AI FOMO VC YOLO

OpenAI uzima najveću VC investiciju ikada, bukvalno.

Vukašin Stojkov
21/09/2024

U članku pod naslovom “OpenAI uzima najveću rundu investicija VC kapitala ikada” Den Primak, novinar veteran Silicijumske doline, završava isti ovom, gotovo prekornom rečenicom:

Giganti generativne veštačke inteligencije igraju u potpuno drugačijem univerzumu od ostatka startup sveta, uz podršku YOLO VC firmi koje su odlučile da zanemare rizik koncentracije portfolija.

Dan ranije se u The Economistu objavljuje članak o tome kako “Generativni AI transformiše Silicijumsku dolinu“.

Iako im poente nisu nužno slične, veoma se rimuju:

Postoje tri velika izazova koja postavlja nova tehnologija: mnogi iskusni investitori iz sveta rizičnog kapitala (VC) ne mogu da priušte ogromne sume novca koje su firmama poput OpenAI-a potrebne za obuku i rad sa modelima generativne veštačke inteligencije; tehnologija se skalira na drugačije načine od onih na koje su navikli; i možda se oslanja na nepoznate pristupe zarađivanju novca. Ukratko, generativna veštačka inteligencija donosi disruptivne promene u domovinu najvećih američkih disruptora. Uživajmo u Schadenfreudeu.

Prvi šok za investitore u rizični kapital je veličina čekova potrebnih za finansiranje tvoraca velikih jezičkih modela (LLM) kao što su oni koji pokreću ChatGPT. Prema PitchBook-u, organizaciji koja prikuplja podatke, prosečna veličina VC fonda prikupljenog prošle godine u Americi iznosila je oko 150 miliona dolara. OpenAI planira da prikupi više od 40 puta više od investitora. Najveće investicije u LLM-ove ne dolaze iz industrije rizičnog kapitala, već od tehnoloških giganata. Od 2019. godine, Microsoft je investirao 13 milijardi dolara u OpenAI; ove godine, Amazon je uložio 4 milijarde dolara u Anthropic, jednog od glavnih rivala OpenAI-a.

Kao što se vidi, neki fondovi rizičnog kapitala su odlučili da rizikuju, ma koliko ih trezveni posmatrači poput Primaka mogu argumentovano kritikovati sa stanovišta preteranog rizika.

Iako recimo Sequoia i A16Z (TBC) preskaču ovu rundu jer su bili u nekoj prethodnoj, drugi VC fondovi moraju da opravdaju svojim investitorima (jer i investitori imaju investitore) zašto su propustili AI.

Sve i da izgube sve pare bar će imati odgovor na to pitanje, a ako je vreme pokazalo nešto do sada je malo ko izgubio ko se kladio na OpenAI. (Ilon je izgubio jer je izašao iz opklade.)

A šta ovo znači za nas koji nismo ni najbogatiji VC-jevi ni stejkholderi organizacija koje prave foundational modele, u svetu gde o1 u sposobnim rukama završava projekte od 3-4 meseca za 3-4 dana? TBH je ne sais quoi sem toga da, ma koliko da se paradigma promenila, fundamentalna pravila su ista.

Vukašin Stojkov

Objavio/la članak.

subota, 21. Septembar, 2024.

IT Industrija

🔥 Najčitanije