Američki društveni medij označio laži američkog predsednika, predsednik napao uredbom, medij nezastrašen

Predsednik SAD-a potpisao uredbu koja dovodi u pitanje imunitet „uredničkih odluka” na društvenim mrežama.

Tomislav Jelesijević
31/05/2020

U utorak je društvena mreža Twitter po prvi put obeležila dva tvita predsednika SAD-a kao „potencijalno dezinformišuće”. Reč je o stavu predsednika da će glasanje poštom biti prevara i da će zbog toga biti krađe na izborima. Na postavljenoj oznaci Twitter savetuje da se korisnik dodatno informiše o glasačkoj proceduri, a klikom na ponuđeni link pronalazi mnogobrojne tvitove i medijske sadržaje o toj vrsti glasanja.

Kako prenosi The Verge, predsednik SAD-a je takav potez okarakterisao kao „uredničku odluku” koja spada u sferu političkog aktivizma ‒ navodi da je to gušenje slobode govora i mešanje kompanije u predsedničke izbore. Posle dva dana od postavljanja oznaka potpisao je novu izvršnu naredbu koja dovodi u pitanje dosadašnji imunitet društvenih platformi za zadržaj koji se objavljuje na njihovim mrežama.

„U ovom trenutku Twitter prestaje da bude neutralna javna platforma i postaje urednik sa određenom tačkom gledišta, a isto može da se kaže i za druge kompanije poput Google-a i Facebook-a”, izjavio je predsednik SAD-a i nazvao političkim aktivizmom sve akcije označavanja koje činjenice treba proveriti, ili koje da se ignorišu, ili promovišu.

PR predstavnici Twittera objasnili su da je odluka da označe tvit u skladu sa novim izmenama politike uređivanja sadržaja koje je kompanija donela ovog meseca, a povodom nove naredbe Twitter ističe da je potez politizovana reakcija.

Podsetimo se da Twitter nije cenzurisao predsednikove izjave o hidroksihlorokinu, koje su, kako navodi jedna od žrtava te dezinformacije, prouzrokovale smrt njenog supruga, pošto je popio sredstvo za čišćenje. Predsednik SAD-a je u svojim tvitovima pozvao na korišćenje hidroksihlorokvina, a potom je izjavio da ga i sam uzima.

Izvršni direktor Twitter-a Džek Dorsi podržao je poteze kompanije i u sredu izjavio da će se ista procedura nastaviti za sve izbore, na globalnom nivou. On je istog dana odgovorio i na stav osnivača Facebook-a Marka Zakerberga. Zakerberg je u sredu izjavio da njegova kompanija neće biti sudija koji utvrđuje istinitost. Taj stav je do sada u više navrata ponovljen, a Zakerberg tvrdi da mu je cilj da korisnici sami procene karakter političara. Džek Dorsi je negirao tvrdnju da je Twitter u ulozi sudije i objasnio kako kompanija ovim potezima želi da poveže više strana i zapostavljena mišljenja, da bi korisnici mogli sami da prosuđuju.

Postavlja se pitanje da li je možda sve ovo „dizanje prašine” da bi se skrenula pažnja glasačima, pošto se istovremeno u SAD-u beleži preko 100.000 smrtnih ishoda prouzrokovanih virusom i oko 40 miliona stanovnika je prijavilo status nezaposlenog lica u poslednjih 100 dana, statistika koja svakako nije pogodna za upotrebu u izbornoj kampanji.

 

Tomislav Jelesijević

Objavio/la članak.

nedelja, 31. Maj, 2020.

IT Industrija

🔥 Najčitanije