Srpski startapi među najspremnijima za relokaciju u druge zemlje

Inventures je u proteklih mesec dana ispitivao šta startapi u Centralnoj i Istočnoj Evropi očekuju od svog okruženja i rada u narednih šest meseci. U 15 zemalja cirkulisala je kratka anketa kojom se oglasilo 300 startapa, koji su svojim predviđanjima dali dobar materijal za donošenje obazrivih zaključaka o poslovnoj klimi u ovim regionima. Evo šta

Marija Gavrilov
25/09/2014

Inventures je u proteklih mesec dana ispitivao šta startapi u Centralnoj i Istočnoj Evropi očekuju od svog okruženja i rada u narednih šest meseci.

U 15 zemalja cirkulisala je kratka anketa kojom se oglasilo 300 startapa, koji su svojim predviđanjima dali dobar materijal za donošenje obazrivih zaključaka o poslovnoj klimi u ovim regionima. Evo šta smo saznali (ili potvrdili):

Uticaj nacionalne politike na poslovanje ne može se negirati

Jedan/na od četiri preduzetnika/ce očekuje da će nacionalna politika njihove države imati negativan uticaj na poslovanje. Ispitanici iz Mađarske, Slovačke i Ukrajine imaju najpesimističnija iščekivanja po ovom pitanju; 56% smatra da se ništa neće menjati, a 19% očekuje da se promene odraze pozitivno na biznis.

Među svim zemljama Centralne i Istočne Evrope, bugarski preduzetnici su najoptimističniji – 29% očekuje da im politika i moguće promene idu u korist.

Mogućnosti za preseljenje

Za relokaciju biznisa zarad boljih prilika najspremnijima su se pokazali bugarski, poljski i srpski startapi. Suprotno, čak 54% austrijskih startapa se ne bi odlučilo na ovaj korak, a za njima su Česi. U ukupnom uzorku, 40% startapa predviđa da će promeniti lokaciju u bliskoj budućnosti, dok 38% još uvek nije donelo konačnu odluku, a tek 22% se neće pomerati.

Povećanje resursa

Investicije su nezaobilazno pitanje, i ovo se zasigurno neće menjati u doglednoj budućnosti. Većina osnivača, 69% očekuje da im se eksterno finansiranje poveća u narednih šest meseci. Oko 27% je zadovoljno trenutnim investicionim prilikama, a samo 4% smatra da će im u naredne pola godine trebati manje kapitala nego ranije.

Distribucija potražnje za ulaganjima je najpravilnija u Austriji, gde je veliki broj kompanija finansijski zadovoljeno: 56% ima potrebu za povećanjem finansiranja, 36% je zadovoljno trenutnim stanjem, a 8% će smanjiti svoje potrebe za kapitalom.

Marija Gavrilov

Objavio/la članak.

četvrtak, 25. Septembar, 2014.

IT Industrija

🔥 Najčitanije