Preduzetnice koje su obeležile 2013. godinu

Žensko preduzetništvo je tema koja se sve češće pominje i kojom se svakako treba baviti. Kako kod nas još uvek nema mnogo dešavanja na ovu temu, iskoristili smo kraj godine da pogledamo koje su to žene bile najuspešnije preduzetnice u godini koja će uskoro biti iza nas. Jedna od najmerodavnijih i najinteresantnijih je svakako Fortuneova lista najmoćnijih

Zoja Kukić
31/12/2013

Žensko preduzetništvo je tema koja se sve češće pominje i kojom se svakako treba baviti. Kako kod nas još uvek nema mnogo dešavanja na ovu temu, iskoristili smo kraj godine da pogledamo koje su to žene bile najuspešnije preduzetnice u godini koja će uskoro biti iza nas.

Jedna od najmerodavnijih i najinteresantnijih je svakako Fortuneova lista najmoćnijih preduzetnica u 2013. godini, a osvrnuli smo se i na domaću nagradu u ovom polju – Cvet uspeha za ženu zmaja.

Tehnologija i društvena odgovornost u fokusu žena preduzetnica

Među oblastima kojima se žene sa liste bave, evidentna je dominacija tehnologije i društvene odgovornosti. Naime, od ukupno deset na listi se nalazi pet žena koje su pokrenule tehnološke kompanije i četiri koje kroz svoj posao rade na poboljšanju uslova života ugroženih grupa ili zaštiti životne okoline.

Nama najpoznatija sa liste je Džulija Harc, koja je zajedno sa svojim suprugom osnovala Eventbrite, onlajn platformu za prodaju karata. Samo ove godine Eventbrite je ostvario prihod veći od dve milijarde dolara.

Kombinacija obe dominantne delatnosti iz ove liste nalazi se u kompaniji koju je osnovala Lejla Džana iz Indije. Samasource zapošljava žene i omladinu iz najsiromašnijih slojeva društva i obezbeđuje im posao kroz autsorsovanje usluga za velike IT kompanije među kojima su Google, Microsoft i LinkedIn. Tridesetjednogodišnja Lejla je ujedno i najmlađa preduzetnica na ovoj listi, dok je prosek za ovogodišnje finalistkinje bio 43 godine.

Kao predstavnica „muškog“ posla među top 10 preduzetnica našla se Marija Rios, koja je odmah po završetku studija osnovala kompaniju Nation Waste koja se bavi, verovali ili ne, uklanjanjem otpada.

Jedan od kriterijuma za ulazak na ovu listu bio je da kompanije moraju da imaju prihod veći od milion dolara, što 98 odsto biznisa koje su osnovale žene ne zadovoljava. Nakon ove stroge eliminacije, gledala se inovativnost i jačina promene koje ove kompanije kreiraju. Kompletnu listu pogledajte ovde.

Situacija u Srbiji

Zensko preduzetnistvo

Lista poput još uvek ne postoji i za Srbiju, jedino uporedivo su godišnje nagrade Udruženja poslovnih žena Srbije za najbolje preduzetnice, koje je i jedino ovakvo priznanje u našoj zemlji.

Za pristup ovoj listi, kao i globalnoj, slale su se prijave. Od 38 žena koje su konkurisale za ovogodišnju nagradu Cvet uspeha za ženu zmaja njih 13 su dobitnice nagrade u različitim kategorijama (nabolji model zapošljavanja žena, najevropskija ženska firma, priznanja za afirmisanje ženskog rpeduzetništva itd.).

Na listi dobitnica ne nalazi se ni jedna osnivačica kompanije iz oblasti tehnologije, niti se može uočiti značajna društveno odgovorna komponenta, što smo mogli da primetimo na Fortuneovoj listi. Sve kompanije posluju za sada samo u Srbiji i pokrivaju različit spektar delatnosti – od medicine (Bel Medic), preko izdavaštva (Klett i The English Book) do logistike (Daily Express i Eurolog Systems).

Ohrabrujući je podatak da se ova nagrada dodeljuje već 7 godina i nadamo se da ćemo sledeće godine moći više da čujemo o njoj i da će zavrediti veću pažnju kako javnosti, tako i većeg broja uspešnih preduzetnica u Srbiji.

S druge strane, jedan od najpoznatijih projekata za afirmaciju žena u poslovnom svetu kod nas, Ženska vlada sa bazom od 1500 stručnih žena Srbije među svojim mnogobrojnim filterima za pretragu ne poseduje onaj koji se odnosi na preduzetništvo.

Potreba za uzorima

Jedan od razloga za manji procenat žena u preduzetništvu koji se često iznosi je upravo nedostatak pozitivnih primera, kako u svetu, tako i u Srbiji. O ovom problemu se prošlog meseca pričalo i na panelu u okviru Belgrade Venture Foruma, a ovakve liste su upravo način na koji on može da se prevaziđe.

Ukoliko znate ili jeste žena preduzetnica, pogotovo iz oblasti tehnologije ili ste uključeni u projekte koji podržavaju žensko preduzetništvo, javite nam se da zajedno podižemo svest o ovoj temi.

Zoja Kukić

Objavio/la članak.

utorak, 31. Decembar, 2013.

IT Industrija

🔥 Najčitanije

Zoja Kukić

sreda, 8. Januar, 2014.

Slažem se da je Fablab Forum zanimljiv način bavljenja konceptom ženskog predzetništva, ali kao što se da primetiti fokusirala sam se na godišnje nagrade za preduzetnice. Isto tako nisam spomenula ni Women in Tech Serbia- http://www.wits.rs/ što je zanimljiva inicijativa, ali nisam htela da bežim previše od teme. Biće još tekstova na temu ženskog preduzetništva i mnogo lepih stvari koje vredi spomenuti :)

Ivana

sreda, 8. Januar, 2014.

Bilo je dogadjaja u vezi sa zenskim preduzetnistvom, cak je i Startit pisao o tome: http://startit.rs/fablab-forum-za-zensko-preduzetnistvo-u-biotehnologiji/. Bilo bi lepo da je i to pomenuto u ovom clanku.