IT Industrija
🔥 Najčitanije
🔥 Najčitanije
Posle današnjeg saslušanja, okrivljenima je produžen pritvor, a krivično vanpretresno veće utvrdiće postoji li ispunjenost pretpostavki za ekstradiciju.
Niške programere, osumnjičene da su počinili prevare i materijalno oštetili stanovnike SAD, saslušao je danas sudija za prethodni postupak Posebnog odeljenja za organizovani kriminal Višeg suda u Beogradu, a konačnu odluku o njihovom eventualnom izručenju Sjedinjenim državama u najkraćem roku će doneti krivično vanpretresno veće.
Veće će utvrditi postoji li ispunjenost pretpostavki za izručenje, u skladu sa Zakonom o međunarodnoj pravnoj pomoći u krivičnim stvarima.
Okrivljenima je produžen pritvor, i on može da traje najduže do izvršenja odluke o izručenju, ali ne duže od godinu dana od dana pritvaranja programera.
Izručenje osumnjičenih potražuju pravosudni organi Sjedinjenih Američkih Država, radi vođenja krivičnog postupka, a oni se terete za urotu za počinjenje prevare sa prebacivanjem novca, kao i za urotu za pranje novca.
Kako nam je objasnio advokat Dragoš Cukavac, pravni zastupnik jednog od osumnjičenih, ekstradicioni postupak ovim je završen, budući da SAD nisu zahtevale izvođenje drugih procesnih radnji. Prema njegovoj proceni, odluka bi mogla biti doneta u naredne dve nedelje.
„Vanpretresno veće će odlučiti da li postoje pretpostavke za izručenje, nakon čega će branioci imati pravo na žalbu, ukoliko za to bude bilo potrebe”, govori Cukavac za Startit Dnevnik. „Nakon toga, konačnu reč imaće Ministarstvo pravde, budući da je ministar taj koji potpisuje odluku o izručenju”.
Kako advokat Cukavac dodaje, postoje svi institucionalni kapaciteti da se suđenje održi u Srbiji, a izručivanje lica SAD predstavljalo bi presedan.
„Sporna je nadležnost američkih organa, budući da ništa nije učinjeno u toj zemlji, iako su posledice tamo nastupile. Takođe, razlozi celishodnosti i ekonomičnosti nalažu da se suđenje održi ovde — uključujući i visoke troškove eventualnih pravnih zastupnika u SAD, jezičku barijeru, ali i nemogućnost porodičnih poseta”.
Prema mišljenju advokata, u slučaju izručenja, naši građani bili bi lišeni osnovnih ljudskih prava.
Kako se ističe, navodna krivična dela svakako su počinjena pre 2016. godine, kada su Srbija i SAD potpisale ugovor o izručenju naših građana, pa bi eventualna ekstradicija bila suprotna Ustavu Srbije i dovela bi u sumnju neke od osnovnih pravnih standarda — ali i suverenost zemlje.
Državljani više zemalja, uključujući i Srbiju, koji su imali prebivalište u Nišu, uhapšeni su u julu, Njih jedanaestoro sumnjiče se da su učestvovali u radu na lažnim investicionim platformama na internetu i tako ostvarili finansijsku dobit, pritom kršeći zakone SAD. Terete se za krivično delo prevare, kojom su, putem interneta, navodno zaradili 70 miliona dolara.
Objavio/la članak.
sreda, 30. Septembar, 2020.