IT Industrija

🔥 Najčitanije
🔥 Najčitanije
Tim koji predvodi Milica Radišić kreirao je novu platformu za gajenje ćelija srca i jetre izvan ljudskog tela.
Tim istraživača na Univerzitetu u Torontu, predvođeni profesorkom Milicom Radišić, razvili su novi način za razvijanje ljudskih ćelija izvan tela — na čipu koji simulira funkcionisanje organa u realističnoj sredini.
Iako simuliranje organa na čipovima nije novost, ostvarenje do kog je došao tim prof. Radišić je u tome što je njihov “person-on-a-chip” model trodimenzionalan, sa kanalima debljine ljudske dlake koji se ponašaju kao krvni sudovi.
Pored ovoga, prethodne iteracije su zahtevale upotrebu nekoliko pumpi i vakuumskih linija za održavanje jednog čipa — ovaj model eliminiše ovu potrebu.
Čip, koji su nazvali AngioChip, tim je izgradio modele srca i jetre, a prema rečima profesorke Radišić, “jetra je proizvela mokraću i metabolizovala lekove”, kao što bi se desilo u svakom zdravom telu. Ovako simulirani organi mogu biti i povezani, omogućavajući simulaciju njihovog međusobnog uticaja u organizmu.
Kada se čip “poseje” ćelijama srca, fleksibilni polimer od kojih su spravljeni grči se u pravilnom ritmu, kao pravo srce.
Najveći potencijal AngioChipa vidi se u farmaceutskoj industriji. Klinička testiranja novih lekova traju godinama, a razvoj jedne jedinice lekova može koštati i više od dva miliona dolara.
Iako su alternative poput AngioChipa i dalje u početnim fazama razvoja, predviđa se da će smanjiti troškove testiranja, ubrzavajući proces ispitivanja i dostavljajući priuštivije lekove na tržište.
Objavio/la članak.
sreda, 9. Mart, 2016.