9 pitanja koja moraš da postaviš pre nego što prihvatiš posao u startapu

Kako domaća startap scena raste, a samim tim i zapošljava, prenostimo listu pitanja koju je dobro preći pre nego što odlučiš da radiš u startapu, koju je sastavio Džejms Altuher za TechCrunch.

prenosimo
06/07/2015

Ti si dragocena osoba na startap sceni. Vodi računa o svojim potrebama i onda ćeš imati više slobode. Budi u stanju da pokažeš svoju kompetentnost na poslu, i potrudi se da izgradiš bolje odnose sa ljudima sa kojima radiš. Ono što sledi je lista onoga što će ti pomoći da odlučiš da li da prihvatiš posao u startapu.

1. Da li je CEO ranije pokretao svoj biznis? 

Odgovor koji dobijete na ovo pitanje ne mora uvek mnogo da znači (Mark Cukerberg i Lari Pejdž nisu imali nikakav biznis) ali evo jednog interesatnog podatka: 85% svih startapa propadne. Ako je CEO ranije imao i prodao startap, onda se te šanse smanjuju na 25%. Dakle, možda ipak imaš statistiku na svojoj strani.

2. Da li startap ima dovoljno novca?

Da li startap ima dovoljno novca da traje bar godinu dana? (Ako firma ima novca za šest ili manje meseci, onda je ona već bez posla)

“Dobro finansiranje” znači da postoje ljudi ili fondovi koji će finansirati na duže staze. Ako sve što imaju može da pokrije jedva godinu dana, onda znajte da rizikujete da će ostati bez novca. A zašto rizikovati kad postoji dosta dobrih poslovnih ponuda?

3. Da li veruješ u viziju tog startapa?

Da li je CEO dovoljno kreativan za razvoj snažne vizije, ali da li je i dovoljno dobar komunikator da tu viziju i prenese? Da li koristite taj proizvod? Da li možete da vidite da on pomaže milionu ljudi?

4. Da li veruješ u njihovu poslednju rundu procene?

Zamisli da imaš, u gotovini, iznos njihove poslednje vrednosti. Da li bi bio sposoban da stvoriš bolji proizvod sa više trakcija? Na primer, sa 46 milijardi dolara, da li bi bio bolji od Ubera? Postoji mnogo startapa i ako mi daš vrednost bilo kog od njih u kešu, veoma lako bih mogao da ih zamenim.

Ne radi za kompaniju koja se pri nižoj valuaciji može lako zameniti.

Takođe, ako veruješ u valuaciju, budi siguran da ti opcije nisu zasnovane na VC ceni, već “409A valuaciji”. Izguglaj.

5. Šta možeš da naučiš?

Uveri se da čak i u najgorem slučaju, gde je apsolutno sve drugo pogrešno, da si bar naučio jednu stvar koju možeš da dodaš u svoj set veština i na taj način lakše pronađeš bolji posao.

6. Kako se slažu partneri?

Cela kultura kompanije se gradi odozgo na dole. Tako da, ako partneri nisu kompatibilni, cela kompanija neće funkcionisati na pravi način.  Promisli o celom ekosistemu još jednom. Kako se CEO slaže sa ostalim ljudima u kompaniji. Svi tračevi su loši. U slučaju da jedni o drugima u kompaniji ne misle dobro, nemaš šta da tražiš u toj firmi.

Posao u startapu - tehnološko preduzetništvo

Posao u startapu – tehnološko preduzetništvo

7. Koji su aktuelni demografski trendovi?

Voren Bafet je rekao da ukoliko imate dobru demografsku strukturu iza sebe, kompanija će raditi dobro čak i sa lošim upravljanjem.

Još jedan primer: Radije ću raditi za Uber nego za kompanije koje pozajmljuju novac protiv ovakvih taksista. Radije ću raditi za Arnbnb nego za Marriot, radije ću raditi za Teslu nego za GM.

8. Kada će doći do toga da kompanija postane javna?

Ne možeš da pitaš na intervjuu kada će doći do IPO. Nepredvidivo je kada će kompanija doći do tog stadijuma. Dobra kompanija može da čeka i 7 do 10 godina. Zašto? Zato što ako si dobar, bez sumnje ćeš rasti brže od tržišta. Tako da bi trebalo da kompanija ostane privatna što je dože moguće zarad dobrobiti akcionara i zaposlenih. Pokušaj da saznaš kada CEO da li i kada planira ovo.

9. Da li vidiš put do profita?

Neki startap može biti godinama daleko od profita. Ali dobra stvar kod rada u kompaniji koja ima ogromnu maržu (Ne samo profit već i maržu) je da ona ima dosta povlastica. Samo uporedite kuvara u Googlu i kuvara u Walmartu. Hint: Ne postoji kuvar u Walmartu.

prenosimo

Objavio/la članak.

ponedeljak, 6. Jul, 2015.

IT Industrija

🔥 Najčitanije

Join us @ Hot AI Summer