EK odlučila: Apple mora da plati 13 milijardi Irskoj — žale se i Apple i Irska

Irska je Apple-u dozvolila da plaća i do 12 puta manji porez za poslovanje, Evropska Komisija traži nadoknadu

Maja Marković
30/08/2016

Posle trogodišnje istrage, Evropska komisija je zaključila da je umanjenje poreza koje je irska vlada omogućila Apple-u nelegalno. Kompanija sada mora retroaktivno da isplati Irskoj dug od 13 milijardi dolara uz kamatu. Apple će se, naravno, žaliti na ovu odluku, međutim, to će uraditi i Irska.

Članice EU prema aktuelnim propisima nemaju pravo da selektivno smanjuju poreze kompanijama, te su stoga poreske olakšice koje su bile omogućene Apple-u nezakonite. Apple je plaćao manje 1% umesto standardnih 12,5% poreza za preduzeća (pre tri godine čak samo 0,005%!).

Apple ipak ovo tumači drugačije. Oni smatraju da će odluka Evropske Komisije imati loše posledice po stopu zaposlenosti u Evropi, te da oni ignorišu irske poreske zakone i da im je samo stalo do toga čija će vlada prikupiti porez. Takođe očekuju da će odluka biti preinačena nakon žalbe, jer ovakve odluke utiču čak i na suverenost država EU.

ebce94fb34c055f3dc238627a576d251“Ovaj potez EK je bez presedana i imaće ozbiljne i duboke posledice. EK pokušava da irske poreske zakone zameni za sopstvenu predstavu toga šta smatra da zakon treba da bude.

To bi bio poražavajući udarac za suverenost država članica EU po pitanju njihovih poreskih zakona i opšte kontrole nad sprovođenjem tih zakona. Irska je potvrdila da planira da se žali na odluku, a to će uraditi i Apple. Sigurni smo da će Komisija svoju odluku nakon toga povući.” — Tim Kuk, direktor Apple-a

Sličnih je stavova i irska vlada — očekuju da će žalba na odluku uroditi plodom jer je umanjenje poreza Apple-u legitimno po zakonu Irske. Ministar finansija, Majkl Nunan, veruje da će ovakva odluka EK Irskoj doneti veliku reputacionu štetu.

Trezor SAD veruje da će ovakva odluka Evropske Komisije uticati na raspoloženje investitora da posluju u Evropi, ukupne uslove za biznis, ali i na dobre poslovne odnose između Evrope i SAD.

Apple nije jedina kompanija koja je uživala ovakve povlastice u EU — sličan je slučaj sa Starbucksom u Holandiji i Fiatom u Luksemburgu. Prošle godine, Belgija je morala da izvrši povraćaj 700 miliona dolara oproštenog poreza.

Maja Marković

Objavio/la članak.

utorak, 30. Avgust, 2016.

IT Industrija

🔥 Najčitanije