Beogradska Share To Speech aplikacija posebno interesantna osobama sa oštećenim vidom

Nije novost da svi trošimo mnogo vremena gledajući u ekrane – kompjutera, tableta, mobilnih telefona. I kako vreme prolazi, male su šanse da će se to smanjivati. Međutim, domaća Share To Speech aplikacija želi to da promeni, čitajući direktno odabrani tekst dok vozite, šetate ili samo odmarate oči, a naravno kreirana je i za osobe

Zoja Kukić
19/08/2014

Nije novost da svi trošimo mnogo vremena gledajući u ekrane – kompjutera, tableta, mobilnih telefona. I kako vreme prolazi, male su šanse da će se to smanjivati. Međutim, domaća Share To Speech aplikacija želi to da promeni, čitajući direktno odabrani tekst dok vozite, šetate ili samo odmarate oči, a naravno kreirana je i za osobe sa oštećenim vidom.

Aplikaciju je kreirala domaća kompanija Labsii, a kako nam njen osnivač, Ivan Ičin, ekonomista koji je prešao u svet programera, kaže, ideja je nastala iz sopstvene potrebe – voli da čita, ali nema baš vremena za to koliko bi želeo:

ivan icinHumanizaciju bih naveo kao glavnu ideju. Pola sata čitanja (ili koliko god) pred monitorom, koji se najčešće zbog društvenih mreža i svega drugog pretvore u mnogo više provesti u npr. šetnji sa slušalicama, ili još bolje “odraditi” u autobusu ili automobilu, a dobijeno vreme provesti sa prijateljima. Omogućiti ljudima da više znaju i da više provode vreme onako kako žele.

Share To Speech aplikacija omogućava zvučno reprodukovanje različitih tekstualnih formata – linkovi sa interneta (podržava 13 različitih programskih jezika), Word, PowerPoint, PDF i dr, ali i čuvanje istih za kasniju upotrebu, pa čak i preuzimanje MP3 fajla.

Iako je namenjena svima koji žele na drugačiji način da primaju koristan sadržaj,  najveće interesovanje je kod starijih od 55 godina, verovatno dobrim delom zbog slabijeg vida.

Trenutno postoje dve verzije aplikacije, kompletna koja je dostupna za 3.99$ i besplatna Lite verzija, sa mogućnostima za kupovinu unutar aplikacije. Osim ovoga, biznis model u budućnosti bi mogao da se zasniva i, kako nam Ivan kaže, na pretplatama za dodatne usluge.

share to speech

Što se konkurencije tiče,  najsličniji je verovatno Sound Gecko, koja je već dostupna za tri vodeće platforme. Osim toga, i jedna od najpopularnijih platformi za čitanje, Pocket, ima mogućnost zvučnog prenosa, međutim to joj nije vodeća, a ni dovoljno poznata funkcija. Kako nam Ivan kaže, konkurencija ga ne plaši:

STS je rađen da maksimalno iskoristi prednosti Windows 8.1 platforme i generalno donosi jednostavnije korišćenje tako što eliminiše određeni broj koraka.

Druga bitna stavka je da StS generiše govor na uređaju, što mu daje niz prednosti – može da započne da čita tekst brže, ne troši data konekciju (sem u minimalnoj meri ako treba da pročita tekst web stranice), a značajna je i troškovna prednost zbog čega je u mogućnosti da sadašnje premium proizvode naplaćuje kao one time fee, a ne kao pretplatu.

Konačno njihove mobilne aplikacije su više orijentisane na slušanje po principu “radio stanice”, dok je ovde potpun fokus na tekstove koje je korisnik odredio da želi slušati.

Share To Speech je trenutno dostupan isključivo za uređaje sa Windows operativnim sistemom, ali se svakako planira uskoro verzija na Androidu, dok će za iOS će malo sačekati, s obzirom da je text to speech slabije podržan na ovom operativnom sistemu.

Kako se proširi dostupnost na različitim platformama, uradiće se i cloud integracija, koja će omogućiti da se npr. tekstovi izdvojeni na laptopu sa Windowsom čitaju na Android telefonu.

Share To Speech

Ivan se nada da će se aplikacija dobro pokazati na tržištu, danas su na 1. mestu “featured” aplikacija u USA prodavnici i to je svakako dobar znak. Uspeh će determinisati dalji put, kako u segmentu daljeg razvoja, tako i traženja investicije, što bi svakako da pokuša.

Proizvod nudi puno potencijalnih pravaca razvoja (što druge platforme, što nove funkcionalnosti), i svakako da bi investicija mogla da bude interesantna kako bi se brže išlo ka tome, ali nije ključna za sada. Naravno, investicija može biti i izuzetno značajna u pogledu dalje unapređenje mreže kontakata koja je suštinski jedna od ključnih komponenti za značajniji uspeh.

Razvoj ove aplikacije je dobar pokazatelj MVPja – Ivan i dalje radi na ovoj aplikaciji samo part-time i prati metrike, na osnovu kojih će se odlučiti da li ideja i proizvod ima potencijala. Ono što je zanimljivo je da je ovo druga aplikacija u poslednjih mesec dana koja se dobro pokazala u Windows Storeu, a čak su i slične tematike – prethodno smo pisali o Newslyju, RSS čitaču.

Zoja Kukić

Objavio/la članak.

utorak, 19. Avgust, 2014.

IT Industrija

🔥 Najčitanije

Miroslav Saračević

utorak, 19. Avgust, 2014.

Ideja je odlična. Samo napred Ivane, i što pre izbaci Android verziju.