Agro Agro je mladi startap iz Dimitrovgrada koji želi da olakša posao poljoprivrednicima

Poljoprivreda i IT su industrije koje se sve češće spominju u istim tekstovima. Nedavno smo na startitu predstavili Farmiu, koja je dobila i investiciju od Elevena, a pisali smo i o podršci Evropske komisije i Razvojnog fonda Vojvodine razvoju IT rešenja u oblasti poljoprivrede. Imajući u vidu trend kostumerizacije i činjenice da je agrokultura jedna

Dušan Stojković
15/04/2014

Poljoprivreda i IT su industrije koje se sve češće spominju u istim tekstovima. Nedavno smo na startitu predstavili Farmiu, koja je dobila i investiciju od Elevena, a pisali smo i o podršci Evropske komisije i Razvojnog fonda Vojvodine razvoju IT rešenja u oblasti poljoprivrede.

Imajući u vidu trend kostumerizacije i činjenice da je agrokultura jedna od zastupljenijih grana u Srbiji, a i gorenavedene podsticaje možemo da očekujemo da će se uskoro pojaviti veći broj perspektivnih startapa iz ove oblasti.

Agro Agro je startap koji ima za cilj da olakša poslovanje poljoprivrednicima, pre svega kroz merenje i praćenje različitih aspekata poslovanja. Omogućava praćenje troškova, radnika, mehanizacije, hemije, đubriva, vremenske prognoze, kao i pregledno čuvanje sve dokumentacije u klaudu.

Tržište koje je i u Srbiji veliko

Perica Aleksov bio je motivisan da napravi aplikaciju koja spaja, kako on kaže, najkonzervativniju i najinovativniju industriju.

IMG_20130622_114654Poljoprivrednik već posle nekoliko radova teško može pratiti sve aspekte poslovanja. Problemi svezaka, bezbroj excel tabela, razbacanih dokumenata prisutni su svuda, ali u  poljoprivredi ne postoji puno prihvaćenih IT rešenja. Sa druge strane, aplikacija spaja oblasti koje bi u Srbiji najviše trebalo da se razvijaju a koje je prepoznala i Vlada Srbije.

Koliko je neka industrija primamljiva, pokazuje i činjenica da je čak i u Srbiji velika – preko 600.000 poljoprivrednih gazdinstava, gde radi 1,5 miliona ljudi, a obradjuje se skoro 4 miliona hektara zemlje. Stoga će fokus bete proizvoda biti baš na domaćem tržištu, jer tu osnivač ima dosta kontakata sa kojima može da testira aplikaciju. Nakon što se dobiju povratne informacije i inicijalno potvrdi koncept, krenuće se na osvajanje tržišta EU i SAD.

agroa1

Kako je grana veoma velika, ne čudi da na tržištu, kako regionalnom, tako i svetskom postoje brojna slična rešenja. U Srbiji samo imamo nekoliko desktop rešenja, a moglo bi se izdvojiti Moje Gazdinstvo.

U regiji je tu Agrivi, dok ih je u Evropi još više, među kojima se može izdvojiti VitalFields iz Estonije, koji je nedavno prikupio 500.000 $ kapitala za ekspanziju na tržište jugoistočne Evrope. Tržište SADa planira da osvoji FarmLogs, koji već ima iza sebe višemilionske investicije.

Perica je ovaj veliki broj rešenja posmatra kao pozitivan signal – da je to samo dokaz da postoji potreba za ovakvom aplikacijom, a da je izazov AgroAgra da se izdvoji svojim rešenjem.

Kako su mnoga od sličnih proizvoda dosta teška za snalaženje i iziskuju ponekad više vremena nego što to zahteva popunjavanje najobičnije Excel tabele, AgroAgro želi pre svega da se fokusira na jednostavnost i brzinu korišćenja, što će postići kroz UI/UX koji će intuitivno izdvajati najbitnije informacije za korisnika.

Dva moguća poslovna modela

Osnovna ideja za monetizaciju je godišnja pretplata za korišćenje aplikacije. Međutim, razmišljaju i o zaradi od marketinga, jer firme za proizvodnju poljoprivrednih proizvoda i agro investicioni fondovi i sve veće količine novca odvajaju za standardne marketing aktivnosti, a AgroAgro bi mogao da im ponudi saradnju i neku vrstu kobrendiranja.

Ideja je da umesto što pare troše na klasične promotivne materijale, ove organizacije mogu da ponude poljoprivrednicima nešto što bi im zaista bilo od koristi – pristup aplikaciji besplatno. Sa druge strane, firme će na taj način dobijati podatke o prinosima na poljima svojih korisnika i korisnosti njihovih proizvoda.

agro2

Do ovakvih dilova nije lako doći, pogotovo što većina velikih kompanija ne pregovara sa startapima dok ne dođu do značajnog broja korisnika, te je dobro što im ovo nije jedini model kroz koji vide svoje poslovanje.

Beta ovog meseca i potraga za CTOom

Iako se startap zajednica u Srbiji širi, i dalje je veoma retko naići na startap koji je osnovan van Beograda, Niša ili Novog Sada. Perica Aleksov živi i radi u Dimitrovgradu i udaljenost od ovih gradova, a posebno od Beograda onemogućila mu je, kako sam kaže, da prisustvuje okupljanjima, predavanjima, pa i Startap Akademiji, a samim tim i da upoznaje ljude sa kojima bi mogao da se poveže.

Iz ovih razloga, Perica još nema koosnivača koji bi mu pomogao sa daljim tehničkim razvojem aplikacije i kroz ovaj tekst poziva zainteresovane da mu se jave preko [email protected].

Perica na startapu radi manje od 4 meseca, a beta se očekuje već u toku aprila, za koju se prijavilo već 50 poljoprivrednika, koji će mu dalje pomoći da usavrši svoju aplikaciju.

Ukoliko vas je zainteresovala priča o ovom startapu, možete da prođete kroz aplikaciju na zvaničnom sajtu.

Dušan Stojković

Objavio/la članak.

utorak, 15. April, 2014.

IT Industrija

🔥 Najčitanije

Aleksandar Gvozden

sreda, 16. April, 2014.

Super sto si vec toliko odmakao. Sto se tice blizine Sofija ti je blizu a ima neverovatno puno dogadjaja u kojima mozes upoznati investitore ali i ostale ljude iz startap ekosistema sirom sveta. Javis e ako dolazis

novii

utorak, 15. April, 2014.

Za neke buduće poduhvate koje neko planira, savet bi bio da se ne ideu u širinu. Dovoljno je odvojiti jednu granu ili čak i manji podskup. Zanimljiva grana bi bila gajenje rasade povrća i sveća ili gajenje pečuraka. Podgrupe bi bile proizvodnja prasića ili proizvodnja mlečnih proizvoda. Ne vredi razviti proizvod koji će pokrivati komplet govedarstvo i da sve radi osrednje, bolje je razviti deo koji se bavi tovom bikova, pa posle modularno dodati možda još neke delove ove grane. Agroagro ima dobar potencijal i nadam se da će istrajati.