Aplikacija za vakcinisanje u SAD-u, plaćena 40+ miliona $ konsultantskoj kući, previše bagovita

„Ozbiljno ugrozio naše napore u imunizaciji.”

Petar Paunović
02/02/2021

Distribucija vakcina bio je programerski poduhvat za Sjedinjene Američke Države, nakon što su zbog zastarelih informacionih sistema imali problem s praćenjem pandemije. Ideja je bila da sve reši novi informacioni sistem za upravljanje vakcinaciom, za šta je angažovana konsultantska kuća Deloitte. 

Bez adekvatnog javnog nadmetanja i najmanje 44 miliona dolara kasnije, nastao je VAMS, koji je trebalo da povezuje sve učesnike u procesu i obaveštava ljude o tome kada i gde treba da se vakcinišu. Međutim, umesto rešenja, sa sobom je doneo brojne bagove, a brojne države su ga napustile. 

Kako za MIT Technology review ispričala jedna Mari, zaposlena u senatu Zapadne Virdžinije, kada se prvi put prijavila putem ovog sistema, vakcinacija joj je bila zakazana, da bi  dan kasnije dobila poruku kako je otkazana. Ponovo se prijavila, ali kada je otišla u bolnicu da primi vakcinu, tamo su joj rekli kako neće poštovati ono što piše u sistemu i da vakcinišu samo sopstvene zaposlene. Pokušala je i treći put, ali nije uspela, prema sistemu ona je već bila u procesu vakcinacije. 

On što je ovde dodatno problematično jeste što ju je njen poslodavac u sistemu označio kao ključnu zaposlenu, a sve to u državi koja je hvaljena zbog uvođenja vakcinacije, s obzrom na to da je do sada 10 odsto stanovništva primilo barem prvu dozu. 

U takvoj situaciji se nalaze milioni Amerikanaca, upravo zbog brojnih sistema za prijavu, koji nisu funkcionalni. Da je VAMS loš kaže i šef zdravstvenog odeljenja u Južnoj Karolini, navodeći kako je ozbiljno ugrozio njihove napore u imunizaciji. Oni su s još nekoliko država napustili ovaj sistem i odlučili su se da plate neke druge privatne sisteme.  

Centar za kontrolu i prevenciju bolesti, koji stoji iza svega potvrđuje da postoje nedostaci i da rade na njihovom otklanjanju, ali deo problema pripisuju greškama samih korisnika. Pomislio bi neko da greške mogu doći zbog toga što je sistem napravljen brzo, ali ovaj posao je dogovoren još u maju. Međutim, nije sve išlo po planu, a umesto prvobitno dogovorenih 16 miliona, sve bi na kraju moglo da košta između 44 i 48 miliona dolara. Pritom je projekat dodeljen Deloitte-u bez tendera, ali navedeno je da je kompanija bila jedini odgovoran izvor”.

Možda izvor i jeste bio odgovoran, ali ponašanje država pokazuje da upravo falilo odgovornosti prema samim građanima. Tako neke države angažuju neke druge privatne servise, a neke su sve prepustile nižim nivoima upravljanja.

Javnosti još nije poznato ko sve koristi VAMS, ali kako navode u Deloitte-u, više od 1.150.000 cepiva primljeno je na ovaj način, mada nije poznato da li je prema ovom sistemu i Meri s početka ove priče zabeležena kao vakcinisana. Na kraju, neki su se vratili na papir. 

Petar Paunović

Objavio/la članak.

utorak, 2. Februar, 2021.

IT Industrija

🔥 Najčitanije