edukativni i društveno korisni motiv.

[prezentacija] Blogometar15-page-012

Svaki peti bloger zarađuje od bloga. I dok u SAD preko 54% blogera dopunjava kućni budžet blogom, a čak 18% piše blog kao posao sa punim radnim vremenom, situacija u uzorku BeeBlogNetwork istraživanja pokazuje da je kod nas svaki peti bloger imao priliku da dopuni budžet blogom (21%).

Frekventnost i naknade poslovnih aranžmana su ono pravi razliku između stalne i sigurne zarade, u odnosu na povremene dopune budžeta.

Tako u uzorku po kriterijumu ostvarivanja poslovnog aranžmana jednom nedeljno, pretpostavka je da 13% blogera ima mogućnost da živi od bloga. 7% blogera dopunjava budžet jednom godišnje, a između ove dve krajnosti su blogeri koji imaju priliku za posao jednom mesečno (27%), jednom u tri meseca (21%) i jednom u šest meseci (16%).

Kada je reč o prihodima, to su najčešće simbolične dopune budžeta, između 50 i 100 evra. Blogeri sa stažom dužim od četiri godine imaju mogućnost da pisanjem ostvare prihod između 300 i 500 evra po jednom postu, a samo tri blogera iz ukupnog uzorka ovoliku zaradu po jednom postu imaju kontinuirano, kao mesečni prihod.

[prezentacija] Blogometar15-page-044

Blogeri koji duže bloguju, češće dobijaju priliku za zaradu od bloga i zarađuju više po napisanom postu od blogera početnika.

Isto pravilo važi i za prilike za samozapošljavanje pisanjem bloga — proporcionalna je blogerskom stažu.

Saradnju sa brendovima blogeri najčešće ostvaruju jednom mesečno.

U sve tri kategorije najviše je blogera koji nikada nisu primili poziv za profesionalnu saradnju. Prilike za profesionalizaciju bloga srazmerne su blogerskom stažu, pa što duže bloger bloguje, to je i više prilika za zaradu od bloga.
[prezentacija] Blogometar15-page-041

Koliko, gde i kako?

Format koga se drže blogeri jeste manje teksta i više fotografija.

Najviše blogera je naznačilo da njihov blog sadrži do 500 reči (46%), dok 32% blogera piše postove dužine od 500 do 1500 reči. Njih 57% ubacuje više fotografija u svoje postove, a manji broj, 42%, ubacuje jedan vižual, mnogo manji broj ne koristi uopšte fotografije, videe, grafikone i slično, u svojim postovima.

[prezentacija] Blogometar15-page-036

Facebook i YouTube najpopularnije društvene mreže među blogerima

[prezentacija] Blogometar15-page-023

Više o istraživanju možete sazati na sajtu BeeBloga.

Julija Ćirić

Objavio/la članak.

sreda, 30. Mart, 2016.

IT Industrija

🔥 Najčitanije