IT Industrija
🔥 Najčitanije
🔥 Najčitanije
Meetup se održava 7. marta sa početkom od 18h u ICT Hub Playgroundu.
Na prvom BelgradeR meetupu u 2018. godini govoriće se na temu bioinformatike. Svoje znanje i interesovanja preneće Igor Hut, bioinformatički analitičar u kompaniji Seven Bridges Genomics.
QTLs (eng. Quantitative Trait Loci) su lokacije u genomu koje sadrže kodirajuće gene za određene fenotipske osobine koje se mogu kvantifikovati. Primeri ovakvih osobina su visina ili stepen pigmentacije kože. QTL analiza nam omogućava da odredimo na koje se lokacije u genomu mapiraju određene fenotipske osobine, odnosno koji to geni utiču na stepen ekspresije ovih osobina.
Poseban tip QTL analize je eQTL analiza, koja je od velike pomoći u pokušajima da odredimo genetsku uslovljenost pojave i razvoja određenih bolesti, kao što je npr. kancer. Ovakva analiza uključuje primenu različitih statističih, grafičkih i specifičnih bioinformatičkih metoda.
U okviru predavanja prisutni će proći kroz kratak uvod i upoznavanje sa bazičnim pojmovima i teorijskim osnovama, neophodnim za razumevanje sprovođenja same analize. Nakon toga biće pojašnjenja i primena konkretnih bioinformatičkih alata. Takođe, predavač će predstaviti primenu Matrix eQTL R paketa za eQTL analizu, kao i Shiny aplikaciju zasnovanu na ovom paketu.
Igor Hut radi kao bioinformatički analitičar u kompaniji Seven Bridges Genomics. Pored toga je zaposlen i angažovan u Inovacionom Centru Mašinskog fakulteta u Beogradu, gde dugi niz godina učestvuje u nastavi na modulu za Biomedicinsko inženjerstvo. Igor se bavi se i razvojem algoritama mašinskog učenja za ranu dijagnostiku određenih tipova kancera na osnovu digitalne fotografije, a pre toga je radio na istraživanjima vezanim za primenu nanotehnologija u biomedicini.
Meetup će se održati u sredu 7. marta sa početkom od 18h u ICT Hub Playgroundu (Kralja Milana 10). Ulaz je besplatan, ali je neophodno da prisustvo prijavite putem sledeće stranice.
Objavio/la članak.
utorak, 6. Mart, 2018.